Společnost nás někdy nutí fungovat ne na 100, ale na 200 %. Nebo se k tomu nutíme my sami? Ať je to, jak chce, máme právo volby a možnost říct ne když cítíme, že máme všeho nad hlavu a potřebujeme čas pro sebe. Jak se naučit být k sobě laskavý?
Říká se, že stres a úzkost mají na obě pohlaví jiný vliv. Podle Americké psychologické asociace je u žen pravděpodobnost, že budou trpět stresem, úzkostí nebo dokonce depresí, až o 28 % vyšší než u mužů. Zatímco muži jsou totiž v mnoha ohledech racionálnější, což pramení z jejich biologické podstaty, ženy jsou emotivnější, a ne nadarmo se jim proto říká „něžné pohlaví“.
Jak si ženy mohou ulevit od stresu
Psychologové proto připomínají, že hektické životní tempo a tendence skloubit mnoho aspektů, rolí a funkcí, což jsou faktory typické pro dnešní dobu, mohou ženy vystavovat nadměrnému tlaku a zvyšovat u nich pravděpodobnost vzniku úzkosti, stresu a deprese. Jak si od nich může každá žena ulevit, respektive jak by o sebe měla pečovat, aby se jich uměla sama účinně zbavit?
1. Neporovnávejte
Vysoká hladina stresového hormonu kortizolu se u žen často objevuje kvůli množství pracovních povinností. Mnoho žen cítí potřebu (nebo to musí dělat) dnes a denně dokazovat, že zvládnou totéž, co mužští kolegové. Stejně tak množství žen žongluje s péčí o děti, stanovováním harmonogramů, plněním rodinných povinností, udržováním společenského života a domácími pracemi. Ženy někdy mají dojem, že zde musí být pro každého a zapomínají, že tu musí být také samy pro sebe. Proto je důležité pamatovat na tyto aspekty:
- Nemusíte nikomu dokazovat, že jste lepší nebo stejně kompetentní.
- Nejlepší, co můžete udělat, je snažit se vydat ze sebe to nejlepší.
- Nepokoušejte se s nikým porovnávat, naučte se milovat vlastní dokonalost a ohromně se vám uleví.
2. Respektuje své priority
Chceme být dokonalé a úspěšné, protože máme pocit, že by to tak mělo být. Klademe na sebe přehnané nároky, nebo se naopak podceňujeme, a potom se lynčujeme za to, že se nám nevede tak, jak očekáváme, nebo jak si myslíme, že očekávají ostatní. Jóga radí neočekávat a přijímat to, co přichází, přesně tak, jak to přichází. Osvoboďme se od sociálních řetězců, stereotypů a předsudků, které nás škatulkují a život tím činí jen složitým a nepřehledným. Naučme se přijímat sebe tak, jak jsme, respektujme vlastní priority i to, že priority ostatních mohou být jiné než ty naše. Důležité je najít si to své, přijmout to a řídit se tím, co cítíme, že je dobré. Chovejme se tak, abychom se na sebe každý večer mohly s čistým svědomím podívat do zrcadla.
3. Naučte se pravidelně trávit čas s kamarádkami
Přátelství mezi ženami není jen součástí socializace. Svým způsobem funguje jako terapie a pro emoční zdraví je velmi důležité. Být pravidelně se svými kamarádkami je skvělý způsob, jak zvládat stres, uvést vlastní problémy do souvislostí, vypnout strach a úzkosti a zastavit kolotoč obsedantních a vracejících se myšlenek.
Restorativní jóga nabízí hluboký odpočinek v krátkém čase. Najděte harmonii v zastavení se
4. „Ne“ neoznačuje slabost
Nikdo nemá rád odmítnutí a mnoho lidí se také samo bojí odmítat. Nechceme nikomu ublížit, nechceme nikoho rozesmutnit nebo urazit. A tak často kývneme na věci, do kterých se nám skutečně nechce, jen proto, že se bojíme, že někoho raníme, nebo budeme vypadat slabě. Tak to ale není: každý má právo volby, k čemuž patří i možnost říci svobodně „ne“. Schopnost připustit, že někomu dokážeme říci „ne“, je známkou toho, že dokážeme zvládat své emoce a že si sami sebe vážíme.
5. Zhluboka se nadechněte a věřte, že vše bude v pořádku
Jedno staré dobré rčení říká „věř a víra tvá tě uzdraví“. Když se nad ním zamyslíme, skrývá se v těch slovech ohromná moudrost a hluboká pravda. Naučme se samy sebe přesvědčit, že zvládneme, co si zamaneme, a ono se to opravdu stane. Prostředkem k tomu se nám stane dech. Až příště budete mít pocit, že máte všeho nad hlavu, že se dostáváte za svůj limit a už prostě nemůžete dál, postupujte takto: Zhluboka se nadechněte a sledujte, jak se vaše břicho od pánevního dna rozpíná do stran. Říkejte si, že vdechujete sílu, díky níž všechno zvládnete. Pomalu vydechujte, žebra tlačte dolů a k sobě, představujte si, že s výdechem odchází vše, co vás tíží. Opakujte, dokud se nebudete cítit lépe.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Advent a hudba – proč ji tolik vyhledáváme a jak na nás působí?

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně
