Jak se zbavit zimních chmurů neboli „zimní blues“ bez medikace

Jak se zbavit zimních chmurů neboli „zimní blues“ bez medikace
zdroj: Shutterstock

Poetický název pro nepoetické úzkosti hraničící s depresemi. Trápí vás také „zimní blues“? Poradíme, jak se z něj vykřesat i bez nutnosti užívat specifické léky. Využijte možnosti vlastního těla k sebeléčbě.

V lednu a únoru se mnozí z nás cítí letargicky: jako by nebyli ve své kůži. Na vině může být tzv. „zimní blues“, určitá forma deprese charakterizovaná špatnou náladou, kolísáním chuti k jídlu a zvýšenou únavou a potřebou spánku. Symptomy každoročně vrcholí právě v lednu a únoru. Jak s nimi bojovat?

1. Hýbejte se
Nejjednodušší způsob, jak porazit zimní blues, je donutit se vstát a zůstat aktivní, i když je tma a zima. Výzkum ukázal, že i 15minutová procházka uprostřed dne postačí ke zvýšení klíčových neurotransmitterů jako je dopamin a adrenalin, které pomáhají aktivovat mozek a regulovat cirkadiánní rytmy. Pokud máte možnost cvičit a absorbovat denní světlo během dvou hodin po probuzení, je to úplně nejlepší možná varianta.

2. Zpomalte
Skandinávské národy, jako jsou Dánové, které musí přežívat jedny z nejdelších a nejchmurnějších zim na planetě, mají svou specifickou strategii – přijmout zimu jako čas ke zpomalení a užívání si chvil trávených doma s rodinou a přáteli, v teple a pohodě. Zapalujte svíčky, vařte lahodné ovocné a bylinkové čaje, chumlejte se do měkoučkých dek a nevyčítejte si, že jste lenivější více než jindy. Je to normální: i naši předkové přes zimu odpočívali a čerpali síly na jaro, léto a podzim. Spousta zvířat se nachází v zimním spánku. Je jedině přirozené, že jakási forma útlumu tedy dopadá i na nás. Jsme přeci součástí přírody.

3. Vitamin D a omega-3
Jednoduché cukry dodají pocit rychlého, ale krátkého uspokojení, po němž nezbude žádná energie. Volte raději komplexní zdroje sacharidů, které zasytí a dodají potřebou sílu. Zaměřte se na konzumaci luštěnin, celozrnných obilovin a pseudoobilovin, jako je bulgur, kus kus, freekeh, ječmen, špalda, pohanka nebo quinoa. Nezpůsobí prudký nárůst hladiny cukru v krvi, ani její rychlý pokles, což může omezit nepříjemné výkyvy nálad.

Vitamin D hraje roli při regulaci nálady, udržování optimální hladiny cukru v krvi a posílení imunitního systému, ale jedním z jeho hlavních zdrojů je sluneční záření, jehož je v zimě nedostatek. Doplňujte jej ve stravě mlékem, celozrnnými obilovinami, mořskými rybami, jogurty, vejci a houbami. V případě, že trpíte deficitem, sáhnete po kvalitním suplementu. Zaměřte se i na konzumaci omega-3 polynenasycených mastných kyselin, které jsou protizánětlivé a hrají důležitou roli v dobře fungujícím organismu. Najdete je hlavně v mořských rybách.

4. Meditujte a relaxujte
Zaujměte pohodlnou polohu, zavřete oči, uvolněte se a sledujte dech. Výzkumy potvrzují, že meditace a relaxace těla i mysli stimulují uvolňování hormonu melatoninu, který může vést k aktivování části mozku spojené s pocitem štěstí a ke snížení aktivity mozkových oblastí spojených se stresem.

5. Vyzkoušejte tryptofan
Tryptofan je aminokyselina, která se v lidském těle mění na serotonin. To je neurotransmiter regulující štěstí a náladu a lidé trpící zimní blues obvykle vykazují jeho sníženou hladinu v krvi. Některé studie naznačují, že tryptofan může být pro některé formy deprese stejně účinný jako antidepresiva. Podívejte se po nějakých doplňcích stravy s tryptofanem a poraďte se o jejich užívání s lékařem či lékárníkem.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Klasika, která nestárne a nikdy neomrzí: Hlávkový salát na nekonečno způsobů

Klasika, která nestárne a nikdy neomrzí: Hlávkový salát na nekonečno způsobů

Jeho neutrálně svěží chuť mu dodává variabilitu, díky níž jej využijete v celé řadě různých pokrmů. Hlávkový salát posiluje imunitu, svaly, srdce i nervy. A nejen proto představuje ideální součást jídelníčku.

Čtěte dál
Salát polníček: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Salát polníček: vliv na zdraví a využití v kuchyni

Polníček je znám svou plnou oříškovou chutí. Pokud jej přidáváte do smoothies, jistě víte, že dokáže vytvořit úžasně krémovou strukturu....
Kadeřávek: nedoceněná zelenina plná vápníku a vitamínu C!

Kadeřávek: nedoceněná zelenina plná vápníku a vitamínu C!

Čistí střeva, posiluje sliznice, omlazuje, snižuje hladinu tuku v krvi, chrání buňky před volnými radikály, dodává energii a zlepšuje...

Videorozhovor