Vánoce jsou svátky klidu, pro některé ale mohou přestavovat stres a současná koronavirová situace tomu příliš nepřispívá. Na jazyku nás pálí spousta otázek, nevíme, co a jak bude, jak se budeme nebo nebudeme moci zařídit. To vše může dávat těšení se na nejkrásnější svátky v roce nepříjemně hořkou pachuť. Jak s tímto pocitem bojovat?
Panika a strach, které koronavirová situace plná nejistoty a přísných restrikcí produkuje, mohou časem přerůstat v neúnosné pocity úzkosti a zmaru. Když se k tomu navíc přidá nástup adventního období, na které se většinou neobyčejně těšíme a plnými doušky jej užíváme v okruhu našich nejbližších, a my netušíme, zda se s nimi budeme moci vidět, ona beznaděj se může ještě prohloubit. Navodit vnitřní klid a pohodu mohou pomoci následující přístupy.
1. Uvědomte si, že nemusíte stihnout všechno
Vánoční čas je obdobím klidu a pohody, řada z nás se ale domnívá, že ty nastanou až ve chvíli, kdy je všechno uklizené a leskne se čistotou jako nové, kdy je vše upečeno a nachystáno. Taková ideální situace ale nenastane nikdy a pokud sami sobě nedovolíme odpočívat, vždycky na všem najdeme nějaký ten škraloup, který lze ještě vylepšit, nebo si vzpomeneme na nějakou činnost, kterou bychom ještě měli vykonat. Dokonalost ale není reálná a skutečná krása tkví právě v nedokonalostech. Uvědomme si, že lpět na perfekcionismu nás jen vysiluje a přijměme jednoduše skutečnost, že nemůžeme stihnout všechno a že to není známka naší slabosti.
2. Zapojte další členy rodiny (klidně i virtuálně)
Dalším stresovým faktorem může být přesvědčení, že musíme všechno zvládnout sami. Určitá dávka samostatnosti je samozřejmě na místě, odmítat ale pomoc ostatních jen proto, abychom si připadali důležitě nebo naopak doceněně je životní přístup, který nás jen vysává a zbavuje cenné životní energie. Podobný nešvar se naopak objevuje i v přehnané dotěrnosti pramenící z potřeby „být užitečný“, což zase může energeticky vysávat osoby, které jsou předmětem těchto nabídek a které tak jejich činitel v podstatě staví do postavení toho, kdo má přes všechny své starosti zařídit, aby se on mohl „cítit užitečně“. Nic z toho není potřeba, když si uvědomíme, že Vánoce jsou především o vzájemnosti a blízkosti milovaných. Spojme se v úmyslu užít si pěkné svátky, napečme cukroví společně a těšme se z blízkosti a zážitků, které přináší. A nebudeme-li se moci setkat osobně, využijme moderních technologií, které v tomto směru představují silné a efektivní spojence.
3. Najděte si to své v každém okamžiku
Vánoce jsou časem tradic a každá rodina vytváří ty své a specifické, což je samozřejmé a přirozené. Ovšem ve chvíli, kdy se rodiny spojují a vytváří se dokonce rodiny nové, může dojít ke kolizi a střetu několika různých představ, které je třeba sladit. Nejedná se o snadné chvilky a k jejich zvládnutí je třeba ochoty všech zainteresovaných stran a jejich snaha o zvládnutí v pohodě a bez zbytečných rozbrojů a šarvátek. K tomu je nutné nelpět paličatě na tom, na co jsme zvyklí, ale projevit dobrou vůli a ochotu ke kompromisu ve jménu těch, na nichž nám záleží nejvíce. To neznamená, že se musíme vzdát toho, co máme rádi, ale naopak to pěstuje umění „najít si to své“ v každé situaci a všemu, co nás potká, po svém a nějakou formou „dát ten svůj kabátek“, v němž se budeme cítit dobře.
Strategie pro boj s úzkostí, které by si měla osvojit každá žena
4. Na první místo postavte lásku
V tomto posledním bodě se všechny předchozí spojují. Ze všeho nejvíce jsou Vánoce svátky lásky. Když ji postavíme na první místo a učiníme z ní faktor, pod nímž budeme na vše ostatní nahlížet, nikdy nemůžeme šlápnout vedle a nutná opatření, která by nám jinak mohla připadat protivná, zbytečná či dokonce omezující, nakonec shledáme jako poměrně přirozená a nebude nám činit větších problémů se jim přizpůsobit a respektovat je. Protože láska je tím, co má ohromnou moc a sílu léčit, láska je tím, co spojuje a dává sílu, radost, energii a štěstí. Než se ovšem naučíme lásku dávat, musíme se ji samozřejmě naučit přijímat a základním předpokladem k tomu je schopnost milovat sebe sama, být k sobě hodný, tolerantní a vstřícní. Chovejme se k sobě jako k nejdražšímu člověku, k milovanému partnerovi, rodiči, sourozenci, příteli. Jednejme se sebou tak, jak jednáme s těmi, kteří jsou našemu srdci nejblíže.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Novoroční péče o játra a žlučník. Jak podpořit tyto orgány po náročném závěru roku?
Hodování úspěšně skončilo. Ruku v ruce s novoročními předsevzetími, týkajícími se stravy, cvičení nebo lepšího života celkově je dobré se zaměřit na péči o játra a žlučník. Pokud se o ně dobře postaráte...
Čtěte dál