Do konce ledna zpět do formy – jednoduchá opatření postačí

Do konce ledna zpět do formy – jednoduchá opatření postačí
zdroj: Shutterstock

Během Vánoc si pravděpodobně neupřete ani to, čemu se po zbytek roku snažíte vyhýbat. Ať je to spousta dobrého jídla, časté návštěvy nebo bilancování nad uplynulým rokem, které vás psychicky vyčerpává. Vraťte se zpět do formy během ledna, nenásilně a přirozeně.

Nic drastického nečekejte
Dopřejte si restart těla i mysli. Nedělejte ale nic drastického nebo nepříjemného. Naopak vybírejte takové způsoby, abyste se cítili dobře. Sami si udejte tempo, které vám bude vyhovovat, a zvolte takové činnost, které hravě zvládnete. Ať už jsou fyzického nebo psychického rázu.

Restart těla
Po celém tom týdenním přejídání se pravděpodobně v první polovině ledna necítíte ve své kůži. Pocit nafouknutého břicha, únavy a vyčerpání vás provází na každém kroku a není se čemu divit. Vaše tělo pravděpodobně není na takovou zátěž zvyklé, proto ho začněte poslouchat a dělejte to, co považujete za nejlepší. Po fyzické stránce je vhodné začít s nějakým pohybem. Vyberte si ale takový, který vás bude bavit a budete ho považovat za smysluplný. Pro někoho to mohou být dlouhé procházky, pro jiné zase návštěvy fitka.

Novoroční jídelníček
K pohybu neodmyslitelně patří i zdravá strava. Neodpírejte si nic, co máte rádi, ale snažte se jíst s rozumem a do jídelníčku zařadit zeleninu, ovoce, a po ránu klidně mix zelených superpotravin. Pokud cítíte, že si potřebujete odpočinout i po týdnu volna, zajděte si na masáž. I ta dokáže z těla vyplavit škodliviny, které se během svátků nahromadily. Z potravin sehraje stejnou roli dobře zralý citron, který zbavuje tělo škodlivých látek a navíc zrychluje metabolismus. Ti z vás, kteří si s oblibou ráno dopřejí šálek čaje, mohou upřednostnit bílý čaj, popřípadě výluh z kopřivy. V obou případech bude mít detoxikační účinky.

Nedávejte si přehnané cíle, místo toho uvolněte mysl
Konec roku není náročný jenom pro tělo, ale i pro mysl. Možná jste nedosáhli všeho, co jste si představovali, což může být frustrující a tím pádem také unavující. Zkuste na chvíli vypnout, nepřemýšlet nad tím, co bylo a co bude. Povánoční období, které bývá obecně plné stresu, je jako dělané pro meditaci. Jak ji pojmete, je jenom na vás. A pokud už plánujete cíle pro nadcházející rok, držte se při zemi a udržte si tak psychickou kondici. Přehnané nároky nemusí být splnitelné, což je pro další úsilí demotivující.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Zajímavé výsledky lékařských výzkumů uplynulého roku 2019

Každý rok odborníci ve všech lékařských oborech provádějí řady výzkumů, aby mohli lépe porozumět tomu, co lidi činí zdravými a šťastnými. Ani rok 2019 nebyl výjimkou. Jaká mimořádná zjištění světu medicíny...

Čtěte dál
Příznaky celiakie, které byste neměli přehlížet

Příznaky celiakie, které byste neměli přehlížet

Lepek je směs bílkovin, vyskytující se v různých kombinacích v zrnech pšenice, ječmene a žita. Někteří lidé na něj mohou mít intoleranci,...
Nová hubnoucí aplikace Noom vám umožní dosáhnout lepšího výsledku

Nová hubnoucí aplikace Noom vám umožní dosáhnout lepšího výsledku

Přizpůsobený hubnoucí plán, který je dostupný prostřednictvím stejnojmenné aplikace. Podle jejích tvůrců pomáhá tento stravovací systém...

Videorozhovor