Podporuje trávení i chuť k jídlu, snižuje krevní tlak, nahradí sůl a chutná podobně jako cibule. Kromě typického aroma, které dodá chuť a vůni spoustě pokrmů, na jídle vypadá pěkně a poslouží i okrasně. Pažitka je univerzální a nenáročnou bylinkou pro vaší zahradu!
Pažitka je značně variabilní rostlinka. Botanicky náleží k druhu česneku a daří se jí nejen po celé Evropě, ale také v Asii, Severní Americe, a dokonce i na Sibiři či Kamčatce. Snadno ji vypěstujete v květináči v bytě, ve skleníku nebo na záhonku na zahrádce. Aby prospívala, potřebuje jen dostatek vláhy, slunce a prostoru. Čas od času také vyžaduje dostatečné zahnojení kvalitním a výživným hnojivem – zkuste třeba výluh z kopřiv. Do skleníků se vysévá na přelomu února a března, již v dubnu je možno ji přesadit ven. Aby neuschla, je třeba ji pravidelně zastřihávat, zhruba 10–15 cm nad zemí.
Jíst se dají nejen stonky, ale i květy
Pažitka vydrží na jednom stanovišti růst klidně i celé roky. V roce druhém vykvétá krásnými fialovými květy, které ale neslouží jen jako ozdoba. Jedná o velmi oblíbenou pochoutku včel, které milují jejich nektar. Květy mohou zachutnat i lidem, protože jejich aroma se velmi blíží aromatu stonků, natě, jíž konzumujeme běžně, když hovoříme o „pažitce“. Květy tak zafungují jako estetický doplněk různých zeleninových obloh nebo rizot, polévek či těstovin.
Pažitka jako malá a slabší cibulka
Mluvili jsme o tom, že květy chutnají podobně jako stonky, nať. A ta tedy chutná jak? O pažitce je známo, že se chutí podobá mnohem silnější a aromatičtější cibuli. Proto ji v kuchyni můžete použít všude tam, kde byste použili cibuli a nemusíte se obávat cibulového pachu, který může být někomu nepříjemný. Pokud by pro vás pažitkovo-cibulový říz byl přeci jen kapánek silný, můžete jej zmírnit několika kapkami citronové šťávy. A pokud se chcete aromatu pažitky zbavit nadobro, usušte ji. Sušením se totiž cibulový tón ztrácí, což je ale většinou škoda. Proto se doporučuje konzumovat pažitku čerstvou. Případně si ji můžete zamrazit a schovat na „horší“ časy. V lednici ji uchovávejte zabalenou ve vlhkém hadříku – tak vám vydrží nejdéle.
Dodá vitaminy, minerály i sirné silice
Podobně jako zmiňovaná cibule, jíž se pažitka chuťově blíží, i jako česnek, jehož je botanickou příbuznou, je i ona zásobárnou cenných živin, díky nimž příznivě ovlivňuje lidské zdraví. Je zdrojem mnoha vitaminů – C, B2 a provitaminu A, i minerálů – vápníku, draslíku, fosforu, železa a dalších. Podobně jako cibule rovněž obsahuje rostlinnou silici se sírou, která navozuje její typickou chuť. K čemu jsou všechny tyto látky dobré? Dodávají pažitce mnoho léčebných a zdraví prospěšných vlastností.
Pro dobré trávení, střevní peristaltiku i podporu chuti
Kdybychom měli většinu léčebných účinků pažitky shrnout, mohli bychom říci, že mimořádně prospívá trávicí soustavě. A dokonce hned několika způsoby. Podporuje chuť k jídlu a tvorbu trávicích šťáv, čistí střeva a bojuje proti střevním parazitům. Kromě trávicí soustavy prospívá také oběhovému systému, protože snižuje krevní tlak, a obranyschopnosti, protože má dezinfekční účinky a stimuluje imunitu. Existují také studie, které potvrzují, že poskytuje ochranu proti několika druhům rakoviny, jako je rakovina jícnu, žaludku, tlustého střeva, prsu a plic.
Variabilní využití
O využití pažitky v kuchyni bychom mohli mluvit do nekonečna. Zejména v kuchyni studené se stává pravou rukou každé hospodyňky. Nejen, že pěkně vypadá a může tak skvěle dozdobit kterékoliv jídlo, kromě toho dodá mírnou cibulovou příchuť a spolu s ní i říz a chuť celé řadě pokrmů. Přidávejte ji do pomazánek či omáček, sypejte ji na bramborovou kaši, ozdobte s ní salát, přidejte ji do polévky nebo zeleninové kaše. Výborně doplní rybí speciality, skvěle dochutí obyčejný chléb s máslem nebo brambory či vajíčkovou pomazánku.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál