V létě cestujeme více než kdy jindy. V tropických dnech může být jízda autem nejenom nepříjemná, ale také velmi nebezpečná pro naše zdraví. Nebojte se používat klimatizaci, ale nejdřív se naučte ji správně nastavit.
Na sluníčku jsou reakce pomalejší jako po alkoholu
Pokud máte auto zaparkované na sluníčku, může se teplota v interiéru vyšplhat až k 70 °C. Proto si vyhraďte čas na to, abyste mohli pořádně vyvětrat. Stačí na 5 minut otevřít všechny dveře a teplota klesne přibližně na polovinu. Ovšem ani to není pro cestování ideální. Jakmile jste dlouhodobě vystaveni slunečnímu záření, jsou reakce až o 20 % pomalejší (což je obdobné jako po konzumaci alkoholu). O riziku dehydratace a úpalu nemluvě. Částečně vám mohou pomoci stažená okénka, které ovšem při vysoké rychlosti vydávají nepříjemný zvuk, který většina řidičů nesnese. Většina aut má klimatizaci už v základní výbavě. Nebojte se ji použít. Výrazně vám zpříjemní jízdu.
Jak ji správně nastavit?
Klimatizaci pusťte až po několika minutách. I když interiér vyvětráte, stále je v něm větší horko než venku a tak velký teplotní rozdíl by pro tělo znamenal šok. Nastavte si vhodnou teplotu. Nejjednodušší je využívat funkce „auto“, díky které se teplota přizpůsobí té venkovní. Pokud tuto možnost nemáte, vždy nastavujte o 5 – 7 °C nižší, než vám ukazuje teploměr na palubní desce. Výdechy ventilace by měly vždy směřovat nahoru, ne na vás. Studený vzduch tak může cirkulovat po celém interiéru. Pokud byste je nastavili na sebe, může dojít k oslabení organismu, ztuhnutí svalů a druhý den by vás dostihla bolest v krku. To samé platí, i když zvolíte nižší teplotu.
Klimatizace v zimě?
Ano, skutečně je možné používat klimatizaci i v zimě. Je dokonce velmi užitečná, protože brání zamlžování oken. V takovém případě k ní přidejte i proudění teplého vzduchu a výdechy ventilace opět nasměrujte nahoru.
Pravidelná údržba
Do ventilace se po každé jízdě shromažďují viry a bakterie, které na sebe při každém zapnutí klimatizace pustíte. Navštivte proto alespoň jednou ročně autorizovaný servis a nechte si ventilaci vyčistit a zároveň vyměnit kapalinu v klimatizaci. V té mohou přes zimu vznikat dokonce nebezpečné plísně.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál