Trojkombinace, která je spojená především s nachlazením a posílením imunity v sychravém podzimním a zimním počasí. Vybírat můžeme z čajů, sirupů, pastilek, šťáv, tinktur, hot drinků, šumivých tablet a spousty dalších produktů, které vyzdvihují právě tyto tři suroviny. Víte ale, jaké všechny účinky vlastně mají a proč se tak často kombinují spolu?
Zázvor je nenahraditelný pomocník nejen při chřipce a nachlazení
Kořen, získávaný z oddenku zázvoru lékařského, pocházející z Asie, se už po tisíce let používal ke kořenění jídel a léčení nemocí. Na první pohled nijak zvlášť zajímavý, nicméně se v něm skrývá velké množství antioxidantů, které ocení náš organismus právě v podzimním a zimním období. Působí protizánětlivě a tím posiluje naši imunitu. Jeho antivirové a antibakteriální vlastnosti chrání naše tělo před škodlivými mikroby, které jsou kolem nás. Je též prokázán pozitivní vliv při léčbě respiračních onemocnění.
Je účinný při horečce, vyvolává termogenezi, čímž pomáhá při vypocení se. Oceníte jej při suchém dráždivém kašli, bolestech v krku, zánětu dýchacích cest či infekcích hrdla. Snižuje oxidační stres, vzniklý nahromaděným množstvím volných radikálů v těle. Pravidelná konzumace podporuje správnou činnost srdce, srovnává krevní tlak, působí jako prevence proti vzniku krevní sraženiny a infarktu.
Mimo jiné je pomocníkem při snižování cholesterolu a hladiny inzulinu v krvi, podporuje hubnutí, potlačuje chutě a navozuje pocit sytosti. Zázvor také zlepšuje činnost žaludku a celého trávicího ústrojí. Je účinný například při zvracení, střevních kolikách, průjmech a problémech s plynatostí. Také těhotné ženy na něj mnohdy nedají dopustit v počátcích těhotenství, kdy je doprovází nevolnosti. Jeho účinky ale využijeme i při bolestech kloubů, svalů, hlavy, uleví také od menstruačních bolestí. Uvádí se, že má podobné vlastnosti, jako nesteroidní protizánětlivé léky. Prokázán je pozitivní vliv na zvýšení počtu spermií a jejich pohyblivosti, navíc působí i jako afrodiziakum, neboť zvyšuje produkci testosteronu.
Med – sladký včelí produkt s protizánětlivými účinky
Sladká hustá a energeticky bohatá potravina, která při správném skladování vydrží i několik let. Zaujímá důležité místo ve zdravé výživě a má spoustu pozitivních přínosů pro naše tělo. Obsahuje minerální látky, například železo, měď, vápník, hořčík. Z vitaminů jsou zastoupeny především vitaminy skupiny B a vitamin C. Působí proti mikrobům a podporuje regeneraci buněk. Jeho antiseptické účinky jsou žádoucí při spáleninách, různých poraněních či při léčbě vředů nebo zánětů. Široké využití nachází také v kosmetickém průmyslu. Při nachlazení zmírňuje bolest v krku, je protizánětlivý a urychluje léčbu hltanu a hrtanu. Napomáhá vstřebávání vápníku, což je důležité pro naše kosti a zuby, zejména u dětí a u žen v období menopauzy. Kvůli vysokému obsahu cukru je rychlým zdrojem energie, má uklidňující účinky – působí jako přírodní sedativum, povzbuzuje krevní oběh či zmírňuje menstruační bolesti. V neposlední řadě chrání náš trávicí trakt před bakteriemi, pomáhá při žaludečních vředech a má i lehce projímavé účinky.
Citron
Žluté kyselé ovoce užitečné pro naše zdraví i kuchyni. Dříve byl citron brán jako významný dar, kvůli jeho nedostatku, dnes ho seženeme téměř v každém obchodě s potravinami. Značnou část tvoří voda, obsahuje i důležitou rozpustnou vlákninu – pektin, který je důležitý pro zdraví našich střev. Je nutno podotknout, že je potřeba jíst citron s dužinou, protože právě v ní se zmiňovaná vláknina nachází. Citron je spojován především s vitaminem C (v jednom kuse je ho cca 25 mg). Je tedy skvělým pomocníkem při nachlazení, různých virových onemocněních a dalších infekcích.
Obsahuje spoustu antioxidantů, které spolu s vitaminem C zlepšují naši imunitu a chrání buňky proti volným radikálům. Jeho antibakteriální a antiseptické vlastnosti bojují proti infekcím, např. v krku při nachlazení. Uvádí se, že pomáhají při hubnutí, nicméně nelze počítat s tím, že pouhou konzumací či popíjením vody s citronem zhubneme. Jsou ale dobrým doplňkem zdravého jídelníčku a díky pektinu nám pomáhají navodit pocit sytosti.
Kyselina citronová, kterou tyto žluté plody obsahují, pročišťuje ledviny a močové cesty. Zvyšuje ale i pH moči, díky čemuž zabraňuje vzniku ledvinových kamenů, jsou tedy dobrou prevencí před tímto onemocněním. Flavonoidy diosmin a hesperidin, obsažené v citronu, snižují LDL cholesterol. Draslík zase snižuje krevní tlak. Proto je vhodná konzumace citronů i jako prevence pro zdravé srdce, navíc podporuje vstřebávání železa, čímž nám pomáhá předcházet chudokrevnosti.
Proč právě tato trojkombinace?
Jedná se jednu z nejlepších přírodních kombinací pro zvýšení imunity. Jejich účinky využíváme především při boji s nachlazením, viry, bakteriemi a infekcemi. Zázvor zastupuje antibakteriální a hřejivé účinky, zrychluje krevní oběh. Citron přispívá vysokým obsahem vitaminu C, snižuje horečku, zmírňuje nachlazení a bolesti hlavy. Med je bohatý na vitaminy a minerální látky, má antioxidační a čistící vlastnosti, pomáhá při horečce a při odkašlávání. To vše nám napomáhá urychlit uzdravování a posílit naši obranyschopnost.
Mimo to společně podporují látkovou výměnu a trávení. Čistí tělo od škodlivých látek, toxinů. Účinné jsou při bolestech zubů a hlavy (analgetické účinky), při problémech s cévami či zánětlivém onemocnění kloubů a mnoho dalšího. Navíc společně mají výbornou chuť, tudíž nám například čaj může příjemně zpestřit pitný režim.
Zdroje: BLOG Gym Beam, herbalista.cz
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál