Přizpůsobený hubnoucí plán, který je dostupný prostřednictvím stejnojmenné aplikace. Podle jejích tvůrců pomáhá tento stravovací systém lidem dosáhnout osobních dietních cílů. Co je na tom pravdy a pro koho se Noom opravdu hodí?
Osobní stravovací plán a přístup k vlastnímu poradci a trenérovi. To všechno klientům poskytuje mobilní aplikace Noom. V jejím rámci mohou hubnoucí také zaznamenávat své stravovací a cvičební návyky a diskutovat o celém procesu na stejnojmenné sociální platformě. Účelem Noom programu je tedy lidem pomoci zhubnout, získat kondici a udržet si zdraví.
Semaforem ku zdraví
K hodnocení potravin podle toho, kolik kilokalorií obsahují, používá Noom jedinečný systém barev, který připomíná křižovatkové semafory. Podobně jako na křižovatce zelená ukazuje, že můžete jet, označuje i v Noom aplikaci potraviny, kterých můžete sníst více, protože vás energeticky příliš nezatíží – jedná se třeba o špenát nebo brokolici. Červenou naopak dostanou potraviny, které obsahují více kilokalorií a měli byste jich proto sníst výrazně méně. Na základě těchto údajů pracují tvůrci aplikace na přizpůsobených hubnoucích plánech, o nichž tvrdí, že klientům pomohou dosáhnout dlouhodobých hubnoucích výsledků.
Algoritmus podle zadaných informací vyhodnotí, co potřebujete, a spojí vás s odborníkem
Co udělat, pokud chcete Noom vyzkoušet? Je třeba zakoupit předplatné a odpovědět na některé otázky buď na webu, nebo přímo v Noom aplikaci. Algoritmus potom navrhne plán na míru tak, aby vyhovoval požadavkům a potřebám dané osoby. Krátce poté, co se daný jedinec poprvé přihlásí, jej aplikace spáruje s vhodným odborníkem, který se stane jeho poradcem. Ten po celou dobu spolupráce poskytuje relevantní informace a rady, které by měly vést k dosažení stanovených cílů a k jejich udržení.
Kontakt s trenérem a komunitou motivuje k pokračování
Aplikace jako je Noom povzbuzují lidi, aby hubnutí pravidelně monitorovali. Úspěšnost této metody potvrdila jedna studie z roku 2017, podle níž ti, kteří pravidelně, často a důsledně zaznamenávají své stravovací návyky, mívají větší úspěch a trvalejší výsledky než ti, kteří to nedělají. Na druhou stranu věčné pozorování sebe sama a zaznamenávání má vlivem času tendenci ztrácet na efektivitě, protože „chuť k dílu“ upadá – aby tomu Noom předešla, poskytuje klientům dostatek motivace, aby ve snažení vytrvali. S tím pomáhá především kontakt s osobním trenérem a také s dalšími „souputníky“ na sociální platformě Noom.
Zdravá strava nezávisí jen na kilokaloriích, ale především na živinách
Noom možná vypadá dokonale, má ale i svá rizika. To hlavní spočívá ve skutečnosti, že uživatelé dlouhodobě nezaznamenávají jiné informace o potravě než jen to, kolik kilokalorií obsahuje. Zdravá strava by ale měla obsahovat také mikroživiny, jako jsou vitaminy a minerály. Uživatelé Noom tak většinou mají k dispozici pouze omezený obrázek svého stravování. Právě z toho důvodu nemusí být lékaři a dietologové nadšení, když zjistí, že jejich pacient propadl užívání Noom. Někteří Noom trenéři navíc nemají certifikaci americké Národní rady pro koučování zdraví a wellness. Trenéři s touto certifikací musí splňovat minimální úroveň znalostí a dovedností požadovaných pro zdraví a wellness koučování. Trenéři bez této certifikace mohou nabídnout nevhodné rady, které mohou ohrozit jak zdravé jedince, tak i ty, kteří mají komplikovanou anamnézu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál