Informace o šířícím se koronaviru, o počtu přibývajících nemocných COVID-19 v kombinaci s nastavováním mimořádných opatření, která v noci z neděle na pondělí vyvrcholila zavedením celostátní karantény, vzbuzují paniku, stres a úzkost. A ty jsou jedněmi z největších zabijáků imunity. Jak proti nim bojovat?
Říká se, že ve vypjatých situacích vystoupí na povrch skutečné hodnoty a charakter jejich nositele. Celosvětová situace, kterou lidstvo aktuálně zažívá, bezesporu jednou z takových mimořádných chvil je. Právě teď více než kdy jindy záleží na tom, jak ji přijmeme, co si z ní vezmeme a jak s tím budeme nakládat. Odborníci se shodují na jednom, když radí: Co musíte, udělejte, a dodržujte při tom základní hygienická doporučení. Co nemusíte, nedělejte. Na nás je, abychom věřili, že dělají, co nejvíce a nejlépe umí, a abychom se zachovali stejně: tedy dělali co nejvíce a co nejlépe umíme a přijali to, co je nutné přijmout bez zbytečného remcání a rozčilování se. Protože tím ubíráme cennou životní energii, kterou nyní potřebujeme více než kdykoliv jindy, především sami sobě.
Chronický stres tělu škodí, produktivní prospívá
Viktor Emanuel (někde Emil) Frankl, židovský neurolog a psychiatr, který přežil útrapy holokaustu a založil na základech vlastních zkušeností třetí školu psychoterapie logoterapii, zastával názor, že člověk, aby prospíval, určitý typ stresu potřebuje. Jedná se o stres produktivní, který je spojený s produkcí adrenalinu, a který nás pohání vpřed a umožňuje nám dosahovat vyšších výkonů. Sám Frankl za tímto druhem stresu rád a často cestoval do hor, kde se, mimo jiné, věnoval horolezectví. V jeho slovech: Horolezec nezdolává horu, ale sám sebe, se skrývá mnoho moudrosti. Stejně jako v jeho učení o smyslu života, který je pro každého jedinečný a odhaluje se právě ve vypjatých, zdánlivě bezvýchodných situacích. Na nás potom je, abychom jej rozpoznali a následovali a zušlechťovali tak vlastní nitro.
Když má člověk PROČ, vydrží každé JAK
Frankl totiž tvrdí, že nezáleží na tom, CO se nám stane, ale na tom, JAK s tím, co se nám stane, NALOŽÍME. Aneb, jak říkal Friedrich Nietzsche, když má člověk PROČ, vydrží každé JAK. Aby byl člověk duševně zdravý, potřebuje úsilí a zápas o nějaký cíl, který je toho hoden. Duševní zdraví Frankl popisuje jako vypětí mezi tím, co jsme dokázali, a tím, co máme ještě splnit. To vypětí, o kterém mluví, je produktivní stres, který nám pomáhá jít dál a vytváří ono potřebné chvění, tenzi, plynutí. Produktivním stresem je třeba i sport, pohyb na čerstvém vzduchu, který pečuje o imunitu a oblažuje zdraví těla i mysli.
Příležitost ke zklidnění a odpočinku
Aplikováno na dnešní situaci: ono PROČ zvládnout vše, co se na nás valí, je přímo očividné. Chceme přeci udržet zdraví své a zdraví svých blízkých. Proto je v našem vlastním zájmu vydržet každé JAK, tedy v současné době poměrně přísně zavedená mimořádná opatření. Jak se ale srovnat s těmi JAK, která sama o sobě vypadají velmi radikálně? Která mohou působit jako ze špatného filmu? Ve Franklově kontextu bychom si z nich měli vzít to, co je pro nás podstatné: tedy udržovat se v obraze, ale nezahlcovat mysl neustálým sledováním zpráv a následným konstruováním katastrofických scénářů. Vzít si z každé situace, a tedy i z této, něco, co nás může obohatit. Berme tedy nastavená karanténní opatření jako prostředek k tomu zklidnit se, užít si čas doma s těmi, které milujeme, pracovat na vzájemných vztazích i na tom, který máme sami se sebou.
Buďme vděční a ohleduplní
Vždyť co jiného více podpoří naši imunitu než odpočinek, dostatek spánku, zdravá strava, dostatečný pitný režim a dodržování zásad osobní hygieny. Jistě máme doma spoustu knih, které čekají na přečtení. Spoustu společenských her, které čekají na vyzkoušení, nebo na „znovuzrození“. Spoustu filmů, které jsme neviděli, protože jsme neměli čas se na ně podívat. Spoustu chutných receptů, do nichž jsme se kvůli celkové zaneprázdněnosti ještě nepustili. Spoustu cviků a sestav, které můžeme praktikovat doma na podložce. Spoustu meditačních cvičení. Je toho tolik, co můžeme udělat, a nejlepší na tom je, že to můžeme dělat společně: s těmi, které milujeme. Využijme čas plný omezení k tomu, abychom pečovali o to, co je nejcennější: abychom utužovali vzájemné vztahy a užívali si jeden druhého. Buďme ohleduplní, mysleme na ostatní a těšme se z toho, že to můžeme dělat. A pamatujme: když máme ono PROČ, vydržíme každé JAK. Frankl věřil, že každý člověk, když se k tomu rozhodne, v sobě najde sílu to zvládnout. A on sám je živoucím důkazem pravdivosti svého vlastního přesvědčení: přežil hrůzy holokaustu, aby pomáhal lidem. Měl své PROČ a přežil kvůli němu ta nejhorší JAK.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál