Změna tlaku, nadbytek ušního mazu, voda. To vše může zapříčinit nepříjemný pocit zalehlých uší, který bývá až bolestivý. Asi víte, že na něj pomáhá zívání a žvýkání, proč ale vlastně vzniká a jak se ho vyvarovat, pokud to vůbec lze?
Stejně, jako míváme zacpané nosy, můžeme trpět také na zalehlé uši. A to z mnoha různých důvodů – ačkoliv vždy pokaždé je to stejně nepříjemné. Za protivným pocitem zalehlého ucha může stát nadbytek ušního mazu v Eustachově trubici; voda, která se do ucha dostala třeba při plavání nebo ve sprše; změna nadmořské výšky a tlaku (například v letadle nebo když se dostanete z nížiny na kopec a naopak); alergie, sinusové infekce (zánět vedlejších nosních dutin) nebo infekce středního ucha.
Pokud cítíte bolest, obraťte se na lékaře
Stejně jako existuje mnoho důvodů, proč vám uši zaléhají (a malým dětem se to při nachlazení děje častěji než dospělým), je známé i množství řešení, která mohou s tímto nepříjemným problémem pomoci. Některá zahrnují léčiva, jiná můžete vyzkoušet s věcmi, které pravděpodobně najdete doma. V jiných případech ale bude nutné, abyste se poradili s lékařem. Kdy přichází na řadu tato nutnost? Pokud ucho začne výrazně bolet, pociťujete závratě, ztrácíte sluch, když vám v uchu píská nebo z něj vytéká hnis. Zaznamenáte-li tyto příznaky, nemusíte se strachovat, že je nutně něco špatně, jen nastává vhodná doba pro poradu s odborníkem.
Ucho je citlivé, proto je nutné postupovat opatrně
Je důležité si uvědomit, že ucho je mimořádně citlivou částí těla. Proto byste ve všech případech jeho očisty či řešení zalehlosti měli postupovat velmi jemně a opatrně. Pokud jej čistíte vatovou tyčinkou, čiňte tak jen mírně a dotýkejte se velmi lehce, rozhodně dovnitř nevkládejte prsty nebo jiné předměty a při omývání užívejte teplý a vlhký hadřík, který nepouští žádná vlákna. Pokud se chystáte zbavit zalehlých učí, je nejprve nutné identifikovat, kde vznikl problém: zda ve středních uchu, za ušním bubínkem nebo ve vnějším uchu – konkrétně ve zvukovém kanálu, kde se může hromadit maz.
Změny tlaku, maz a vodu zvládnete vyřešit doma
V případě, že uši zalehly vlivem změn tlaku, může pomoci tzv. Valsavův manévr, který pomáhá otevřít Eustachovy trubice: ucpěte si nos a foukněte, ústa mějte zavřená a rty držte u sebe. Pomáhá také polknout, a pomoci si v polykání třeba bonbonem nebo žvýkačkou, nebo zívat. Pokud se vám ve zvukovodu hromadí ušní maz, můžete se jej zbavit pomocí dvou až tří kapek teplého (ale ne horkého!) oleje (minerálního, olivového nebo dětského), které aplikujete pomocí kapátka do ucha. Držte nakloněnou hlavu 10–15 vteřin a opakujte denně po dobu 5 dní, dokud se situace nezlepší. Podobně můžete do ucha aplikovat i speciální kapky, které seženete v lékárně. Na správné užívání se zeptejte lékárníka a pečlivě prostudujte příbalový leták.
Nepříjemné, ale většinou ne závažné
Dobrou zprávou je, že zalehlé uši, i když přináší řadu nepříjemností, obvykle nevěstí žádné závažné potíže a zvládnete se jich zbavit sami. To se týká případů, kdy ucho zalehne vlivem změny tlaku, nadbytku mazu nebo přítomnosti vody. V závažnějších případech, kdy si všimnete symptomů jako je bolest, pískání, vytékání hnisu nebo ztráta sluchu, byste měli kontaktovat lékaře.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Anafylaktický šok – jak se projevuje a jaká se podává první pomoc?
Alergie jsou dnes již tak běžnou součástí života, že se často neberou příliš vážně. Představte si však, že alergie je jako nepřítel, který neustále útočí na naše tělo. Občas jeho ataky mohou být neškodné...
Čtěte dál
Syndrom suchého oka: co je jeho příčinou a jak vypadá doporučená léčba

Neudržíte pravidelnost ve cvičení? Dejte cvičení řád a časovač

Preventivní prohlídky – jak často na ně máme nárok a co zahrnují?

Jak vyzrát na nepříjemné pocení? Pomohou deodoranty, ale i přírodní prostředky

Správný postup vyndání klíštěte a co byste určitě dělat neměli

Antibakteriální gely – čtěte složení a dávejte si pozor na tyto látky

Jak zlepšit zdraví a imunitu prostřednictvím základních úprav jídelníčku

Jak kompenzovat sedavé zaměstnání a účinně pracovat s bolestí krční páteře

Plavat můžete i v zimě. Otužíte se, prokrvíte a budete se cítit nabití energií

Menstruace nemusí bolet. Zde jsou přírodní prostředky pro úlevu a zmírnění bolesti

Nepříjemné afty v puse – co je způsobuje a jak jim předcházet?
