Nepravidelná menstruace, deprese, bolestivý styk, návaly horka, časté infekce močových cest. Tak se může projevit nedostatek estrogenu, ženského pohlavního hormonu, který je do jisté míry zodpovědný za to, že ženy jsou ženy.
V ženském těle estrogen produkují vaječníky, a i když jej muži mají také, je to výrazně méně než u jejich něžnějších protějšků. Optimální hladina tohoto hormonu tak defacto vypovídá o správném fungování vaječníků. Jakmile klesne pod určitou mez, začínají se objevovat problémy.
Na vině může být stárnutí, genetika i podváha
Příčiny poklesu hladiny estrogenu mohou být různé. Tou přirozenou je stárnutí. Mezi další patří poruchy příjmu potravy, předčasné selhávání vaječníků, vrozené stavy jako je Turnerův syndrom, poruchy štítné žlázy, nadměrné cvičení, nízká váha nebo rodinná anamnéza hormonálních problémů či nadměrná fyzická aktivita. Jelikož je estrogen pro ženské tělo hormonem zásadním, jeho nedostatek se projevuje velmi široce. Zde jsou nejčastější symptomy.
1. Nepravidelná menstruace
Estrogen je jedním z hlavních hormonů, které řídí menstruační cyklus. Jeho nízká hladina proto vede k vynechávání periody nebo její nepravidelnosti. Nedostatek estrogenu může dokonce bránit ovulaci a ztížit schopnost otěhotnět. V krajním případě může dojít až k neplodnosti.
2. Bolestivý styk a návaly horka
Jednou z hlavních příčin vaginální suchosti je právě nedostatek estrogenu. Jeho nízké hladiny tak mohou vést k bolestivému pohlavnímu styku. Dalším podobným symptomem, objevujícím se především v období menopauzy, jsou známé návaly horka.
3. Slabé kosti
Zdravé a silné kosti potřebují estrogen. Nemají-li jej dost, kostní hmota ubývá. Právě proto u žen po menopauze stoupá riziko vzniku osteoporózy, nemoci charakterizované řídnutím kostí.
4. Časté infekce močových cest
Vlivem nedostatku estrogenu řídnou nejen kosti, ale také tkáň močových cest. S tím souvisí zvýšení rizika jejich infekce.
5. Deprese
Serotonin, hormon štěstí a dobré nálady, je zvyšován estrogenem. Pokles hladiny estrogenu tak může vést i k poklesu hladiny serotoninu, což významně přispívá k výkyvům nálady a depresím.
Léčba probíhá medikací a změnou životního stylu
V případě podezření na nízkou hladinu estrogenu přezkoumá lékař nejprve řádně všechny symptomy, z nichž některé, třeba jako návaly horka a nepravidelná perioda, se mohou vyskytnout i v důsledku jiných stavů, včetně potíží se štítnou žlázou. K identifikaci skutečného původce se pak užívá krevní test. Snížená hladina estrogenu se potom řeší buď hormonální substituční terapií či doplňováním estrogenu medikací nebo pomocí změny životního stylu. V rámci toho bývá nutné ubrat na fyzické aktivitě, udržovat zdravou váhu a někteří odborníci doporučují konzumovat fermentované potraviny ze sójy, která je známa poměrně vysokým množstvím fytoestrogenů, látek, které se v těle chovají podobně, jako estrogeny.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?
Plasty se staly neoddělitelným znakem moderního života. Usnadňují každodenní činnosti, prodlužují trvanlivost potravin a nacházejí se téměř ve všem, co používáme – od obalů přes oblečení až po kosmetiku....
Čtěte dál
Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
