Afty jsou malé vřídky, které se vytvářejí na sliznici úst, dásní nebo na jazyku. Ačkoliv jsou bolestivé, nebývají známkou ničeho vážného. Během jednoho až dvou týdnů většinou samy zmizí. Jsou ale velmi nepříjemné a mohou být i bolestivé. Jak jejich zahojení urychlit?
Mírné podráždění sliznice úst či dásní se může projevit výsevem bolestivých vřídků známých jako afty. Pociťované nepohodlí dokáží minimalizovat některé prostředky, které většinou najdete doma, aniž byste museli něco speciálního pořizovat a kupovat. Jejich účinky nejsou podloženy žádnými vědeckými studiemi, jsou ale zdravotně nezávadné a zkušenosti prokazují, že dokáží poskytnout vítanou úlevu.
Jak se zbavit aftů
Afty představují jeden z nejčastějších orálních problémů – jeden měří většinou kolem 3–5 mm, mají bílou barvu a lemuje je stejně barevný okraj. Na rozdíl od oparu nejsou nakažlivé a většinou do jednoho až dvou týdnů samy zmizí. I tak je ale příjemné zbavit se jich co nejdříve a nenechat si jimi zbytečně otravovat život.
A jaké potraviny či prostředky vám s hojením mohou pomoci?
1. Med
Med vytváří na sliznici ochrannou vrstvu, díky níž pomáhá při hojení ran, včetně aftů. Snižuje také bolestivost, velikost a zarudnutí vřídků a postiženou oblast chrání před infekcí. Pokud se chcete aftů zbavit, vetřete do příslušné oblasti med během dne 3–4krát.
2. Kokosový olej
Kokosový olej je uznáván pro variabilní užití v kuchyni i koupelně. Pokud patříte mezi jeho milovníky, možná vás potěší, že díky mikrobiálním vlastnostem, které pomáhají inhibovat působení bakterií a zabraňují infekcím, se skvěle osvědčí i jako podpora léčby aftů. Jak na to? Postiženou oblast potřete vatovou tyčinkou namočenou v kokosovém oleji 3–4krát denně, dokud se nezhojí.
3. Peroxid vodíku
Lokální aplikace peroxidu vodíku oblast dezinfikuje a přispívá k jejímu zahojení. Díky antiseptické síle také zabraňuje množení bakterií v zasaženém místě. Jak na to? Lžíci peroxidu vodíku rozmíchejte v půl sklenici vody. Směsí propláchněte ústa a kloktejte po dobu 2 minut. Opakujte 3krát denně.
4. Heřmánek
Heřmánek vyniká výjimečnými protizánětlivými a antiseptickými vlastnostmi, které zamezují množení bakterií a podporují hojení. Pro léčbu aftů namočte čistou gázu nebo vatový tamponek do silného heřmánkového čaje a naneste na aft, nechte působit 5 minut. Podobně můžete nakládat i s namočeným sáčkem heřmánkového čaje. Opakujte 2–4krát denně.
5. Bílý jogurt
Probiotika v jogurtu pomáhají udržovat zdravou střevní flóru, která brání tělo před vstupem patogenních mikroorganismů. Bílý jogurt tak do boje s bakteriemi způsobujícími afty vysílá silná probiotika a živé bakteriální kultury. Kromě toho reguluje pH pokožky a snižuje riziko infekce. Pro kýžený účinek snězte každý den kelímek bílého jogurtu nebo jej aplikujte přímo na ránu a nechte chvíli působit. Pozor, někomu se afty tvoří právě z mléčných výrobků – v takovém případě bílý jogurt k léčbě nepoužívejte.
6. Tea tree
Olej z australského čajovníku je jednou z nejsilnějších přírodních antiseptických látek – ničí bakterie, kvasinky a plísně. Postižené místo potírejte vatovou tyčinkou namočenou v tea tree oleji 2–3krát za den. Do sklenice vody můžete také nakapat několik kapek a směsí vykloktat ústa.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál