Mezi nejběžnější odrůdy patří hrášek dřeňový a cukrový. Dřeňový má pevnou slupku a šťavnatá zrna, která většinou vylupujeme a hned jíme nebo používáme při vaření. Cukrový hrášek má lusky měkčí, výrazně sladší a většinou je využíváme celé. Jaký je ten váš favorit?
Hrách jako takový je jednou z nejstarších plodin vůbec. Začal se pěstovat na Středním východě, odkud se dostal do dalších zemí. Vůbec nejrozšířenějším je dřeňový hrách pěstující se pro nezralé lusky, které se konzumují buď celé, ale spíše se z nich nezralá zploštělá semena vylupují a jedí se jen tak nebo se dále zpracovávají. Chřestový neboli cukrový hrášek se pěstuje pro křehké dužnaté lusky s plochými chlopněmi bez vnitřní tuhé vrstvy a má krásně zelenou barvu. Semena jsou kulatá, sladká a nepatrně svraštělá. Cukrový hrášek se konzumuje buď syrový nebo vařený.
Blaho pro nervy, vlasy i kůži
Zelený cukrový hrášek, jako jedna z luskovin obsahuje vitaminu B1, který je známý tím, že působí blahodárně na nervy. Kromě něj se zelený hrášek chlubí i dalšími vitaminy skupiny B, konkrétně B2 a B3. V zeleném hrášku najdete také nadprůměrné množství provitaminu A a železa. Z minerálních látek potom nabízí fosfor, vápník a měď. Významný je i co obsahu bílkovin, kterých obsahuje okolo 5 g na 100 g, což je na zeleninu opravdu hodně.
Hrášek je bohatý na vlákninu
Hrášek obsahuje opravdu významné množství vlákniny v porovnání s ostatními typy zeleniny – 5 g. Jeho pravidelné zařazení do jídelníčku vám tedy obecně příjem vlákniny podstatně zvýší. Vláknina pomáhá čistit střeva a pomáhá odplavovat z těla škodliviny, čímž obnovuje funkčnost a efektivitu všech procesů, které v něm probíhají a zrychluje metabolismus neboli látkovou výměnu. A pouze tělo, které je plně funkční, může nejen mladě vypadat, ale také se mladě cítit a prospívat. Vláknina zároveň pomáhá snižovat hladinu cholesterolu a krevních tuků a odstraňuje zácpu.
Jemně sladkou chuť si zamilujete
Hrášek příjemně zasytí a je mírně nasládlý. Cukrový hrášek konzumujte i s lusky, z dřeňového hrachu semena raději vyloupejte a okamžitě je zpracujte, protože rychle vysychají. Hrášek vařte jen krátce a v malém množství vody, abyste omezili ztrátu cenných vitaminů.
Hrášek na mnoho způsobů
Pokud se chystáte zpracovat hrášek mražený, nemusíte jej předtím rozmrazovat, stačí jej vsypat do ohřáté vody a nechat prohřát. Pamatujte ale na to, že cenný thiamin se skladováním a zahříváním ničí Hrášek využívejte syrový, nebo jako zdravou pochoutku v podobě příloh, dušený v rizotech, polévkách či omeletách, povařený v přílohách či zcela místo příloh. Můžete z něj také připravit chutný krém, kaši, karbanátky, placky, užít jej jako součást salátů… Slouží jako výborná plodina pro nastavování např. bramborové kaše. Dodá ji barvu a sytost. Jedná se o mimořádně všestrannou a variabilní plodinu plnou mimořádně svěží chuti! Čerstvý nebo mražený hrášek je nádherně zelený. Aby vám neztmavl, vždy ho po jeho uvaření propláchněte ledovou vodou. Pokud připravujete polévku, nikdy nepoužívejte hrášek sterilovaný, polévka nebude mít vábnou barvu.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Dýňová semínka: Výborné pro imunitu, krásu i mužské zdraví
Sezóna dýní je ideální pro ochutnání oblíbeného dýňového latté, uvaření výživné polévky, která zahřeje i upečení dýňového koláče. Ale také pro bližší seznámení se s dýňovými semínky nebo lahodným, po oříškách...
Čtěte dál