Horko představuje pro naše tělo velkou zátěž. Srdce musí vynaložit více energie, která nám pak může chybět. Vedro nás zpomaluje, snižuje naši schopnost koncentrace a přesného vnímání, zpomaluje naše reakce. Navíc se potíme, což není nic příjemného. Ke slovu často přichází klimatizace, která nám poskytuje úlevu od horka. Kromě příjemného ochlazení nám však může přinést i různé zdravotní problémy.
Výkyvy teplot – šok pro naše tělo
Přechody mezi venkovním a vnitřním, klimatizovaným prostředím obvykle znamenají nemalé výkyvy teplot. Naše tělo se s nimi vyrovnává velmi obtížně. Trpí pohybový aparát, dýchací cesty, kardiovaskulární systém, oči, imunitní systém i psychika. Bolest hlavy, pocit škrábání v krku, chrapot, angína jsou jen některé z obvyklých reakcí našeho těla na teplotní výkyvy. Negativním projevům výkyvů teplot lze naštěstí předejít. Stačí chvíli pobýt v neklimatizované chodbě a napít se vody.
Jak nám klimatizace může škodit
Studený vzduch proudící z klimatizace nás sice příjemně osvěží, ochromí však pohyb řasinkového epitelu dolních cest dýchacích. Následně dojde ke hromadění hlenu v oblasti hrtanu a hlasivek. Výsledkem je ochraptění, pocit škrábání v krku a nezřídka dokonce i angína. K dalším častým potížím patří rýma, katar horních cest dýchacích, bolest hlavy, únava a snížená schopnost koncentrace.
Fouká-li studený vzduch na odkryté části těla, vzniká podchlazení, na které naše tělo reaguje ztuhnutím, bolestí, zablokováním svalstva. Bolest ramenních kloubů, kříže, krční páteře, ztuhlé krční a šíjové svaly jsou nejčastějšími potížemi, které si odnášíme z pobytu v klimatizované místnosti. Proti těmto potížím pomůže cvičení pilates i cvičení s gymnastickým míčem nebo masážním válcem. Nejlepší je však předejít bolestem kloubů a zad tím, že si ohlídáme, aby proud studeného vzduchu nesměřoval přímo na nás.
Jak správně nastavit klimatizaci v autě, abyste z ní neonemocněli?
Suchý vzduch proudící z klimatizace snižuje vlhkost vzduchu. Výsledkem je překrvení, otok a vysychání sliznic. Jejich imunitní bariéra se zhoršuje a dochází k častým onemocněním horních i dolních cest dýchacích. Suchý vzduch vysušuje oči, což vede k jejich pálení a zhoršenému vidění. Studený a suchý vzduch dehydratuje naše tělo, přesto nemáme potřebu více pít. Dehydratace dá o sobě vědět kromě žízně bolestí hlavy a únavou.
TIP Čeká-li vás delší pobyt v klimatizované místnosti, mějte s sebou sprej s vodou, která zvlhčí vzduch. Nezapomeňte také průběžně dodávat svému tělu dostatek vody. Jako prevence proti pálení očí pomůže častější mrkání a tzv. umělé slzy v kapičkách.
Klimatizace může být také příčinou vzniku alergie. Neustále cirkulující vzduch s bakteriemi, prachem, roztoči, plísněmi může u některých jedinců vyvolat alergické reakce.
Kdy nám klimatizace jen pomáhá
Klimatizace nám však vůbec nemusí škodit. Zásadní podmínkou je její správné nastavení. Dobře nastavená klimatizace by měla zajistit zhruba o 5 °C nižší teplotu než je teplota venkovní. Podle doporučení lékařů by měl být maximální rozdíl teplot mezi venkovní teplotou a vzduchem v klimatizované místnosti 7 °C.
Neméně důležitý je správný výběr klimatizace. Na trhu je mnoho klimatizací, které kromě chlazení zvlhčují a čistí vzduch. Při výběru klimatizace je rozhodující velikost klimatizovaného prostoru, počet oken a jejich kvalita i orientace místnosti.
Vysoké teploty a zdravotní rizika: pozor dávejte hlavně na léky, které užíváte
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál