Sezóna grilování a opékání se nezadržitelně blíží a jednu z hlavních rolí v ní hraje zejména kečup. Ten dodá šmrnc i říz řadě pokrmů a představuje zároveň jednu z nejoblíbenějších a nejhojněji používaných přílohových omáček. Na co si dávat pozor při jeho výběru?
Rajčata, antioxidanty (jako je betakaroten a lykopen), ale také pesticidy a mykotoxiny, toxické produkty plísní, chemické konzervanty, jako je sorban draselný, nebo zahušťovadla, jako je modifikovaný kukuřičný škrob či xantan. To vše se nachází v různých druzích kečupu s tím rozdílem, že první dva zmíněné body by v nich své pevné místo mít měly, zatímco ty další nikoliv. Dobré je také vědět, že kečupy, které neobsahují chemické konzervanty, jako je zmiňovaný sorban draselný, jsou buď sterilovány nebo pasterovány, a měli byste je proto po otevření uchovávat v lednici.
Když kečup, tak z rajčat
Zásadním ukazatelem kvality a chuti kečupu je obsah rajčat. Pokud si chcete skutečně pochutnat, a kromě toho neuškodit svému zdraví, měli byste proto na prvním místě sledovat, kolik gramů rajčat bylo použitu na 100 gramů kečupu, který se chystáte vložit do vašeho nákupního košíku. Na 100 gramů těch nejkvalitnějších kečupů připadá až 220 gramů čerstvých rajčat, u těch méně kvalitních je to 120 gramů. Proč by měl být podíl rajčat v kečupu co největší? Čím méně rajčat, tím méně aditiv a tím svěžejší a lepší chuť a větší prospěšnost pro organismus, protože právě v rajčatech se nacházejí cenné vitaminy, antioxidanty a vláknina i voda.
Mykotoxiny ukazují, zda se kečup vyráběl z plesnivých rajčat
Mykotoxiny, toxické produkty plísní, ukazují, zda kečupy jsou nebo nejsou vyráběny z plesnivých rajčat. Plesnivá rajčata a kečup? Zdá se vám to nemožné? Neslýchané možná, nemožné však nikoliv. Protože něco takového, jako jsou toxické produkty plísní, zřejmě rozhodně jíst nechcete, měli byste si, kromě obsahu rajčat, všímat také obsahu těchto zrádných škodlivin a vybírat kečupy, které jich obsahují co nejméně – doporučujeme tedy sledovat průběžně testy kečupů, které jsou pravidelně zveřejňovány.
Zbytky pesticidů jsou produktem konvenčního zemědělství
V řadě kečupů rovněž zůstávají zbytky pesticidů, některé obsahují dokonce koktejl sedmi až osmi druhů. Obsah pesticidů ale neznamená, že produkt, u něhož se vyskytne koktejl více druhů, nesplňuje legislativní požadavky. Je totiž třeba vzít v úvahu, že rajčata jsou ve většině případů produktem pocházejícím z konvenčního zemědělství, kde se pesticidy pro jejich „ošetřování“ během pěstování bohužel používají a pokud si tedy přejete zakoupit kečup bez obsahu pesticidů, měli byste se zaměřovat na ty, které byly vyrobeny z rajčat v bio kvalitě. Nicméně je velmi zajímavé, že některé kečupy, které nenesou známku bio, rovněž neobsahují žádné pesticidy. Opět si udělejte průzkum.
Kečup můžete vyrobit i doma
A dobrá zpráva na závěr? Pokud chcete vědět, co přesně bylo při výrobě kečupu, který si naložíte na talíř, použito, je pro vás nejlepší vyrobit si doma vlastní, ideálně z rajčat domácích nebo „alespoň“ v bio kvalitě. Kromě rajčat můžete přidat pro dotvoření chuti ještě cibuli, česnek, pálivou papričku, jablko, ocet, cukr, sůl a oblíbené koření – to doporučujeme zabalit do čajového filtru a po uvaření vyjmout. Všechny suroviny vařte v hrnci do zhoustnutí, tedy přibližně hodinu a půl. Poté směs rozmixujte, propasírujte přes jemné sítko, přelijte do sklenic a ty uzavřené obraťte dnem vzhůru. Skladujte v temné, chladné místnosti.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál