Umělá neboli alternativní sladidla byla dříve považovaná za skvělou náhradu cukru a byla proto doporučována diabetikům nebo lidem, kteří chtěli redukovat váhu. Nové studie však poukazují na to, že konzumace umělých sladidel nemusí být vždy prospěšná. A právě o kladech a záporech umělých sladidel je tento rozhovor.
V 10 + 1 otázkách se dozvíte odpovědi na základní otázky, které vás zajímají. Na téma umělých sladidel jsme se zeptali RNDr. Michaely Bebové, odbornice na výživu a biochemičky.
Umělá sladidla
Umělá sladidla, přesněji řečeno, nekalorická sladidla, jsou látky, které mají sladkou chuť, často více než klasický cukr, ale zároveň neobsahují kalorie, nebo jich obsahují méně. Zatímco po konzumaci cukrů se vyplaví inzulín a zvedne se hladina glykemie, po umělých sladidlech se tak neděje. Vliv umělých sladidel na zdraví je stále velmi kontroverzní záležitost – nikdy nebyly jednoznačně prokázány jejich pozitivní účinky co do vlivu na celosvětové snížení obezity.
Kde všude umělá sladidla najdeme? A kterým umělým sladidlům bychom se měli vyhýbat? Na tyto a další otázky se dozvíte odpovědi v rozhovoru.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Příprava na adventní pečení krok za krokem

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
