Jak nejlépe nechat v zimě rozmrznout zmrzlé prsty?

Jak nejlépe nechat v zimě rozmrznout zmrzlé prsty?
zdroj: Shutterstock

Není třeba, aby teploty klesly výrazně pod bod mrazu, s problémem zmrzlých rukou či nohou se můžete potýkat klidně i při mínus 2. Jak nejlépe nechat rozmrznout končetiny? Co pomůže na rozproudění cirkulace krve a na správné ošetření podrážděné pokožky?

Akutní problémy způsobené chlade
Víme, co dokáže způsobit dlouhodobý pobyt venku v chladném či mrazivém počasí. Vystavením zejména rizikových partií těla chladnému prostředí (nemusí striktně jít jen o teploty pod bodem mrazu), dochází ke stažení tepének a k omezení krevního oběhu v postižené části. Nedostatečné místní prokrvení může vést až k různému stupni poškození tkáně. Nejčastěji poškozeným orgánem je samozřejmě kůže, ale poškození někdy může zasáhnout i hlubší tkáně, tj. svaly, šlachy, klouby. Mezi nejvíce rizikové partie těla patří prsty horních i dolních končetin, nos, brada a uši. Následek poškození závisí na intenzitě počasí a také dobou vystavení organismu chladu.

Jak nejlépe a správně nechat rozmrznout prsty
Byť svádí dát promrzlé prsty pod teplou vodu, tak se rozhodně nejedná o správné řešení a adekvátní pomoc. Naopak. Nikdy nedávejte ruce ani nohy do teplé vody ani k prudkému zdroji tepla, tj. k topení, ke krbu, pod fén apod. Při problému s promrzlými prsty na rukou pomůže prstová gymnastika, která spočívá v rychlém zatínání a otevírání pěstí, pohyb prstů jako při imaginární hře na klavír, kdy takto rozhýbáte prsty. Dalším účinným řešením je ponoření rukou do vlažné vody a i ve vodě je nutné s prsty hýbat. Promrzlé prsty je ideální prohřívat zevnitř spíše než z vnějšku.

Pomoc s rozprouděním cirkulace krve
Jak se vypořádat v chladném období s problémem studených nohou? Určitě se vám kolikrát stane, že přijdete domů z venku a máte úplně promrzlé nohy. Pro rychlé a účinné zahřátí nohou pomůže především pohyb. Jeden z nejvíce efektivních způsobů, jak rozproudit cirkulaci krve v celém těle. Stačí udělat pár dřepů z výskokem nebo jen počkat v teplé místnosti, dokud se nezahřejete. I zde platí, že můžete nohy dát do vlažné vody.

Ošetření podrážděné pokožky od chladu
V zimě je díky chladnému počasí pokožka pod vlivem suchého vzduchu náchylnější k podráždění. Pleť bývá přesušená, napnutá, zarudlá. Někdy se mohou tvořit i tzv. šupinky. Rovněž i častý přechod z vyhřáté místnosti do zimy a naopak se negativně podepisuje na stavu pokožky. Nejčastějším problémem bývá kromě zarudnutí, dehydratace, rozšíření cévek a úskalím bývají i popraskané rty.

Je nutné používat na rty balzám a nejlépe s UV filtrem. Pravidelně ošetřujte rty, obličej i ruce. Používejte mastnější a hutnější krémy. Pokožku je třeba neustále dostatečně hydratovat. Ideální jsou produkty bez parfemace.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými. Ani rok 2019 nebyl výjimkou. Jaká mimořádná zjištění světu medicíny...

Čtěte dál
Konopná mast je zázrak v kelímku. S čím vším vám dokáže pomoci?

Konopná mast je zázrak v kelímku. S čím vším vám dokáže pomoci?

Konopná mast je malým zázrakem v kelímku a pomůže i tam, kde byste to možná nečekali. Rozhodně se vyplatí ji mít doma. V čem tkví její...

Videorozhovor