Základní přehled informací o diabetu neboli cukrovce 2. typu

Základní přehled informací o diabetu neboli cukrovce 2. typu
zdroj: Shutterstock

Všude se o něm mluví, trpí jím velká část populace, jeho následky mohou být i smrtelné. Diabetes druhého typu neboli cukrovka. V čem spočívá toto záludné onemocnění? Jak se projevuje? Jaké může mít důsledky a lze se před ním nějak chránit?

Dlouhodobě zvýšená hladina glukózy v krvi a inzulinová rezistence. To jsou charakteristiky onemocnění jménem cukrovka druhého typu, odborně řečeno diabetes druhého typu. Při něm tělo buď nevytváří dostatek hormonu regulujícího množství cukru v krvi, tedy inzulínu, nebo jej neumí používat.

V ohrožení jsou i obézní děti
Cukrovka druhého typu postihuje nejčastěji dospělé starší 45 let, vlivem nezdravého životního stylu se ale tato hranice začíná snižovat a začínat může už u dětské obezity. Zrádnost diabetu typu dva tkví v tom, že zvyšuje-li se hladina cukru v krvi postupně, nemusí se vyskytnout žádné příznaky. A ty, které se objeví, jsou nespecifické a velmi nenápadné – jedná se třeba o zvýšenou žízeň a časté močení, rostoucí hlad, rozmazané vidění, únavu, špatnou hojivost ran, popřípadě časté vytváření modřin, nevysvětlitelné hubnutí a brnění či necitlivost v rukou či nohou.

Cukrovka ovlivňuje celé tělo
Když je hladina glukózy v krvi příliš vysoká, dostává se do tkání, které poškozuje. S tím souvisí řada komplikací. Ty mohou zahrnovat onemocnění srdce nebo ledvin, očí – z nichž některé mohou vést až k úplnému oslepnutí, plísňové a bakteriální infekce kůže, diabetickou neuropatii – poškození nervů, které může způsobit bolest či znecitlivění nohy, problémy v močovém a zažívacím ústrojí, pohlavních orgánech nebo oběhovém systému. Cukrovka druhého typu tak negativně ovlivňuje celé tělo.

Hladinu cukru v krvi lze měřit trojím způsobem
Pokud zaznamenáte výše zmíněné symptomy, které vás navštěvují neobvykle dlouho a pravidelně, konzultujte situaci s vaším ošetřujícím lékařem. K samotné diagnóze diabetu se používají tři hlavní testy. Prvním je test hladiny cukru v krvi nalačno, tedy nejméně osm hodin po jídle. Dalším je A1C, neboli test glykovaného hemohlobinu, který ukáže vaši průměrnou hladinu cukru v krvi za poslední dva měsíce. Ten měří napojení glukózy na hemoglobin, protein v červených krvinkách, který přenáší kyslík do buněk. Čím vyšší je hladina cukru v krvi, tím více glukózy se na hemoglobin váže. Výhodou je, že A1C není nutno provádět nalačno. Třetí možnost – náhodný test cukru v krvi – je podobná jako test cukru v krvi nalačno.

Zdravý životní styl je prevencí i částečným řešení
Zdravá strava a pravidelný pohyb mohou pomoci udržet hladinu cukru v krvi na přiměřené výši a pomoci s hubnutím a dostáním se na ideální váhu. Každý den byste se alespoň půl hodinky měli věnovat nějaké fyzické aktivitě, jejíž intenzita může být mírná. Ideální je kombinovat aerobní pohyb, jako je rychlá chůze, plavání, tanec či jízda na kole, s posilováním, jako je třeba jóga či jakýkoliv trénink s vahou vlastního těla.

Ohledně stravy je klíčové dodržování správného kalorického příjmu dle výše bazálního metabolismu, věku, pohlaví a váhy. Zaměřit byste se měli na konzumaci ovoce a zeleniny, celozrnných obilovin, nízkotučných zdrojů bílkovin a zdravých tuků. Pít byste neměli slazené nápoje. Ideální je poradit se s nutričním terapeutem, popřípadě i s osobním trenérem, ohledně nastavení správného cvičebního plánu. Tato opatření je pak, v případě, že diabetem druhého typu již trpíte, dle závažnosti situace nutné kombinovat s medikací nastavenou lékařem.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Masticha – léčivá pryskyřice z řeckého ostrova Chios

Masticha – léčivá pryskyřice z řeckého ostrova Chios

Účinky pryskyřice, která se označuje jako masticha, jsou známy po staletí. Do Evropy se však více rozšířila až v posledních několika letech. Přitom má příjemnou vůni i chuť a nespočet léčivých účinků.

Čtěte dál
Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Obezita a COVID-19: Jak spolu souvisejí?

Americké centrum pro kontrolu a prevenci nemocí v současnosti uvádí 10 různých stavů a rizikových faktorů, které mohou zvýšit šanci...
Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Nízkopurinová dieta: Vyzkoušejte karob – náhradu kakaa a čokolády

Karob je známý jako náhrada čokolády nebo kakaa. Není to sice úplně přesné označení, ale kdo chce podobnou variantu této pochoutky,...

Videorozhovor