Potíže s prostatou pomůže vyřešit bylinka našich zahrad, vrbovka malokvětá

Potíže s prostatou pomůže vyřešit bylinka našich zahrad, vrbovka malokvětá
zdroj: Adobe Stock

Problémy s prostatou patří mezi častá mužská onemocnění. Objevují se nejčastěji kolem padesátého roku a výrazně omezují životní komfort. Šetrná přírodní léčba nabízí účinné řešení a zároveň slouží jako prevence.

Myslete na prevenci
Zbytnění prostaty je často spojováno s postupujícím věkem a produkcí mužského hormonu testosteronu. Projevuje se zejména obtížemi při močení. Pacienti mají časté nutkání se vyprázdnit, ale proud moči je slabý, pomalý a zkrátka a dobře to nejde tak jako dřív. Problémy sami od sebe nezmizí, právě naopak, proto je nutné je začít řešit včas. Hromadění moči v měchýři totiž způsobuje infekce, které se mohou dostat do ledvin.

Začněte tím, že do svého jídelníčku zařadíte potraviny bohaté na zinek, vitamín A a betakaroten. Mezi ně patří obiloviny, především ječmen a původní odrůdy pšenice, játra a vejce, mrkev, kapusta, brokolice, špenát a další zelené potraviny. Nezapomeňte, že vitamín A a betakaroten jsou rozpustné pouze v tucích.

Vrbovka malokvětá
Léčbu prostaty vám výrazně usnadní bylinky. Zaručenou volbou je vrbovka malokvětá. Používá se celá rostlina, ze které si dvakrát denně připravte čaj. Pozitivních výsledků dosáhnete při pravidelném popíjení ráno a večer, nejlépe na lačný žaludek. Smíchejte jednu čajovou lžičku sušené rostliny a zalijte ji 250 ml vody. Vrbatku malokvětou můžete také přidat do bylinných směsí a posílit tak její účinky. Vytvořte si sypaný čaj, do kterého kromě vrbatky přidejte i sušený vřes, celík zlatobýl a komonici lékařskou.

Na jaře nasušte kořen kopřivy
Sušené listy kopřivy pravděpodobně znáte ve spojitosti se zánětem močových cest. Při problémech s prostatou používejte její kořen. Sbírejte ho na jaře, kdy má rostlina největší sílu a nasušte si zásobu na celý rok. Na odvar si připravte asi 20 g sušeného kořene a přibližně 10 minut ho povařte v půl litru vody. Čaj popíjejte třikrát denně a dbejte na to, aby byl minimálně vlažný.

Bylinná směs podpoří léčbu zánětu
Nedaří se vám dostat onemocnění pod kontrolu a potýkáte se s nepříjemným zánětem? I v tomto případě sáhněte po bylinkách. Smíchejte heřmánek, přesličku, třezalku, květy šípkové růže, celíku zlatobýlu, mátu a semena fenyklu. Při sběru si dejte pozor, aby místo nebylo kontaminované, popřípadě se snažte koupit sušené bylinky v BIO kvalitě. Jedině se můžete spolehnout na jejich účinek. Dvě polévkové lžíce zalijte litrem vroucí vody, nechte 10 minut louhovat a popíjejte třikrát denně šálek vlažného čaje. Ale pozor, doba jeho pravidelné konzumace by neměla přesáhnout dva týdny. V takovém případě by se mohly dostavit nežádoucí účinky v podobě zažívacích obtíží.

Pomoci mohou i obklady
Prostata potřebuje teplo. Z tohoto důvodu se snažte popíjet nejen horké čaje, ale vyzkoušejte i příjemný noční zábal. Využijete na něho mletá lněná semínka. Přidejte k nim trochu horké vody a vytvořte kašičku. Tu si naneste na oblast hráze, zakryjte gázou a mezi nohy umístěte termofor, který se postará o důkladné prohřátí. Snažte se obklad aplikovat každý den. Pokud s ním nevydržíte spát celou noc, připravte si ho večer, když budete odpočívat třeba u oblíbené knihy.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

10+1 otázek: České pivo – v čem je unikátní a proč nám tak chutná?

Jestli je český národ na něco pyšný, tak je to Jarda Jágr a české pivo. I přes to, že jde o alkoholický nápoj, jeho spotřeba u nás patří k největším na světě. Jak se u nás hlídá vysoký standard piva? Jak...

Čtěte dál
Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

Sucho: věci, kterými může pomoci každý z nás

O „suchu“ se mluví i píše, přesto se mnohých z nás osobně nedotýká. A to, co na vlastní oči nevidíme každý den, míváme tendence podceňovat....
Kakao, káva a další potraviny z udržitelných zdrojů – naučte se správně si vybírat

Kakao, káva a další potraviny z udržitelných zdrojů – naučte se správně si vybírat

O některé suroviny je takový celosvětový zájem, že jejich produkce musí být nějakým způsobem kontrolována, aby byl stále zachován jejich...