Melanom. Diagnóza zhoubného nádoru kůže, kterou slýchává stále více lidí. Většinou trvá roky, než se z malé nevýrazné pihy vyvine zhoubný útvar. Velkou výhodou je to, že vzniká na kůži, kde ho můžeme snadno odhalit. K tomu nám může pomoct jednoduché pravidlo ABCDE, které popisuje změnu znamének.
Zhoubný melanom kůže je jeden z nejagresivnějších nádorů vůbec. Za vznikem tohoto onemocnění nejčastěji stojí UV záření, které je produkováno slunečními paprsky. Ty pak vytváří na naší kůži pigmentace, znaménka, která je potřeba hlídat. Na znaménka by si měli dávat pozor ti z nás, kteří jich mají hodně na jednom místě, nebo ti, kteří se už někdy spálili do nevzhledných bolavých puchýřků. A jak tedy poznat nebezpečného znaménko? Nejlepší varianta je pravidelná návštěva dermatologa, který vás prohlédne a podezřelá znaménka vyšetři pomocí dermatoskopu a popřípadě odstraní. Jedním z velkých pomocníků je i pravidlo ABCDE, které nám pomůže odhalit, že je znaménko v nepořádku a že je potřeba mu věnovat zvýšenou pozornost.
ASSYMETRY = asymetrie
Znaménko si rozdělte pomyslně na půl – pokud jsou obě poloviny shodné, je vše v pořádku. Pokud má znaménko podivný tvar, například oválu nebo jakési skvrny nebo pokud je vystouplé, je potřeba ho ukázat lékaři.
BORDER = ohraničení
Důležité jsou také okraje znaménka, ty by měly být ostré a pravidelné. Neostré, jakoby rozpité okraje či nepravidelné výběžky vybíhající ze znaménka by měly upoutat vaši pozornost.
COLOUR = barva
Za pozornost stojí určitě i zbarvení znaménka. Pokud pozorujete, že znaménko nebo jeho část najednou změnila barvu, měli bychom zbystřit. Nepravidelně skvrnitá nebo černá znaménka mohou být nebezpečná.
DIAMETER = průměr
Velké pihy a znaménka jsou rizikovější, melanomy bývají větší, většinou mají půl centimetru v průměru.
EVOLUTION = vývoj
Nejdůležitější pravidlo. Každé znaménko, které se mění v čase, stojí za zvýšenou pozornost. Může měnit svůj tvar, velikost, barvu, strukturu.
Existuje ještě jedno neoficiální pravidlo F – funny looking – to se používá, když máte několik znamének na jednom místě a právě to jedno „vybočuje“, často se označuje také jako „vzhled ošklivého káčátka“ nebo „černé ovce“. Na znaménka je potřeba se tedy dívat komplexně, jaké typy u vás převažují a zda nějaké nevybočuje z normálu.
Kromě pravidelné prohlídky u dermatologa jako prevence funguje kvalitní fotoprotekce. Převážně u dětí požívejte vždy přípravek s faktorem 50 a u těch úplně nejmenších opalovací přípravky s minerálními filtry. Ochráníte je před poškozením kůže a vzniku spálenin. Důležité je mít na paměti i to, že když zrovna slunce nesvítí a je pod mrakem, neznamená to, že UV paprsky nemohou pronikat na zem a nejsou nebezpečné. Slunce sílí také s nadmořskou výškou, proto i na horách je potřeba se chránit kvalitním opalovacím krémem. Nezapomínejte si natírat i místa jako jsou uši, nebo nárty, na ty se často zapomíná.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál