Symptomy nemoci COVID-19: Jak se v nich vyznat a kdy zpozornět?

Symptomy nemoci COVID-19: Jak se v nich vyznat a kdy zpozornět?
zdroj: Shutterstock

Když se COVID-19 začal šířit poprvé loni na jaře, měli odborníci poměrně hubený seznam základních příznaků – horečku, suchý kašel a dušnost. Jak ale případy nakažení přerůstaly v miliony, stali se experti svědky daleko širší škály projevů zákeřného onemocnění. Z nich některé lze označit za „mírné“, jiné již ale nabývají charakteru vážnějšího respiračního onemocnění. Jak se v nich orientovat?

Na začátku je důležité zmínit, že většina lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2 má mírný průběh onemocnění a docela dobře se zotavuje. Lidé s mírnými příznaky jsou tak obecně schopni je zvládat doma a na jednotkách intenzivní péče s nutností nasazení ventilátoru jich končí výrazně méně. A potom jsou tu také lidé, kteří nemají příznaky vůbec žádné. Kdy proto zpozornět, abyste zabránili problému nebo nešířili vir ve společnosti? To je otázka, která zaměstnává lékaře po celém světě.

Mírné symptomy onemocnění COVID-19
Ačkoliv mírné příznaky umožňují infekci novým čínským koronavirem poměrně úspěšně léčit doma, podle jedné zprávy CDC (americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) se až 35 % mladých lidí s mírným průběhem ještě tři týdny po prodělání COVID-19 necítí ve své kůži – u lidí mezi 18–34 lety to uvedl jeden z pěti pacientů. I když je tedy mírné symptomy možné léčit doma, není radno je podceňovat, protože společně s nepříjemnými dozvuky mohou přetrvávat déle než u chřipky nebo běžného nachlazení. O jaké se jedná?

1. Horečka nebo zimnice
Teplota vyšší než 37,5 °C bývá považována za známku skutečnosti, že se tělo vypořádává s nějakou infekcí. Organismus pracuje na tom, aby zahubil virus nebo bakterie, které jej napadly. Pro ty je ve vyšší teplotě náročnější přežít. Vedlejším produktem tohoto procesu je zimnice.  

2. Suchý kašel
Koronavirus SARS-CoV-2 dráždí dýchací cesty, napadá plíce a často způsobuje charakteristický suchý kašel. To znamená, že se při něm neobjevuje žádný hlen. Pokud se tento příznak rozvine do závažnější roviny, může přejít v zápal plic.

3. Ztráta čichu nebo chuti
Podle společného prohlášení Britské rhinologické společnosti a Britské asociace otorhinolaryngologie zaznamenali v Německu dva ze tří lidí s potvrzenými případy COVID-19 ztrátu čichu a 30 % pacientů v Jižní Koreji, kteří měli pozitivní test, prožili totéž. To může být jednak dáno skutečností, že infekce horních cest dýchacích způsobují zánět či otok výstelky nosní dutiny, což vede k ucpání nosu a změnám čichu, jednak faktem, že virové infekce mohou vést k neurologickému poškození čichových receptorů. S tím souvisí i ztráta chuti a tyto dva symptomy se pro infekci novým čínským koronavirem staly tak běžnými, že jsou nyní považovány za jeden z mála charakteristických příznaků COVIDu-19.

4. Únava
Není překvapivé, že tělo je během virové infekce i po ní unavené, vyčerpané, vysílené. Většinu energie vydává na boj proti viru, mnoho sil proto nezbývá. A SARS-CoV-2 je navíc nový virus, proti němuž organismus dosud ještě nebojoval, což jej vyčerpává o to více.

5. Hlen a rýma
I když je u COVIDu-19 běžnější kašel suchý, až třetina pacientů zaznamenala naopak nadměrnou produkci hlenu. Což je jev běžný pro většinu infekcí, protože hlen zvlhčuje sliznice a chrání je před vstupem patogenů. Pokud máte tedy tento příznak sám o sobě, nemusíte se zřejmě obávat, že by se nutně muselo jednat o COVID-19.

6. Bolest v krku
Protože COVID-19 způsobuje respirační virus, může nakažený trpět postnatálním kapáním, kdy přebytečný hlen kape dolů po zadní části nosu a krku, což může způsobit podráždění v krku a bolest. Na komfortu v krku nepomáhá ani neustálý suchý kašel, proto při infekci koronavirem může nemocné škrábat nebo bolet v krku.

7. Bolesti těla a hlavy
Jedná se o běžné příznaky virových infekcí, které známe například z o mnoho známější chřipky. Když dostanete virovou infekci, často nastoupí horečka, jejímž vedlejším účinkem jsou také bolesti svalstva a hlavy. Je ovšem pravda, že pacienti léčící se s COVIDem-19 si stěžují na nepříjemné a silné bolesti hlavy, což u jiných virových infekci až tak běžné není.

8. Průjem, nevolnost a zvracení
Ačkoliv neexistuje žádný jasný důvod, proč se to u některých lidí děje a u jiných ne, odborníci přepokládají, že nevolnosti, které mohou vyústit ve zvracení nebo průjem, bývají u virových infekcí způsobovány zvýšeným odtokem hlenu do žaludku. U některých jedinců může ale zažívací potíže spouštět již jen samotné chování viru v organismu.

Závažné symptomy onemocnění COVID-19
Potud jsme zatím mluvili o příznacích, které lze léčit doma. Vyskytují se ale i takové, které vyžadují pomoc odborníka. Pokud se objeví některý z následujících příznaků, neměl by nemocný s kontaktováním lékaře otálet.

1. Dušnost nebo potíže s dýcháním
Někteří lidé s COVIDem-19 mohou mít potíže s dechem – v klidu nebo při běžných činnostech, jako je třeba chůze po schodech. To může značit zápal plic nebo skutečnost, že se tělu nedostává tolik kyslíku, kolik potřebuje.

2. Trvalá bolest nebo tlak na hrudi
Dalším příznakem pneumonie (zápal plic) může být i trvalý pocit tlaku na hrudi nebo bolest pociťovaná v těchto místech. Může se jednat i o známku krevní sraženiny, což je známá komplikace nového čínského koronaviru. Když se sraženina uvolní, může se dostat do plic a způsobit zde embolii, která může skončit smrtí. To je jeden ze stavů, které vir způsobuje a které mohou významně ohrozit na životě.

3. Zmatenost, neschopnost probudit se nebo zůstat vzhůru
COVID-19 může vést k encefalopatii, onemocnění, při kterém je mozek postižen infekcí. To může způsobit příznaky jako je zmatenost a ztráta vědomí. Toto onemocnění může mít nepříjemné neurologické následky.

Koronavirus - proč se mluví o třetí vlně? Zastaví ji očkování?

4. Namodralé rty nebo obličej
Když se nadechneme, plíce ze vzduchu vezmou kyslík a pošlou jej do krve. Okysličená krev pak putuje do těla, kde jej prokrvuje a vyživuje. Pokud ale nejsou plíce schopny přijímat dostatek vzduchu, mohou vám namodrat rty nebo obličej. A jelikož nový čínský koronavirus napadá plíce, může být namodrání signálem, že mají na mále.

Jak jednat, když u sebe nebo u někoho blízkého zpozorujete příznaky
Pokud se necítíte ve své kůži, zůstaňte doma a nikam nechoďte. V případě, že na sobě zpozorujete nějaké možné příznaky onemocnění COVID-19, zavolejte svému praktickému lékaři, celou situaci s ním proberte a nechte ho posoudit, zda byste si měli zajít na test nebo ne. Pokud již COVIDem-19 trpíte a zaznamenáte u sebe nějaký ze závažných symptomů, podle závažnosti kontaktujte buď opět praktického lékaře nebo rovnou zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Prodělali jste Covid-19? Pravděpodobně máte protilátky na celý život, tvrdí vědci

Prodělali jste Covid-19? Pravděpodobně máte protilátky na celý život, tvrdí vědci

Vědci z Melbourne přišli s hypotézou, že lidé, kteří se zotavili z mírného průběhu covid-19, zřejmě získali ochranu před touto nemocí na celá dlouhá desetiletí. Buňky vytvářející imunitu přebývají totiž...

Čtěte dál
Letní olympiáda v Tokiu – fakta a zajímavosti největší sportovní události roku 2021

Letní olympiáda v Tokiu – fakta a zajímavosti největší sportovní události roku 2021

Nejen sportovce a fanoušky zdravého životního stylu může zajímat, že letošní olympiáda je doslova za dveřmi, což samo o sobě přináší...
Olympijské hry ve stínu pandemie koronaviru: bez diváků a s podpisem rizika úmrtí na covid-19

Olympijské hry ve stínu pandemie koronaviru: bez diváků a s podpisem rizika úmrtí na covid-19

Za pár dní začnou letní olympijské hry. Kvůli obnovení nouzového stavu v japonském Tokiu se ale budou konat bez diváků. Vše se odehrává...
Delta, epsilon, lambda: Jaké riziko představují nové koronavirové mutace?

Delta, epsilon, lambda: Jaké riziko představují nové koronavirové mutace?

Po krátkém období, kdy se zdálo, že jsme již částečně za vodou, nás koronavirus opět vyvedl z mýlky, když se objevila nová nakažlivější...
Plíživá mozkové mlha. O co jde a jak souvisí s covidem-19?

Plíživá mozkové mlha. O co jde a jak souvisí s covidem-19?

Špatně se soustředíte a dělá vám problém se koncentrovat? Máte pocit, že si pamatujete mnohem méně než ostatní? Nevybavujete si vzpomínky,...
Rady jak cestovat bezpečně a bez strachu z nakažení covidem-19

Rady jak cestovat bezpečně a bez strachu z nakažení covidem-19

Léto je zde a nám se po dlouhých měsících omezení a restrikcí konečně otevírá šance vyrazit na dovolenou a užít si zaslouženého odpočinku,...
Ohlédnutí za uplynulým časem s novým čínským koronavirem

Ohlédnutí za uplynulým časem s novým čínským koronavirem

Červen se nese ve znamení rozvolňování protikoronavirových restrikcí, život se vrací do normálu a my se konečně můžeme zase volně nadechnout,...
Svět se po koronaviru probouzí. Jak si ho užít solidárně, bezpečně a zodpovědně?

Svět se po koronaviru probouzí. Jak si ho užít solidárně, bezpečně a zodpovědně?

Červen se nese ve znamení stoupajících teplot i uvolňujících se koronavirových restrikcí. Zdá se, že se život konečně zase vrací do...
Můžete dostat COVID-19 poté, co jste plně očkováni? Podle lékařů je to vzácné, ale možné

Můžete dostat COVID-19 poté, co jste plně očkováni? Podle lékařů je to vzácné, ale možné

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) nedávno zveřejnilo údaje o určitém počtu lidí, kteří se nemocí COVID-19 nakazili...
Vedlejší účinky vakcíny proti COVID-19: Na čem závisí, zda se u vás objeví nebo ne?

Vedlejší účinky vakcíny proti COVID-19: Na čem závisí, zda se u vás objeví nebo ne?

Data naznačují, že až 50 % naočkovaných nemusí zaznamenat žádné vedlejší účinky podobné projevům chřipky nebo nemoci COVID-19. Dobrá...
Bylina, která pomáhá proti stárnutí pleti i při respiračních onemocněních, právě rozkvétá!

Bylina, která pomáhá proti stárnutí pleti i při respiračních onemocněních, právě rozkvétá!

Černý bez každoročně rozsvěcuje jarní dny svými krásnými, plnými, úžasně voňavými květy. Jsou ideální ke sbírání na lahodný čaj, výrobu...