Dýně vládne především podzimnímu období, a kromě toho, že je hlavní součástí halloweenské výzdoby, využívá se její dužina zejména k přípravě polévek nebo pyré. Tato lahodná zelenina ale obsahuje také zdraví prospěšná semínka, která jsou velmi bohatá nejen na vitamíny a minerály. Není tedy divu, že se tato pochoutka těší stále větší popularitě, a to bez ohledu na roční období.
Dýňová semínka – to je hlavně zinek
Dýňová semínka mají specifickou oříškovou chuť a od ostatních semínek se odlišují tmavší nazelenalou slupkou. Jsou bohatá především na zinek, který pomáhá posilovat náš imunitní systém a pomáhá v prevenci proti osteoporóze. Na nedostatek zinku jsou náchylní více muži a zejména ti, kteří holdují alkoholu a nezdravé stravě. Právě mužům je také doporučováno užívání dýňových semínek nebo nejlépe dýňového oleje při potížích s prostatou. Semínka totiž zmírňují obtíže při jejím onemocnění – mají uklidňující účinek, snižují míru nutkání na močení apod. Obecně ale pozitivně působí při jakýchkoliv poruchách močového ústrojí jak mužů, tak žen.
Omega-3
Mezi další velké přednosti dýňových semínek můžeme bezesporu zařadit také obsah nenasycených mastných kyselin, které pomáhají snižovat cholesterol a vysoký krevní tlak. Především obsah důležitých omega-3 mastných kyselin chrání srdce a cévy. Semínka jsou také bohatým zdrojem vitamínu E, díky kterému působí blahodárně na kvalitu vlasů a nehtů a pomáhají předcházet zánětům kůže. Vitamín E je navíc silným antioxidantem s omlazujícími vlastnostmi. Proto je olej z dýňových semínek hojně využívaný i v kosmetice.
Dýňová semínka zvednou náladu
Dýňová semínka jsou rovněž plná vitamínů skupiny B (zejména B1, B2 a B6), vitamínu A a D, z minerálů pak obsahují kromě zmíněného zinku také draslík, železo, fosfor, mangan nebo vápník. Vitamíny a minerály jsou tedy dýňová semínka přímo nabitá. Co ale není o této superpotravině až tak známé, je fakt, že jsou celkem významným zdrojem aminokyseliny tryptofanu, který pomáhá bojovat proti depresím a příznivě působí na naši náladu. Pokud tedy potřebujete povzbudit mysl a rozveselit, dopřejte si denně hrst semínek například jako zdravou součást svačinky.
Potíže s prostatou pomůže vyřešit bylinka našich zahrad, vrbovka malokvětá
A jaké je jejich další využití v kuchyni?
Dýňová semínka se výborně hodí do salátů, ranních müsli, nebo na přípravu kaší, pomazánek a také jsou velice dobrým obohacením domácího pečiva. Pojídat je ale samozřejmě můžete i samotná jako zdravé mlsání.
A pokud nechcete jen zobat semínka, zařaďte do svého jídelníčku skvělý dýňový olej, který je považován za jeden z nejzdravějších. Jedná se o zastudena lisovaný olej ze semen tykve (přesněji druhu tykev velkoplodá). Na první pohled nevypadá jako klasický olej, jak ho známe, ale vyznačuje se tmavě zelenou až černou barvou.
Olej můžete díky své jemné chuti užívat klidně samostatně – dospělým postačí bohatě jedna polévková lžíce denně. Semínka i olej z dýně je ideální konzumovat bez tepelné úpravy, aby zůstaly zachovány všechny důležité látky a antioxidanty. Dopřejte si každý den salát zakápnutý dýňovým olejem nebo si obohaťte své oblíbené müsli dýňovými semínky. Dovedete tak svůj pokrm k dokonalosti.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Rostlinné mlsání – tipy na doma, do práce nebo na výlety
Asi každého občas přepadne chuť na něco sladkého. Může to být jen tak odpoledne ke kávě, nebo třeba během nějaké oslavy, kde je zvykem dát si i sladké dobroty, jako jsou dorty, muffiny, koláčky apod. Co...
Čtěte dál
Cardio vs. silový trénink aneb co je při hubnutí účinnější – 3. díl

Plavat můžete i v zimě. Otužíte se, prokrvíte a budete se cítit nabití energií

Nepříjemné afty v puse – co je způsobuje a jak jim předcházet?

Správná péče o uši – jak správně zacházet s vatovými tyčinkami?

Lichořeřišnice – účinky, využití a domácí příprava tinktury

Pravidla zdravého otužování nejen v zimním období

Vypadávání vlasů – kolik je normální a kolik už je moc?

Jak nebýt „ledňáčkem“ a udržet si dobrou formu dlouhodobě?

Jak počasí ovlivňuje bolestivost kloubů a proč bolí zejména v zimě

Vše o rýmě – jak poznat zánět dutin, proč sprej do nosu není vždy výhra a jak podpořit samoléčbu?

Vzorový jídelníček pro Štědrý den – pochutnejte si bez výčitek!
