Symptomy nemoci COVID-19: Jak se v nich vyznat a kdy zpozornět?

Symptomy nemoci COVID-19: Jak se v nich vyznat a kdy zpozornět?
zdroj: Shutterstock

Když se COVID-19 začal šířit poprvé loni na jaře, měli odborníci poměrně hubený seznam základních příznaků – horečku, suchý kašel a dušnost. Jak ale případy nakažení přerůstaly v miliony, stali se experti svědky daleko širší škály projevů zákeřného onemocnění. Z nich některé lze označit za „mírné“, jiné již ale nabývají charakteru vážnějšího respiračního onemocnění. Jak se v nich orientovat?

Na začátku je důležité zmínit, že většina lidí nakažených koronavirem SARS-CoV-2 má mírný průběh onemocnění a docela dobře se zotavuje. Lidé s mírnými příznaky jsou tak obecně schopni je zvládat doma a na jednotkách intenzivní péče s nutností nasazení ventilátoru jich končí výrazně méně. A potom jsou tu také lidé, kteří nemají příznaky vůbec žádné. Kdy proto zpozornět, abyste zabránili problému nebo nešířili vir ve společnosti? To je otázka, která zaměstnává lékaře po celém světě.

Mírné symptomy onemocnění COVID-19
Ačkoliv mírné příznaky umožňují infekci novým čínským koronavirem poměrně úspěšně léčit doma, podle jedné zprávy CDC (americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí) se až 35 % mladých lidí s mírným průběhem ještě tři týdny po prodělání COVID-19 necítí ve své kůži – u lidí mezi 18–34 lety to uvedl jeden z pěti pacientů. I když je tedy mírné symptomy možné léčit doma, není radno je podceňovat, protože společně s nepříjemnými dozvuky mohou přetrvávat déle než u chřipky nebo běžného nachlazení. O jaké se jedná?

1. Horečka nebo zimnice
Teplota vyšší než 37,5 °C bývá považována za známku skutečnosti, že se tělo vypořádává s nějakou infekcí. Organismus pracuje na tom, aby zahubil virus nebo bakterie, které jej napadly. Pro ty je ve vyšší teplotě náročnější přežít. Vedlejším produktem tohoto procesu je zimnice.  

2. Suchý kašel
Koronavirus SARS-CoV-2 dráždí dýchací cesty, napadá plíce a často způsobuje charakteristický suchý kašel. To znamená, že se při něm neobjevuje žádný hlen. Pokud se tento příznak rozvine do závažnější roviny, může přejít v zápal plic.

3. Ztráta čichu nebo chuti
Podle společného prohlášení Britské rhinologické společnosti a Britské asociace otorhinolaryngologie zaznamenali v Německu dva ze tří lidí s potvrzenými případy COVID-19 ztrátu čichu a 30 % pacientů v Jižní Koreji, kteří měli pozitivní test, prožili totéž. To může být jednak dáno skutečností, že infekce horních cest dýchacích způsobují zánět či otok výstelky nosní dutiny, což vede k ucpání nosu a změnám čichu, jednak faktem, že virové infekce mohou vést k neurologickému poškození čichových receptorů. S tím souvisí i ztráta chuti a tyto dva symptomy se pro infekci novým čínským koronavirem staly tak běžnými, že jsou nyní považovány za jeden z mála charakteristických příznaků COVIDu-19.

4. Únava
Není překvapivé, že tělo je během virové infekce i po ní unavené, vyčerpané, vysílené. Většinu energie vydává na boj proti viru, mnoho sil proto nezbývá. A SARS-CoV-2 je navíc nový virus, proti němuž organismus dosud ještě nebojoval, což jej vyčerpává o to více.

5. Hlen a rýma
I když je u COVIDu-19 běžnější kašel suchý, až třetina pacientů zaznamenala naopak nadměrnou produkci hlenu. Což je jev běžný pro většinu infekcí, protože hlen zvlhčuje sliznice a chrání je před vstupem patogenů. Pokud máte tedy tento příznak sám o sobě, nemusíte se zřejmě obávat, že by se nutně muselo jednat o COVID-19.

