Problémy s prostatou patří mezi častá mužská onemocnění. Objevují se nejčastěji kolem padesátého roku a výrazně omezují životní komfort. Šetrná přírodní léčba nabízí účinné řešení a zároveň slouží jako prevence.
Myslete na prevenci
Zbytnění prostaty je často spojováno s postupujícím věkem a produkcí mužského hormonu testosteronu. Projevuje se zejména obtížemi při močení. Pacienti mají časté nutkání se vyprázdnit, ale proud moči je slabý, pomalý a zkrátka a dobře to nejde tak jako dřív. Problémy sami od sebe nezmizí, právě naopak, proto je nutné je začít řešit včas. Hromadění moči v měchýři totiž způsobuje infekce, které se mohou dostat do ledvin.
Začněte tím, že do svého jídelníčku zařadíte potraviny bohaté na zinek, vitamín A a betakaroten. Mezi ně patří obiloviny, především ječmen a původní odrůdy pšenice, játra a vejce, mrkev, kapusta, brokolice, špenát a další zelené potraviny. Nezapomeňte, že vitamín A a betakaroten jsou rozpustné pouze v tucích.
Vrbovka malokvětá
Léčbu prostaty vám výrazně usnadní bylinky. Zaručenou volbou je vrbovka malokvětá. Používá se celá rostlina, ze které si dvakrát denně připravte čaj. Pozitivních výsledků dosáhnete při pravidelném popíjení ráno a večer, nejlépe na lačný žaludek. Smíchejte jednu čajovou lžičku sušené rostliny a zalijte ji 250 ml vody. Vrbatku malokvětou můžete také přidat do bylinných směsí a posílit tak její účinky. Vytvořte si sypaný čaj, do kterého kromě vrbatky přidejte i sušený vřes, celík zlatobýl a komonici lékařskou.
Na jaře nasušte kořen kopřivy
Sušené listy kopřivy pravděpodobně znáte ve spojitosti se zánětem močových cest. Při problémech s prostatou používejte její kořen. Sbírejte ho na jaře, kdy má rostlina největší sílu a nasušte si zásobu na celý rok. Na odvar si připravte asi 20 g sušeného kořene a přibližně 10 minut ho povařte v půl litru vody. Čaj popíjejte třikrát denně a dbejte na to, aby byl minimálně vlažný.
Bylinná směs podpoří léčbu zánětu
Nedaří se vám dostat onemocnění pod kontrolu a potýkáte se s nepříjemným zánětem? I v tomto případě sáhněte po bylinkách. Smíchejte heřmánek, přesličku, třezalku, květy šípkové růže, celíku zlatobýlu, mátu a semena fenyklu. Při sběru si dejte pozor, aby místo nebylo kontaminované, popřípadě se snažte koupit sušené bylinky v BIO kvalitě. Jedině se můžete spolehnout na jejich účinek. Dvě polévkové lžíce zalijte litrem vroucí vody, nechte 10 minut louhovat a popíjejte třikrát denně šálek vlažného čaje. Ale pozor, doba jeho pravidelné konzumace by neměla přesáhnout dva týdny. V takovém případě by se mohly dostavit nežádoucí účinky v podobě zažívacích obtíží.
Pomoci mohou i obklady
Prostata potřebuje teplo. Z tohoto důvodu se snažte popíjet nejen horké čaje, ale vyzkoušejte i příjemný noční zábal. Využijete na něho mletá lněná semínka. Přidejte k nim trochu horké vody a vytvořte kašičku. Tu si naneste na oblast hráze, zakryjte gázou a mezi nohy umístěte termofor, který se postará o důkladné prohřátí. Snažte se obklad aplikovat každý den. Pokud s ním nevydržíte spát celou noc, připravte si ho večer, když budete odpočívat třeba u oblíbené knihy.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon
Dnes si už téměř nedokážeme představit den bez chytrého telefonu, počítače nebo jiných zařízení. Neustálé kontrolování zpráv, sledování sociálních sítí a přísun informací se staly běžnou součástí našeho...
Čtěte dál
Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?

Kosmetické trendy: nontoxic, technologie a šetrnost

Ranní rituály pro radostnější vstávání – proč nám světlo ráno dělá dobře?

Káva v kapslích: pohodlí za cenu zátěže pro životní prostředí

Co vám pomůže stokrát více než krémy na vrásky? No přece obličejová jóga

Přežili jste Valentýna bez kupovaných kytek? Pak jste pomohli přírodě

Význam barev – jak na nás barvy působí a proč?

Jak si vytvořit zdravý návyk na pohyb a sportovní aktivity?

Pole dance – sport, který dostane do formy každý sval v ženském těle

Dnes se slaví Světový den dárců krve. Pojďte darovat!
