Do konce ledna zpět do formy – jednoduchá opatření postačí

Do konce ledna zpět do formy – jednoduchá opatření postačí
zdroj: Shutterstock

Během Vánoc si pravděpodobně neupřete ani to, čemu se po zbytek roku snažíte vyhýbat. Ať je to spousta dobrého jídla, časté návštěvy nebo bilancování nad uplynulým rokem, které vás psychicky vyčerpává. Vraťte se zpět do formy během ledna, nenásilně a přirozeně.

Nic drastického nečekejte
Dopřejte si restart těla i mysli. Nedělejte ale nic drastického nebo nepříjemného. Naopak vybírejte takové způsoby, abyste se cítili dobře. Sami si udejte tempo, které vám bude vyhovovat, a zvolte takové činnost, které hravě zvládnete. Ať už jsou fyzického nebo psychického rázu.

Restart těla
Po celém tom týdenním přejídání se pravděpodobně v první polovině ledna necítíte ve své kůži. Pocit nafouknutého břicha, únavy a vyčerpání vás provází na každém kroku a není se čemu divit. Vaše tělo pravděpodobně není na takovou zátěž zvyklé, proto ho začněte poslouchat a dělejte to, co považujete za nejlepší. Po fyzické stránce je vhodné začít s nějakým pohybem. Vyberte si ale takový, který vás bude bavit a budete ho považovat za smysluplný. Pro někoho to mohou být dlouhé procházky, pro jiné zase návštěvy fitka.

Novoroční jídelníček
K pohybu neodmyslitelně patří i zdravá strava. Neodpírejte si nic, co máte rádi, ale snažte se jíst s rozumem a do jídelníčku zařadit zeleninu, ovoce, a po ránu klidně mix zelených superpotravin. Pokud cítíte, že si potřebujete odpočinout i po týdnu volna, zajděte si na masáž. I ta dokáže z těla vyplavit škodliviny, které se během svátků nahromadily. Z potravin sehraje stejnou roli dobře zralý citron, který zbavuje tělo škodlivých látek a navíc zrychluje metabolismus. Ti z vás, kteří si s oblibou ráno dopřejí šálek čaje, mohou upřednostnit bílý čaj, popřípadě výluh z kopřivy. V obou případech bude mít detoxikační účinky.

Nedávejte si přehnané cíle, místo toho uvolněte mysl
Konec roku není náročný jenom pro tělo, ale i pro mysl. Možná jste nedosáhli všeho, co jste si představovali, což může být frustrující a tím pádem také unavující. Zkuste na chvíli vypnout, nepřemýšlet nad tím, co bylo a co bude. Povánoční období, které bývá obecně plné stresu, je jako dělané pro meditaci. Jak ji pojmete, je jenom na vás. A pokud už plánujete cíle pro nadcházející rok, držte se při zemi a udržte si tak psychickou kondici. Přehnané nároky nemusí být splnitelné, což je pro další úsilí demotivující.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jaro je tu od 20. března! Podle čeho se řídí datum jarní rovnodennosti?

Jaro je tu od 20. března! Podle čeho se řídí datum jarní rovnodennosti?

Astronomické jaro letos začalo včera 20. března ve 4:49. Což je o mnoho dříve než vloni, kdy jsme jaro přivítali sice také 20. března, ale až večer a konkrétně v 22:58. Jaké skutečnosti mají na příchod...

Čtěte dál
Naučte se zvládat hněv. Poradíme vám, jak na to

Naučte se zvládat hněv. Poradíme vám, jak na to

Kdykoliv hněv se šíří tvou hrudí, jazyk svůj zkroť by nadarmo nelál. To praví jedno dávné přísloví, jedná dávná moudrost, která však...
Psyllium – vláknina, která dostane vaše střeva opět do kondice. Jak ho užívat?

Psyllium – vláknina, která dostane vaše střeva opět do kondice. Jak ho užívat?

S přicházejícím jarem přichází také čas na očistu našeho organismu. Nemusíte držet zázračné detoxikační kúry, postačí když se zaměříte...

Videorozhovor