Jak nejlépe nechat v zimě rozmrznout zmrzlé prsty?

Jak nejlépe nechat v zimě rozmrznout zmrzlé prsty?
zdroj: Shutterstock

Není třeba, aby teploty klesly výrazně pod bod mrazu, s problémem zmrzlých rukou či nohou se můžete potýkat klidně i při mínus 2. Jak nejlépe nechat rozmrznout končetiny? Co pomůže na rozproudění cirkulace krve a na správné ošetření podrážděné pokožky?

Akutní problémy způsobené chlade
Víme, co dokáže způsobit dlouhodobý pobyt venku v chladném či mrazivém počasí. Vystavením zejména rizikových partií těla chladnému prostředí (nemusí striktně jít jen o teploty pod bodem mrazu), dochází ke stažení tepének a k omezení krevního oběhu v postižené části. Nedostatečné místní prokrvení může vést až k různému stupni poškození tkáně. Nejčastěji poškozeným orgánem je samozřejmě kůže, ale poškození někdy může zasáhnout i hlubší tkáně, tj. svaly, šlachy, klouby. Mezi nejvíce rizikové partie těla patří prsty horních i dolních končetin, nos, brada a uši. Následek poškození závisí na intenzitě počasí a také dobou vystavení organismu chladu.

Jak nejlépe a správně nechat rozmrznout prsty
Byť svádí dát promrzlé prsty pod teplou vodu, tak se rozhodně nejedná o správné řešení a adekvátní pomoc. Naopak. Nikdy nedávejte ruce ani nohy do teplé vody ani k prudkému zdroji tepla, tj. k topení, ke krbu, pod fén apod. Při problému s promrzlými prsty na rukou pomůže prstová gymnastika, která spočívá v rychlém zatínání a otevírání pěstí, pohyb prstů jako při imaginární hře na klavír, kdy takto rozhýbáte prsty. Dalším účinným řešením je ponoření rukou do vlažné vody a i ve vodě je nutné s prsty hýbat. Promrzlé prsty je ideální prohřívat zevnitř spíše než z vnějšku.

Pomoc s rozprouděním cirkulace krve
Jak se vypořádat v chladném období s problémem studených nohou? Určitě se vám kolikrát stane, že přijdete domů z venku a máte úplně promrzlé nohy. Pro rychlé a účinné zahřátí nohou pomůže především pohyb. Jeden z nejvíce efektivních způsobů, jak rozproudit cirkulaci krve v celém těle. Stačí udělat pár dřepů z výskokem nebo jen počkat v teplé místnosti, dokud se nezahřejete. I zde platí, že můžete nohy dát do vlažné vody.

Ošetření podrážděné pokožky od chladu
V zimě je díky chladnému počasí pokožka pod vlivem suchého vzduchu náchylnější k podráždění. Pleť bývá přesušená, napnutá, zarudlá. Někdy se mohou tvořit i tzv. šupinky. Rovněž i častý přechod z vyhřáté místnosti do zimy a naopak se negativně podepisuje na stavu pokožky. Nejčastějším problémem bývá kromě zarudnutí, dehydratace, rozšíření cévek a úskalím bývají i popraskané rty.

Je nutné používat na rty balzám a nejlépe s UV filtrem. Pravidelně ošetřujte rty, obličej i ruce. Používejte mastnější a hutnější krémy. Pokožku je třeba neustále dostatečně hydratovat. Ideální jsou produkty bez parfemace.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

O „suchu“ se mluví i píše, přesto se mnohých z nás osobně nedotýká. A to, co na vlastní oči nevidíme každý den, míváme tendence podceňovat. Co tedy ono „sucho“ vlastně znamená a jak uvěřit, že na zemi...

Čtěte dál
Kakao, káva a další potraviny z udržitelných zdrojů – naučte se správně si vybírat

Kakao, káva a další potraviny z udržitelných zdrojů – naučte se správně si vybírat

O některé suroviny je takový celosvětový zájem, že jejich produkce musí být nějakým způsobem kontrolována, aby byl stále zachován jejich...
Jak si udržet zdraví a kondici, i když nemáte skoro žádný volný čas

Jak si udržet zdraví a kondici, i když nemáte skoro žádný volný čas

Čas je velká otázka priorit. Ruku na srdce – na to, na co chceme, si čas uděláme vždycky. A něčím takovým by rozhodně mělo být naše...

Videorozhovor