Nachlazení bederní páteře nebo opotřebení meziobratlových plotének. To jsou nejčastější příčiny zánětu sedacího nervu projevujícího se prudkými bolestmi v kříži vystřelujícími mnohdy po zadní straně stehna až k lýtku a do chodidel. Jak může v tomto případě mimo medikace pomoci vhodně zvolená strava?
Sedací nerv neboli ischias se může zanítit nebo jej mohou při výhřezu dráždit meziobratlové ploténky. Oba stavy jsou velmi bolestivé a zhoršují se při kýchání, kašli nebo předklonu. Na vině bývá buď posun nebo výhřez meziobratlové ploténky, případně vystavení bederní části páteře vlhku, průvanu nebo chladu, vlivem čehož nastydne.
Houser není ischias
Zánět sedacího nervu, jehož příčiny i projevy výše popisujeme, se odborně nazývá ischialgie, lidově se mu, podle samotného označení zaníceného nervu, říká jednoduše a jednoslovně ischias. V jeho případě často dochází k záměně za další neméně bolestivý stav zvaný ústřel, lidově také houser či hexenšus, což je náhlé zvýšení svalového napětí v oblasti bederní páteře vyvolané nevhodným pohybem nebo polohou. Ačkoliv prvotní prudká bolest v bedrech je téměř shodná, pouze při ischialgii vystřeluje navíc do nohy, případně až do špiček prstů od nohou – podle toho, v kterém obratli jsou kořeny nervů přiskřípnuty.
Zásadní je prokrvovat
Klíčovou roli při mírnění bolesti i celkové situace hraje prokrvování. Toho lze docílit různými postupy, od léčivých koupelí, přes masáže a bahenní zábaly až po působení tepla nebo aplikaci mastí a dalších tišících prostředků. Prokrvování ovšem dovedou stimulovat i některé potraviny, které svaly současně posilují a zbavují napětí.
Feferonky, česnek i pažitka
Jedná se například o feferonky obsahující kapsaicin, dále o česnek, cibuli, pórek, pažitku, medvědí česnek a šalotku. Všechny podporují prokrvení, dodávají teplo a mírní bolesti. Kromě toho působí protizánětlivě, protože brzdí syntézu prostaglandinů, látek účastnících se zánětlivých procesů. Syntézu prostaglandinů zpomalují také fazole, olivy, klíčky, výhonky, kukuřice a produkty ze sójy.
Dvě strany jedné mince
Prostaglandin E2, látku podporující záněty, vyrábějí bílé krvinky nebo krevní destičky z mastné kyseliny arachidonové nacházející se v živočišných tucích. Ta nejen, že rozšiřuje cévy, ale rovněž zvyšuje citlivost na bolestivá dráždidla. Esenciální mastné kyseliny rostlinného původu naproti tomu produkují jiný typ prostaglandinu, který naopak klidní bolesti a mírní záněty. Najdete jej v olivovém, sojovém nebo jiném rostlinném oleji, jež tak může částečně eliminovat pociťované bolesti. Pokud trpíte ischialgií, dejte proto raději rostlinnému oleji přednost před živočišným máslem.
Kdy zajít k lékaři
Pokud jste provedli všechna nápravná opatření, odpočíváte a šetříte se, snažíte se zdravě stravovat, a bolesti neodeznívají ani po několika dnech, je nutné navštívit lékaře. Ještě předtím se můžete otestovat a pokusit se udělat pár kroků na špičkách a na patách. Pokud vám pohyby znemožňuje nejen bolest v kříži, ale také mravenčení a brnění, bodání a pálení nebo obtížně definovatelné nepříjemné pocity v lýtkách a nohách celkově, rozhodně byste neměli otálet s návštěvou praktického lékaře, který vás pošle za ortopedem nebo neurologem.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Mikroplasty v těle: Skrytá hrozba, které se (ne)vyhneme?
Plasty se staly neoddělitelným znakem moderního života. Usnadňují každodenní činnosti, prodlužují trvanlivost potravin a nacházejí se téměř ve všem, co používáme – od obalů přes oblečení až po kosmetiku....
Čtěte dál
Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
