Ačkoliv nepatří mezi naše lokální a sezónní plodiny, je vodní meloun mimořádně oblíbený a to hlavně v létě. Byla by škoda se jej zříkat jen proto, že se jedná o zeleninu (ne ovoce!) z dovozu. Dodá cenné živiny a spoustu vody, nahradí svačinu i moučník a hodí se na oslavu i piknik v přírodě.
Vodní meloun je tykvovitá zelenina, se kterou zacházíme jako s ovocem. Skvěle osvěží, zažene hlad i žízeň a jedinečně chutná. Ačkoliv je sladký jako ovoce, jedná se o zeleninu, a ačkoliv je nejznámější meloun vodní, existuje i řada dalších druhů, jako je cukrový, medový, síťový nebo kantalupský.
Rodák z Afriky chutná nejen při dietě
Nejznámějším zástupcem široké rodiny melounu je meloun vodní s typicky zářivě červenou a šťavnatou dužinou. Pochází z jižní Afriky, odkud se do Evropy rozšířil přes Egypt a Orient. Dnes se pěstuje nejen ve Středomoří (nejvíce v Itálii, Španělsku a Provence), ale také v Izraeli a Severní Africe. I když je vodní meloun lahodně sladký, což by napovídalo tomu, že obsahuje mnoho cukru a prázdných kalorií, opak je pravdou: jedná se o velmi zdravou a dietetickou pochoutku vhodnou pro očišťující, omlazující a hubnoucí kúry.
Nízkokalorická pochoutka plná vody
V závislosti na odrůdě nabízí 100 g melounové dužiny asi jen 19–30 kilokalorií. Meloun je tedy nízkokalorický, ale díky vláknině a vodě příjemně zaplní žaludek a zažene žízeň, hlad i chuť na něco dobrého a sladkého. Kromě vody je vodní meloun plný vitaminů a minerálních látek, díky jejichž kombinaci jej lze považovat za skutečný a nefalšovaný elixír zdraví a možná i mládí. Meloun je bohatý na rostlinná barviva karoteny (ta propůjčují jeho dužině zářivě červenou barvu), které jsou prekurzory vitamínu A. Meloun prostřednictvím vitaminu A bojuje a navrací buňkám celého těla zdraví, sílu a vitalitu.
Posílí vlasy, zuby i krvetvorbu
Kromě karotenů, které se v těle přemění na vitamin A, je vodní meloun bohatý i na řadu dalších významných mikronutrientů. Jedná se o vitamin B6 (pyridoxin), B3 (niacin), kyselinu listovou, železo, mangan a vitamin C. Díky těmto živinám vodní meloun nejen omlazuje a dodává životní energii, ale rovněž zlepšuje vzhled a kvalitu kůže a vlasů, posiluje kosti a zuby, podporuje zužitkování bílkovin v těle i dýchání buněk, posiluje krvetvorbu, aktivuje pohlavní hormony a chrání před viry, bakteriemi a jinými hrozbami sliznice celého organismu.
Jak poznat zralý meloun
Vodní melouny by při nákupu měly být zcela vyzrálé – to poznáte jednak podle světlé a seschlé stopky, jednak podle dutého zvuku při poklepu. Před konzumací meloun omyjte, poté jej nařízněte a rozkrájejte na kusy. Vodní meloun chutná nejlépe chlazený, jen tak samotný, v kombinaci s čerstvou mátou nebo jako součást ovocných i zeleninových salátů. Když meloun rozkrojíte napůl a vydlabete dužinu, můžete slupku použít jako mísu pro salát. Semena můžete jíst jako oříšky nebo opražit a podávat jako pamlsek.
Upozornění: Přejedení se může způsobit bolesti břicha a průjem
Je šťavnatý, slaďoučký, nízkokalorický a mimořádně prospívá zdraví. Meloun skutečně představuje ideální letní plodinu. Navzdory jeho mimořádným vlastnostem byste to ale s jeho konzumací neměli přehánět a řídit se heslem všeho s mírou, případně jez do polosyta, pij do polopita. Kdybyste se totiž melounu přejedli, mohly by vás potrápit nepříjemné křeče v žaludku následované průjmem.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Hrušky v kuchyni – podzimní inpirace nasladko i naslano
Podzim je v plném proudu a s ním i období dozrávání hrušek. Hrušky jsou známé svým vysokým obsahem sacharidů. Ze sacharidů v nich převládá fruktóza, a proto je dobře snášejí i diabetici. Je to lahodné...
Čtěte dál