Palčivé aroma zázvoru je nám známé zejména ze zázvorového čaje, případně z čínské či indické kuchyně. V těchto zemích je však již od dávných dob oslavován zejména jako prostředek pro léčbu nejrůznějších neduhů. Spojte příjemné s užitečným, připravte si lahodný zázvorový čaj a udělejte tak i něco pro své zdraví!
Zázvor je v čínské a indické medicíně používán již od dob starověku, kdy byl užíván pro úlevu od nevolnosti, bolestí žaludku a dalších zdravotních problémů. Zázvor je totiž bohatý na antioxidanty a další cenné mikroživiny, které mohou pomoci předcházet a léčit záněty, infekce nebo dokonce i artritidu. Jedná se nejen o vitaminy A, B1, B2, B6, C a E, ale také o další významné prvky jako je draslík, hořčík, sodík, fosfor, vápník a železo. Vědci také zkoumají jeho potenciál snížit riziko onemocnění jako je cukrovka a rakovina. To vše pro jeho protizánětlivé, antibakteriální a antivirové vlastnosti.
S čím vším tedy může zázvor pomoci?
1. Uleví od plynatosti a zlepší trávení
Některé výzkumy naznačují, že enzymy, které zázvor obsahuje, mohou pomáhat od plynatosti a podporovat produkci trávicích enzymů ve slinivce, čímž prospívají trávení. Kromě toho podporuje střevní peristaltiku, což se může osvědčit jako dobrá prevence či řešení zácpy. Podle dalších studií zabírá také jako prostředek proti nevolnosti a ulevit může dokonce i pacientům po chemoterapiích.
2. Zmírní příznaky nemoci z nachlazení nebo chřipky a sniží zánět
Mnoho lidí používá zázvor, aby se zotavilo z nachlazení nebo chřipky, a to díky jeho schopnosti chránit dýchací systém před viry, které tato onemocnění způsobují. Nejvíce se v tomto směru přitom osvědčil čerstvý zázvor. Metaanalýza 16 klinických studií z roku 2017 rovněž ukázala, že fytochemické vlastnosti zázvoru mají schopnost účinně bojovat proti zánětu.
3. Utiší bolest
Jedna malá studie přišla se zajímavým tvrzením – zkoumáním 74 dobrovolníků vědci zjistili, že 2 g čerstvého zázvoru denně (případně zahřátého do podoby čaje) snížily bolesti svalů po cvičení až o 25 %.
4. Sníží oxidační stres
I když zázvor neposkytuje bílkoviny ani jiné makroživiny, je vynikajícím zdrojem antioxidantů. Studie ukázaly, že z tohoto důvodu může snížit různé typy oxidačního stresu. Ten nastává, když se v těle hromadí příliš mnoho volných radikálů. Aby nedošlo k poškození buněk, musí tělo volné radikály eliminovat, v opačném případě mohou vést k rozvoji různých onemocnění, mezi které patří i rakovina. A se zbavováním se volných radikálů pomáhají tělu právě antioxidanty, na něž je zázvor bohatý. Studie z roku 2013 naznačila, že zázvor by mohl hrát významnou roli v prevenci rakoviny tlustého střeva a konečníku. Existují také i určité důkazy, že zázvorový extrakt může pomoci při kardiovaskulárních onemocněních.
Na co si dávat pozor
Zázvor je zdrojem cenných látek se silnými bioaktivními účinky. To je důvod, proč se nedoporučuje překračovat doporučenou denní dávku, která pro zázvor čerstvý představuje 4 g, pro zázvor sušený jeden gram. Nedodržení bezpečného množství může mít za následek nevolnost, zvracení, průjem či potíže se srdcem. Zázvor nemusí prospívat ani dětem a těhotným i kojícím ženám a neměl by se kombinovat s léky na zažívací nebo srdeční potíže. Pokud patříte k některé ze zmíněných skupin, konzultujte užívání zázvoru pro všechny případy se svým lékařem.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál