Co se v těle děje, když máte nízkou hladinu estrogenu?

Co se v těle děje, když máte nízkou hladinu estrogenu?
zdroj: Shutterstock

Nepravidelná menstruace, deprese, bolestivý styk, návaly horka, časté infekce močových cest. Tak se může projevit nedostatek estrogenu, ženského pohlavního hormonu, který je do jisté míry zodpovědný za to, že ženy jsou ženy.

V ženském těle estrogen produkují vaječníky, a i když jej muži mají také, je to výrazně méně než u jejich něžnějších protějšků. Optimální hladina tohoto hormonu tak defacto vypovídá o správném fungování vaječníků. Jakmile klesne pod určitou mez, začínají se objevovat problémy.  

Na vině může být stárnutí, genetika i podváha
Příčiny poklesu hladiny estrogenu mohou být různé. Tou přirozenou je stárnutí. Mezi další patří poruchy příjmu potravy, předčasné selhávání vaječníků, vrozené stavy jako je Turnerův syndrom, poruchy štítné žlázy, nadměrné cvičení, nízká váha nebo rodinná anamnéza hormonálních problémů či nadměrná fyzická aktivita. Jelikož je estrogen pro ženské tělo hormonem zásadním, jeho nedostatek se projevuje velmi široce. Zde jsou nejčastější symptomy.

1. Nepravidelná menstruace
Estrogen je jedním z hlavních hormonů, které řídí menstruační cyklus. Jeho nízká hladina proto vede k vynechávání periody nebo její nepravidelnosti. Nedostatek estrogenu může dokonce bránit ovulaci a ztížit schopnost otěhotnět. V krajním případě může dojít až k neplodnosti.

2. Bolestivý styk a návaly horka
Jednou z hlavních příčin vaginální suchosti je právě nedostatek estrogenu. Jeho nízké hladiny tak mohou vést k bolestivému pohlavnímu styku. Dalším podobným symptomem, objevujícím se především v období menopauzy, jsou známé návaly horka.

3. Slabé kosti
Zdravé a silné kosti potřebují estrogen. Nemají-li jej dost, kostní hmota ubývá. Právě proto u žen po menopauze stoupá riziko vzniku osteoporózy, nemoci charakterizované řídnutím kostí.

4. Časté infekce močových cest
Vlivem nedostatku estrogenu řídnou nejen kosti, ale také tkáň močových cest. S tím souvisí zvýšení rizika jejich infekce.

5. Deprese
Serotonin, hormon štěstí a dobré nálady, je zvyšován estrogenem. Pokles hladiny estrogenu tak může vést i k poklesu hladiny serotoninu, což významně přispívá k výkyvům nálady a depresím.

Léčba probíhá medikací a změnou životního stylu
V případě podezření na nízkou hladinu estrogenu přezkoumá lékař nejprve řádně všechny symptomy, z nichž některé, třeba jako návaly horka a nepravidelná perioda, se mohou vyskytnout i v důsledku jiných stavů, včetně potíží se štítnou žlázou. K identifikaci skutečného původce se pak užívá krevní test. Snížená hladina estrogenu se potom řeší buď hormonální substituční terapií či doplňováním estrogenu medikací nebo pomocí změny životního stylu. V rámci toho bývá nutné ubrat na fyzické aktivitě, udržovat zdravou váhu a někteří odborníci doporučují konzumovat fermentované potraviny ze sójy, která je známa poměrně vysokým množstvím fytoestrogenů, látek, které se v těle chovají podobně, jako estrogeny.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Jak udržet na uzdě hormon hladu, ghrelin?

Ghrelin neboli „hormon hladu“ hraje v redukci i udržování hmotnosti zásadní roli. Jeho úkolem je signalizovat mozku potřebu doplnit energii jídlem. Jak ho udržet pod kontrolou společně s váhou?

Čtěte dál
5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

5 tipů, jak si maximálně udržet psychiku, zdraví i kondici v boji proti COVID-19

S dnešní situací nikdo nepočítal. Přesto můžeme podle odborníků i v této těžké době udělat něco, abychom alespoň minimalizovali riziko...

Videorozhovor