Kdy jindy než v létě si rádi vychutnáme krásně vychlazený, zralý ananas. Díky přirozené sladkosti a šťavnatosti mnohdy zachutná a osvěží lépe než ta nejkrémovější zmrzlina. Lahodná chuť je ale pouze jednou z mnoha předností, které ananas nabízí....
Ananas pomáhá při trávení bílkovin, ulevuje slinivce břišní, odvodňuje, pomáhá při střevních potížích i úžehu ze slunce a odstraňuje pigmentové skvrny. Když si k tomu připočteme výše zmiňovanou nezaměnitelnou chuť, vyjde nám z toho, že ananas je skutečnou superpotravinou, kterou si můžeme v rozumné míře dopřávat denně.
Miluje teplo a vlhko
Původní domovinou ananasu je Jižní Amerika, konkrétně Brazílie a Paraquay. Dnes se ale pěstuje i v Mexiku, Portoriku, na Havaji i na Filipínách, také v Thajsku, Africe a Austrálii – tedy všude tam, kde má celoročně dostatek slunce a vláhy ze subtropických dešťů. V karibských zemích je ananas ceněn jako afrodisiakum, v přírodním léčitelství se jeho čerstvě vymačkaná šťáva používá při horečnatých chorobách a duševních onemocněních.
Chrání žaludek i střeva, zesvětluje pigmentové skvrny
Mimo biotinu, vitaminů B12 a vitamínu E obsahuje ananas vitaminy kompletně všechny a kromě nich 16 různých minerálů a stopových prvků. Je rovněž bohatý na enzym bromelain, který bílkoviny z potravin štěpí na aminokyseliny, čímž usnadňuje práci žaludku. Bromelain je také schopen pronikat kůží, a právě on propůjčuje ananasu schopnost odstraňovat pigmentové stařecké skvrny na hřbetu ruky. Ty výrazně zesvětlí nebo zcela odstraní přiložený chomáček vaty smočený v ananasové šťávě. Samozřejmě za předpokladu pravidelné péče. Díky bromelainu ananas rovněž zlepšuje prokrvování, snižuje krevní tlak a uvolňuje napětí ve svalech.
Vybírejte pouze zralé plody
Zralý ananas poznáte podle toho, že je tvrdý a vypouklé šupiny lze snadno odloupnout. Neměli byste jej vystavovat příliš velkému chladu, při pokojové teplotě vydrží několik dní. Ideálně byste jej měli sníst čerstvý, konzervováním se totiž ničí nejen bromelain, ale rovněž až 60 % vitaminů. A jak ananas zpracovat? Nejprve odřízněte listovou růžici s vrchní částí, poté odkrojte podélně kůru samotného plodu. Ananas nakrájejte po délce na čtvrtiny nebo osminy. Ze středu vyřízněte zdřevnatělou část. Kusy potom nakrájejte na kousky.
Ananas ideálně jezte čerstvý
Jak už jsme zmínili, pro zdraví je nejvýhodnější konzumovat ananas čerstvý. I v této podobě nachází četná využití – můžete jej jíst samotný, podávat jako přílohu ke grilovanému i pečenému masu nebo jako doplněk k dezertům či salátům. Jeho plátky můžete flambovat, můžete jej také zpracovat do džemu, sirupu, likéru, čatní nebo džusu. Ananasová šťáva je chutnou přísadou mnoha koktejlů a nápojů.
Upozornění
Nezralé ananasy obsahují kyseliny, které mohou poškodit zubní sklovinu. Mohou také podráždit žaludek. Ve vzácných případech může vyvolat alergickou reakci.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál