Rána a večery jsou znatelně chladnější a listí se barví širokou škálou kouzelných odstínů. Pro mnoho z nás tento přechod do sychravého počasí není snadný. Pokud mezi ně patříte i vy, nezoufejte. Víme, jak si to zpříjemnit a na pomoc si vezmeme ájurvédu.
Z ájurvédského pohledu je podzim obdobím transformace. Ale i nedostatku. Tato sezóna se řídí dóšou jménem Váta. Element váty je vnímán jako větrný, studený, drsný a suchý. Tedy v souladu s rázem, podle něhož se mění naše bezprostřední okolí. Což se může projevit na těle i na mysli. Stejně jako jsou listy na stromech suché a křehké, mohou se cítit i naše klouby, kůže, psychika.
Proměnlivá Váta
I Váta ale umí být lehká, bezstarostná, tvůrčí, spontánní a energická. Jde jen o to ji vyladit. S trochou snahy může být velmi kreativní, motivovaná a připravena na nové zážitky. Je ale velmi snadno narušitelná a má velký vliv na nervový systém. Takže když se dostane k moci, může vás to vykolejit. Budete se cítit nestabilně, neukotveně, úzkostlivě, vyděšeně. Můžete mít potíže se spánkem, trpět zácpou, suchou pokožkou, a dokonce i tuhými a bolestivými klouby.
V souladu s ročním obdobím
Udržet Vátu v rovnováze a prožít tak celý podzim pohodově a naplno, naštěstí není kdoví-jak těžké. Stačí zamyslet se nad tím, co tělu dáváte. A co tělo přijímá. Spojením se s přírodními zákony daného období, nejen podzimního, můžete v mysli a těle nastolit harmonii a vytvořit rovnováhu. Je také důležité zajistit budování přirozené obranyschopnosti organismu, vyživovat všechny tkáně v těle a zajistit vše potřební i pokožce, aby získala možnost připravit se na chladné zimní měsíce.
Jak udržet tělo a duši v rovnováze během období podzimní Váty?
1. Zahřívejte se
Jak banální. A jak účinné! Během období Váty se zahřívejte nejen zvenčí teplým oblečením, ale i zevnitř, teplou a zahřívající stravou. Dopřávejte si vařené pokrmy vyvažující suché, studené a drsné vlastnosti Váty. Teplé potraviny v kombinaci s kvalitními oleji, jako je třeba ghí, uklidňují neklidnou Vátu. Vyhněte se letním jídlům, jako jsou sendviče, saláty, suché cereálie a studené mléko. Tělo obvykle v tomto období samo inklinuje k zemitějším, teplejším a nutričně bohatším pokrmům. Poslouchejte jej a řiďte se tím, co vám radí. Preferujte sladké, kyselé a slané chutě. Konzumujte teplé kořeněné nápoje, jako je třeba zázvorový čaj. Koření jako je zázvor, bazalka, kardamom, skořice, hřebíček, hořčice, černý pepř a fenykl si celkově hojně pravidelně dopřávejte.
2. Vyživujte se
Připravte tělo na zimu a eliminujte vysušující účinky podzimu přijímáním nutričně bohatých, zvlhčujících potravin, jako jsou kvalitní mléčné výrobky, olejů jako je olivový a avokádový. Nezapomínejte ani na rostlinné tonikum posilující imunitu, jako jsou mandle nebo datle. Zahřátý mandlový nebo sezamový olej vetřený do pokožky před sprchováním ochrání před vysoušením i vaši kůži.
3. Pracujte na uzemnění
Pravidelná rutina a spousta odpočinku. To je nejlepší způsob, jak bojovat proti mrazivým účinkům Váty. Vstávejte, cvičte a jezte nejlépe ve stejnou dobu každý den. Zvykněte si na pravidelný režim. To vám pomůže cítit se jasně, klidně a stabilně.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál