Předčasná menopauza postihuje až 1 % žen. Obvykle o ní hovoříme před 40 rokem života, ale může nastat o poznání dříve. Ačkoliv se některé ženy těší na odeznění menstruačních problémů, nejedná se o fyziologický stav. Jak takovou situaci řešit a lze jí vůbec předejít?
Klimakterium přichází okolo 50. roku
Klimakterium, nebo laicky řečeno menopauza, je stav, kdy dochází k útlumu činnosti vaječníků. Přichází v průměru okolo 50 let věku ženy, v době, kdy tělo vyčerpá zásobu dozrávání schopných vajíček, a bývá spojována s řadou nepříjemných fyzických a psychických změn. Mezi ně patří únava, návaly horka, poruchy spánku nebo nepravidelná menstruace. Tyto projevy se mohou objevovat dokonce 7 let před nástupem klimakteria. Mimo ně má žena výrazně sníženou schopnost reprodukce.
Riziku předčasné menopauzy je někdy možné předejít
Menopauza ve 40 letech může být stále považována za fyziologickou. Žena by ovšem měla podstoupit vyšetření, které by vyloučilo patologickou příčinu. Může se jednat o nevhodný životní styl, stres a nízkou tělesnou hmotnost, tedy příčiny, které lze ovlivnit a hormonálním výkyvům předejít. V nižším věku hovoříme o předčasné ovariálním selháním a kromě ovlivnitelných faktorů hraje roli také léčba závažných onemocnění, nejčastěji chemoterapie, dědičné dispozice, autoimunitní onemocnění, které zapříčiní vznik protilátek napadající vlastní vajíčka, ale také nadprodukce testosteronu.
Menopauza v dětském věku
Vývoj folikulu ve zdravé vajíčko je řízen estrogenem, progesteronem a folikuly stimulujícím hormonem (FSH). Pokud tělo přestane jeden z těchto hormonů produkovat, dochází ke stavu klimakteria. Vlivem vrozené vady se tak může stát již v období adolescence. Dívka pak nemá možnost dospět – nezačne menstruovat, nedočká se růstu prsou ani ochlupení. Ženy, které prošly menopauzou v brzkém věku, mají zvýšené riziko osteoporózy a kardiovaskulárních onemocnění. Jedním ze způsobu řešení příčiny je transplantace vaječníků, která je doporučována mladým ženám, které doposud nemají děti.
První symptomy mohou znamenat úspěšnou léčbu
Lékaři doporučují svůj stav zkonzultovat už v okamžiku, kdy si žena začne všímat prvních změn vedoucích k menopauze. Na místě je vyšetření a odběr krve, který ukáže, zda tělo stále produkuje hormony nebo se jedná o ovariální selhání. V takovém případě je možnost zahájit hormonální léčbu, která by mohla stav včas podchytit. V případě prvním změn je doporučována také přírodní léčba.
Také by Vás mohlo zajímat

Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků
V posledních letech se stále častěji mluví o chůzi naboso jako o způsobu, jak se vrátit k přirozenému pohybu. Téma bosé chůze, nebo také „barefoot“, není zdaleka jen módní záležitostí, ale má hluboké kořeny...
Čtěte dál
Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou
