Symptomy nemoci COVID-19: Jak se v nich vyznat a kdy zpozornět?

Symptomy nemoci COVID-19: Jak se v nich vyznat a kdy zpozornět?
zdroj: Shutterstock

Když se COVID-19 začal šířit poprvé loni na jaře, měli odborníci poměrně hubený seznam základních příznaků – horečku, suchý kašel a dušnost. Jak ale případy nakažení přerůstaly v miliony, stali se experti svědky daleko širší škály projevů zákeřného onemocnění. Z nich některé lze označit za „mírné“, jiné již ale nabývají charakteru vážnějšího respiračního onemocnění. Jak se v nich orientovat?

Na začátku je důležité zmínit, že většina lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2 má mírný průběh onemocnění a docela dobře se zotavuje. Lidé s mírnými příznaky jsou tak obecně schopni je zvládat doma a na jednotkách intenzivní péče s nutností nasazení ventilátoru jich končí výrazně méně. A potom jsou tu také lidé, kteří nemají příznaky vůbec žádné. Kdy proto zpozornět, abyste zabránili problému nebo nešířili vir ve společnosti? To je otázka, která zaměstnává lékaře po celém světě.

Mírné symptomy onemocnění COVID-19
Ačkoliv mírné příznaky umožňují infekci novým čínským koronavirem poměrně úspěšně léčit doma, podle jedné zprávy CDC (americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) se až 35 % mladých lidí s mírným průběhem ještě tři týdny po prodělání COVID-19 necítí ve své kůži – u lidí mezi 18–34 lety to uvedl jeden z pěti pacientů. I když je tedy mírné symptomy možné léčit doma, není radno je podceňovat, protože společně s nepříjemnými dozvuky mohou přetrvávat déle než u chřipky nebo běžného nachlazení. O jaké se jedná?

1. Horečka nebo zimnice
Teplota vyšší než 37,5 °C bývá považována za známku skutečnosti, že se tělo vypořádává s nějakou infekcí. Organismus pracuje na tom, aby zahubil virus nebo bakterie, které jej napadly. Pro ty je ve vyšší teplotě náročnější přežít. Vedlejším produktem tohoto procesu je zimnice.  

2. Suchý kašel
Koronavirus SARS-CoV-2 dráždí dýchací cesty, napadá plíce a často způsobuje charakteristický suchý kašel. To znamená, že se při něm neobjevuje žádný hlen. Pokud se tento příznak rozvine do závažnější roviny, může přejít v zápal plic.

3. Ztráta čichu nebo chuti
Podle společného prohlášení Britské rhinologické společnosti a Britské asociace otorhinolaryngologie zaznamenali v Německu dva ze tří lidí s potvrzenými případy COVID-19 ztrátu čichu a 30 % pacientů v Jižní Koreji, kteří měli pozitivní test, prožili totéž. To může být jednak dáno skutečností, že infekce horních cest dýchacích způsobují zánět či otok výstelky nosní dutiny, což vede k ucpání nosu a změnám čichu, jednak faktem, že virové infekce mohou vést k neurologickému poškození čichových receptorů. S tím souvisí i ztráta chuti a tyto dva symptomy se pro infekci novým čínským koronavirem staly tak běžnými, že jsou nyní považovány za jeden z mála charakteristických příznaků COVIDu-19.

4. Únava
Není překvapivé, že tělo je během virové infekce i po ní unavené, vyčerpané, vysílené. Většinu energie vydává na boj proti viru, mnoho sil proto nezbývá. A SARS-CoV-2 je navíc nový virus, proti němuž organismus dosud ještě nebojoval, což jej vyčerpává o to více.

5. Hlen a rýma
I když je u COVIDu-19 běžnější kašel suchý, až třetina pacientů zaznamenala naopak nadměrnou produkci hlenu. Což je jev běžný pro většinu infekcí, protože hlen zvlhčuje sliznice a chrání je před vstupem patogenů. Pokud máte tedy tento příznak sám o sobě, nemusíte se zřejmě obávat, že by se nutně muselo jednat o COVID-19.

6. Bolest v krku
Protože COVID-19 způsobuje respirační virus, může nakažený trpět postnatálním kapáním, kdy přebytečný hlen kape dolů po zadní části nosu a krku, což může způsobit podráždění v krku a bolest. Na komfortu v krku nepomáhá ani neustálý suchý kašel, proto při infekci koronavirem může nemocné škrábat nebo bolet v krku.

7. Bolesti těla a hlavy
Jedná se o běžné příznaky virových infekcí, které známe například z o mnoho známější chřipky. Když dostanete virovou infekci, často nastoupí horečka, jejímž vedlejším účinkem jsou také bolesti svalstva a hlavy. Je ovšem pravda, že pacienti léčící se s COVIDem-19 si stěžují na nepříjemné a silné bolesti hlavy, což u jiných virových infekci až tak běžné není.

8. Průjem, nevolnost a zvracení
Ačkoliv neexistuje žádný jasný důvod, proč se to u některých lidí děje a u jiných ne, odborníci přepokládají, že nevolnosti, které mohou vyústit ve zvracení nebo průjem, bývají u virových infekcí způsobovány zvýšeným odtokem hlenu do žaludku. U některých jedinců může ale zažívací potíže spouštět již jen samotné chování viru v organismu.

Závažné symptomy onemocnění COVID-19
Potud jsme zatím mluvili o příznacích, které lze léčit doma. Vyskytují se ale i takové, které vyžadují pomoc odborníka. Pokud se objeví některý z následujících příznaků, neměl by nemocný s kontaktováním lékaře otálet.

1. Dušnost nebo potíže s dýcháním
Někteří lidé s COVIDem-19 mohou mít potíže s dechem – v klidu nebo při běžných činnostech, jako je třeba chůze po schodech. To může značit zápal plic nebo skutečnost, že se tělu nedostává tolik kyslíku, kolik potřebuje.

2. Trvalá bolest nebo tlak na hrudi
Dalším příznakem pneumonie (zápal plic) může být i trvalý pocit tlaku na hrudi nebo bolest pociťovaná v těchto místech. Může se jednat i o známku krevní sraženiny, což je známá komplikace nového čínského koronaviru. Když se sraženina uvolní, může se dostat do plic a způsobit zde embolii, která může skončit smrtí. To je jeden ze stavů, které vir způsobuje a které mohou významně ohrozit na životě.

3. Zmatenost, neschopnost probudit se nebo zůstat vzhůru
COVID-19 může vést k encefalopatii, onemocnění, při kterém je mozek postižen infekcí. To může způsobit příznaky jako je zmatenost a ztráta vědomí. Toto onemocnění může mít nepříjemné neurologické následky.

Koronavirus - proč se mluví o třetí vlně? Zastaví ji očkování?

4. Namodralé rty nebo obličej
Když se nadechneme, plíce ze vzduchu vezmou kyslík a pošlou jej do krve. Okysličená krev pak putuje do těla, kde jej prokrvuje a vyživuje. Pokud ale nejsou plíce schopny přijímat dostatek vzduchu, mohou vám namodrat rty nebo obličej. A jelikož nový čínský koronavirus napadá plíce, může být namodrání signálem, že mají na mále.

Jak jednat, když u sebe nebo u někoho blízkého zpozorujete příznaky
Pokud se necítíte ve své kůži, zůstaňte doma a nikam nechoďte. V případě, že na sobě zpozorujete nějaké možné příznaky onemocnění COVID-19, zavolejte svému praktickému lékaři, celou situaci s ním proberte a nechte ho posoudit, zda byste si měli zajít na test nebo ne. Pokud již COVIDem-19 trpíte a zaznamenáte u sebe nějaký ze závažných symptomů, podle závažnosti kontaktujte buď opět praktického lékaře nebo rovnou zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Kurkuma – tradiční přírodní lék, se kterým však musíte opatrně. Kdy není vhodná?

Kurkuma – tradiční přírodní lék, se kterým však musíte opatrně. Kdy není vhodná?

V Česku je známá především jako koření a jako jedna z hlavních složek oblíbeného kari prášku užívaného zejména v indické kuchyni. Právě v Indii, ale i v Číně, je ale již po staletí užívána pro své široké...

Čtěte dál
Vyvracíme mýty: Proč se nebát roušek a respirátorů

Vyvracíme mýty: Proč se nebát roušek a respirátorů

Poplašné zprávy vyzívají k nenošení roušek a respirátorů. Argumentují tím, že je to nepřirozené. Že aby člověk mohl zdravě dýchat,...
Jak zvládnout „být single“ během pandemie

Jak zvládnout „být single“ během pandemie

Každý zvládá pandemii jinak, je ale jasné, že o poznání lépe to jde v případě, že máme po boku milujícího partnera, případně celou...
Serotonin je důležitý hormon pro psychickou pohodu. Ověřte si, že ho máte dostatek

Serotonin je důležitý hormon pro psychickou pohodu. Ověřte si, že ho máte dostatek

Kromě problémů s úzkostí a depresí souvisí s nízkou hladinou serotoninu i mnoho dalších příznaků. Čeho byste si měli všímat, co se...
Boj s jarní letargií: místo detoxu klíčky, místo polštáře endorfiny a kyslík – radí odbornice na výživu

Boj s jarní letargií: místo detoxu klíčky, místo polštáře endorfiny a kyslík – radí odbornice na výživu

Jarní období bývá milováno i nenáviděno současně. Po dlouhé zimě bývá naše tělo unavené a sílící sluneční paprsky vstřebává lačně jako...
Jak předcházet jarní únavě a jak se s ní vypořádat, když už přijde?

Jak předcházet jarní únavě a jak se s ní vypořádat, když už přijde?

Jaro je období, které milujeme i nenávidíme. Druhý bod se týká zejména alergiků, pod první mohou spadat všichni. Vždyť kdo by neznal...
Vyvracíme mýty: Proticovidové vakcíny plodnost neohrožují, vysvětlíme proč.

Vyvracíme mýty: Proticovidové vakcíny plodnost neohrožují, vysvětlíme proč.

Očkování obecně je v posledních letech předmětem mnohých mýtů, které se ani v nejmenším nezakládají na pravdě. V posledních měsících...
Odborně: Jak dlouho vydrží imunita po prodělání nemoci covid-19?

Odborně: Jak dlouho vydrží imunita po prodělání nemoci covid-19?

Neustále se o ní diskutuje, platná data se mění podle aktuálnosti a věrohodnosti výzkumů, které se danou problematikou zabývají. Imunita...
Zrádná laryngitida: Co může způsobit, jak se projevuje a léčí?

Zrádná laryngitida: Co může způsobit, jak se projevuje a léčí?

Zimní měsíce a přechody do jarního období jsou obdobím, kdy více než kdy jindy podléháme onemocněním horních cest dýchacích. K nim...
Jak dezinfikovat své obydlí, abychom si připadali v bezpečí?

Jak dezinfikovat své obydlí, abychom si připadali v bezpečí?

Dezinfekce a sterilizace mají už víc jak sto let svůj nezanedbatelný význam v péči o nemocné. V posledním roce se jí však z pochopitelných...
Britové ví, jak si zpříjemnit home office v době koronavirové krize

Britové ví, jak si zpříjemnit home office v době koronavirové krize

Poslední měsíce trávíme v pyžamech nebo domácím oblečení o poznání více času, než tomu bylo kdykoliv předtím. A Britové jsou podle...
Využijme předvelikonoční postní období k restartu těla i mysli

Využijme předvelikonoční postní období k restartu těla i mysli

S půlnocí, jíž začínala Popeleční středa, musely utichnout oslavy a tancovačky spojené s masopustním hodováním. Tím okamžikem totiž...