Podobně jako má své trendy móda, kosmetika nebo třeba výživa, přichází každoročně s novinkami i dentální hygiena. Kromě různých metod čištění zubů, jsou letos v kurzu rozložitelné zubní kartáčky či konkrétní příchutě zubních past.
Univerzální metoda čištění zubů neexistuje
V případě metod čištění zubů se nejnovějšími trendy příliš neřiďte. Podle stomatologů totiž existuje několik metod čištění zubů a každý by měl zvolit pro sebe tu nejvhodnější. „Nejpoužívanější metodou je modifikovaná Bassova technika, tzv. vibrační metoda, při které si zubní kartáček nasadíte v úhlu 45° na začátek zubu v dásni. Poté velmi malými kroužky, spíše chvěním, kartáčkem pohybujete směrem ke konci zubu, kde nakonec setřete plak. Nesmíme při tom zapomenout, že zub má pět stran, tedy neopomíjejte i čištění mezizubních prostor,“ popisuje čištění zubů MDDr. Tomáš Machač, odborný garant přírodních produktů v péči o ústa značky SPLAT. Zároveň dodává, že správný nácvik vybrané techniky není nic jednoduchého, proto se hodí absolvovat individuální instruktáž u dentální hygienistky.
Trend roku 2020 – biologicky rozložitelné zubní kartáčky
Kromě správné techniky čištění zubů hraje důležitou roli vhodný zubní kartáček. Hlavice kartáčku by měla být hustě osazena kvalitními jemnými vlákny se zaoblenými konci a měla by mít menších rozměrů. Díky tomu se snadno dostanete ke všem zubům. „Zaoblené a jemné konce vláken jsou důležité z toho důvodu, abyste si jimi při dlouhodobém čištění nepoškodili dásně ani sklovinu,“ doplňuje stomatolog. Co ovšem stojí v souvislosti s aktuálními trendy za zmínku je to, že se na českém trhu začíná objevovat stále více ekologických variant kartáčků. „Češi začínají více dbát o ochranu životního prostředí, proto velmi vítají možnost používat biologicky rozložitelné zubní kartáčky,“ tvrdí Ing. Zuzana Heiník Bělová ze společnosti BELdental specializující se na péči o zuby a ústa. Ty nejkvalitnější z nich jsou dokonce stoprocentně rozložitelné, to znamená včetně štětinek.
Hitem jsou přírodní pasty s příchutí kokosu
I v oblasti zubních past dochází postupně ke změně. Stále více lidí upřednostňuje přírodní pasty, které jsou přirozeně účinné a obsahují pouze složky, které jsou pro ústní dutiny i celý lidský organismus bezpečné. Kvalitní zubní pasty neobsahují agresivní abraziva, nebezpečná syntetická sladidla či složky jako chlorhexidin a triklosan. Naopak obsahují přírodní složky, které mají řadu pozitivních účinků. „Letos jsou velmi oblíbené přírodní zubní pasty s kokosovým olejem nebo pasta s mořskými řasami, bioaktivním vápníkem či antibakteriálním jalovcem. Všechny tyto pasty pomáhají zklidňovat dásně a posilují zubní sklovinu,“ říká Zuzana Heiník Bělová. Vyhledávané jsou i zubní pasty obsahující přírodní černé uhlí.
Dětské pěny jako součást dentální hygieny
Kolem péče o dětský chrup panuje mezi laickou veřejností rozpor. Podle některých totiž není nutné mléčné zuby čistit či se o ně jakkoliv starat. Podle stomatologa však toto rozhodně neplatí. „Mléčné zuby si rozhodně zaslouží péči, protože ovlivňují vývoj čelistí, postavení stálých zubů a dokonce i správnou výslovnost. Pokud se o dočasné zuby nebudete starat, může to dítěti způsobit řadu problémů,“ varuje Tomáš Machač. Kromě dětských kartáčků a zubních past můžete k péči používat i pěny. „Ústní pěny pro děti i dospělé jsou na českém trhu poměrně krátké, proto je řada lidí nezná. Jsou ovšem velmi účinné a oceníte je zejména v případech, kdy nemáte možnost vyčistit si zuby běžným způsobem,“ říká na závěr zubní specialistka Zuzana Heiník Bělová.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Bosá chůze: Přínosy, rizika a pohled odborníků
V posledních letech se stále častěji mluví o chůzi naboso jako o způsobu, jak se vrátit k přirozenému pohybu. Téma bosé chůze, nebo také „barefoot“, není zdaleka jen módní záležitostí, ale má hluboké kořeny...
Čtěte dál
Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?

Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