6. Bolest v krku
Protože COVID-19 způsobuje respirační virus, může nakažený trpět postnatálním kapáním, kdy přebytečný hlen kape dolů po zadní části nosu a krku, což může způsobit podráždění v krku a bolest. Na komfortu v krku nepomáhá ani neustálý suchý kašel, proto při infekci koronavirem může nemocné škrábat nebo bolet v krku.

7. Bolesti těla a hlavy
Jedná se o běžné příznaky virových infekcí, které známe například z o mnoho známější chřipky. Když dostanete virovou infekci, často nastoupí horečka, jejímž vedlejším účinkem jsou také bolesti svalstva a hlavy. Je ovšem pravda, že pacienti léčící se s COVIDem-19 si stěžují na nepříjemné a silné bolesti hlavy, což u jiných virových infekci až tak běžné není.

8. Průjem, nevolnost a zvracení
Ačkoliv neexistuje žádný jasný důvod, proč se to u některých lidí děje a u jiných ne, odborníci přepokládají, že nevolnosti, které mohou vyústit ve zvracení nebo průjem, bývají u virových infekcí způsobovány zvýšeným odtokem hlenu do žaludku. U některých jedinců může ale zažívací potíže spouštět již jen samotné chování viru v organismu.

Závažné symptomy onemocnění COVID-19
Potud jsme zatím mluvili o příznacích, které lze léčit doma. Vyskytují se ale i takové, které vyžadují pomoc odborníka. Pokud se objeví některý z následujících příznaků, neměl by nemocný s kontaktováním lékaře otálet.

1. Dušnost nebo potíže s dýcháním
Někteří lidé s COVIDem-19 mohou mít potíže s dechem – v klidu nebo při běžných činnostech, jako je třeba chůze po schodech. To může značit zápal plic nebo skutečnost, že se tělu nedostává tolik kyslíku, kolik potřebuje.

2. Trvalá bolest nebo tlak na hrudi
Dalším příznakem pneumonie (zápal plic) může být i trvalý pocit tlaku na hrudi nebo bolest pociťovaná v těchto místech. Může se jednat i o známku krevní sraženiny, což je známá komplikace nového čínského koronaviru. Když se sraženina uvolní, může se dostat do plic a způsobit zde embolii, která může skončit smrtí. To je jeden ze stavů, které vir způsobuje a které mohou významně ohrozit na životě.

3. Zmatenost, neschopnost probudit se nebo zůstat vzhůru
COVID-19 může vést k encefalopatii, onemocnění, při kterém je mozek postižen infekcí. To může způsobit příznaky jako je zmatenost a ztráta vědomí. Toto onemocnění může mít nepříjemné neurologické následky.

Koronavirus - proč se mluví o třetí vlně? Zastaví ji očkování?

4. Namodralé rty nebo obličej
Když se nadechneme, plíce ze vzduchu vezmou kyslík a pošlou jej do krve. Okysličená krev pak putuje do těla, kde jej prokrvuje a vyživuje. Pokud ale nejsou plíce schopny přijímat dostatek vzduchu, mohou vám namodrat rty nebo obličej. A jelikož nový čínský koronavirus napadá plíce, může být namodrání signálem, že mají na mále.

Jak jednat, když u sebe nebo u někoho blízkého zpozorujete příznaky
Pokud se necítíte ve své kůži, zůstaňte doma a nikam nechoďte. V případě, že na sobě zpozorujete nějaké možné příznaky onemocnění COVID-19, zavolejte svému praktickému lékaři, celou situaci s ním proberte a nechte ho posoudit, zda byste si měli zajít na test nebo ne. Pokud již COVIDem-19 trpíte a zaznamenáte u sebe nějaký ze závažných symptomů, podle závažnosti kontaktujte buď opět praktického lékaře nebo rovnou zdravotnickou záchrannou službu na čísle 155.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Pfizer, Moderna a Johnson&Johnson: Je kombinace vakcín žádoucí a bezpečná?

Pfizer, Moderna a Johnson&Johnson: Je kombinace vakcín žádoucí a bezpečná?

Americký úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) koncem října vydal povolení k nouzovému použití pro kombinaci vakcín proti covidu-19, konkrétně se toto povolení týká Moderny a Johnson&Johnson. Pfizer...

Čtěte dál
Vakcína Pfizer/BioNTech pro děti 5–11 let byla schválena. Očkování by mělo být od 20. prosince

Vakcína Pfizer/BioNTech pro děti 5–11 let byla schválena. Očkování by mělo být od 20. prosince

V USA už se proti covidu-19 smí očkovat děti mezi 5 a 11 lety. Schválení od amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC)...
Jsou domácí testy na covid-19 spolehlivé? Jak kdy, tvrdí experti

Jsou domácí testy na covid-19 spolehlivé? Jak kdy, tvrdí experti

Existuje mnoho případů, kdy chcete vědět, zda nemáte covid-19: Když se necítíte úplně fit, vracíte se z dovolené nebo chcete jít navštívit...
Očkování a trombóza: Jaká je šance, že vám při očkování vznikne krevní sraženina?

Očkování a trombóza: Jaká je šance, že vám při očkování vznikne krevní sraženina?

Zvýšené riziko krevních sraženin, vzniku hluboké žilní trombózy nebo mrtvice se v souvislosti s proticovidovým očkováním zmiňuje už...
Covid-19 mozek dlouhodobě nepoškozuje, tvrdí vědci. Vysvětlují také vztah s „long covid“

Covid-19 mozek dlouhodobě nepoškozuje, tvrdí vědci. Vysvětlují také vztah s „long covid“

Výsledky nedávné studie švédských vědců ukázaly, že covid-19, nemoc, kterou vyvolává nový čínský koronavirus SARS-CoV-2, nepoškozuje...
Slezina: orgán, bez kterého lze žít. K čemu nám tedy slouží?

Slezina: orgán, bez kterého lze žít. K čemu nám tedy slouží?

Má ji většina lidí, podobně jako u ostatních orgánů si ale zpravidla příliš nelámeme hlavu nad tím, jak vlastně funguje do doby, než...
Kurkuma, zázvor, česnek – trojboj proti virózám. Umíte je správně používat?

Kurkuma, zázvor, česnek – trojboj proti virózám. Umíte je správně používat?

S příchodem chladných podzimních dnů se všichni chceme vyhnout nachlazením, fungovat naplno a prožít předvánoční čas ve zdraví. A tak...
Sezona rakytníku vrcholí – posilte imunitu lahodným sirupem nebo marmeládou!

Sezona rakytníku vrcholí – posilte imunitu lahodným sirupem nebo marmeládou!

Tato rostlinka patří právem mezi nejlepší bojovníky proti nachlazení a jiným zdravotním neduhům. Keř rakytníku můžete snadno pěstovat...
Acerola – jeden z nejlepších zdrojů vitamínu C, který přispívá k normální funkci imunity

Acerola – jeden z nejlepších zdrojů vitamínu C, který přispívá k normální funkci imunity

Acerola pocházející z tropických oblastí západní Indie, Barbadosu, jižního Mexika a Karibiku. Je nápadně podobná třešni, avšak není...
Vakcína proti chřipce prý může částečně ochránit i před covidem-19, tvrdí vědci

Vakcína proti chřipce prý může částečně ochránit i před covidem-19, tvrdí vědci

Ačkoliv v loňském roce o sobě chřipka nedala téměř vůbec vědět, pořád se proti ní očkuje, protože na absenci jejích virů ve vzduchu...
Třetí dávka vakcíny: Proč je potřeba, kdo na ni má nárok a kdy se spustí registrace

Třetí dávka vakcíny: Proč je potřeba, kdo na ni má nárok a kdy se spustí registrace

Vzhledem k tomu, že delta mutace přináší nový nárůst případů, včetně zvyšujícího se počtu průlomových infekcí u plně očkovaných, zaměřila...
Nový školní rok ve stínu (ne)odcházející pandemie

Nový školní rok ve stínu (ne)odcházející pandemie

Prázdniny se pomalu chýlí ke konci, nebude dlouho trvat a budeme stát na prahu nového školního roku, kteří z mnozí z nás vyhlížejí...
Vakcína jako pilulka? Vědci tu možnost nevylučují

Vakcína jako pilulka? Vědci tu možnost nevylučují

V současnosti se dá očkování proti covidu-19 aplikovat výhradně formou injekce. Vědci předpovídají, že v budoucnu by se vakcína proti...