Přemýšleli jste někdy nad tím, jak mohou vaše pozitivní či negativní myšlenky ovlivňovat zdraví? Mnoho lidí si ani neuvědomuje, jak velký dopad může mít stav mysli na zdraví celého těla. Jak emoce ovlivňují celkové zdraví?
Každý se někdy nechá unést stresem, napětím, úzkostí nebo hněvem či jiným negativním pocitem nebo myšlenkou. To je normální. Horší je, když to činíme často a nevědomky, protože v takovém případě si negativním přístupem neničíme jen psychiku, ale i zdraví fyzické. A to významně snižuje kvalitu života. Spojení mysli a těla je totiž mnohem silnější, než si mnohdy uvědomujeme.
Každý si může vybrat
Naše myšlenky a emoce totiž stimulují tvorbu určitých látek, které ovlivňují fyzické i emoční zdraví. Například serotonin a dopamin jsou hormony, které mozek uvolňuje, když prožíváme štěstí nebo euforii. Podobný proces nastává i u negativních emocí, ty ale tělu způsobují bolest a další onemocnění, které nám znemožňují žít plnohodnotně. Samozřejmě se jedná o dlouhodobý časový horizont, kdy se negativním emocím poddáváme pravidelně. Běžně jsou součástí života a je nutné je prožívat, ne se jim ale poddávat, jedině takový přístup je nebezpečný. Mozek má schopnost ukládat důležité a rozhodující informace o chování a jeho vztahu k tělu. Mnoho odborníků souhlasí s tvrzením, že každý má schopnost vidět v každé situaci dobrou i špatnou stránku. Podle toho jsme zodpovědní za to, zda našim dnům dáváme pozitivní nebo negativní zabarvení.
Jak se negativní myšlení projevuje na těle
Negativní zabarvení může vést k fyzickým onemocněním, což se stává zejména tehdy, kdy prožíváme těžké období a nedokážeme kontrolovat negativní emoce. Podle toho třeba chronická bolest krční páteře může naznačovat neschopnost vidět různé perspektivy. Nevysvětlitelná bolest kyčle může být známkou strachu a obav činit důležitá rozhodnutí. Bolest horní části zad bývá spojována se zlomeným srdcem, bolest středních zad často souvisí s neschopností pustit minulost. Bolest v bederní oblasti bývá spojována se stresem z financí. Potíže s koleny mohou naznačovat strach, pýchu a nedostatek kontroly nad vlastním egem.
Překonané překážky jsou vyhrané příležitosti
Když se dostaneme do situace, která nás rozčílí, nastane v těle určitá sekvence biochemických reakcí. Ta zvýší hladinu adrenalinu a způsobí, že zážitek prožíváme znovu a znovu. To nám bere energii. Pocity smutku mohou hladinu energie a celkovou motivaci významně ovlivnit, kvůli tomu jsme pak často nadměrně unavení a nechápeme z čeho. Židovský neurolog a psychiatr Viktor Frankl říkal, že je na nás, jak se k čemu postavíme, a britský státník, novinář a spisovatel Winston Churchill zase, že překonané překážky jsou vyhrané příležitosti. Pod tímto zorným úhlem můžeme říci, že těžká období testují naši sílu a schopnosti emoce zvládat. Pokud to dokážeme, vyhrajeme příležitost a staneme se lepšími lidmi. Překonávání negativních myšlenek a emocí je v životě nevyhnutelné a pro šťastný život nezbytné. Je důležité myslet pozitivně bez ohledu na to, jak obtížné a nepřekonatelné se překážky mohou zdát. Jak říkal Winston Churchill: „Vytrvat a nepolevit! A my vytrváme, nepolevíme a zvítězíme!“
Rozčílíte se snadno nebo nad vším mávnete rukou? Typologie osobnosti vám o sobě řekne mnohé
Jak překonat negativitu
Naše mysl je neuvěřitelně silná a zvládne toho skutečně mnoho. Aby to dokázala, je nutné dát jí pořádnou dávku pozitivity a vždy a ve všem se snažit vidět tu světlejší stránku. Je to těžké, je to běh na dlouhou trať, ale stojí za to. A platí to, i když prožíváme obtížnou zkušenost. Třeba Viktor Frankl díky takovému přístupu přežil několik koncentračních táborů. Přemýšlejme proto o tom, co můžeme udělat pro to, abychom se cítili dobře, a jakmile na to přijdeme, dělejme to. Nenechme negativitu, aby nás okrádala o cenný čas a brala nám stejně cennou životní energii. Studie shodně ukazují, že pozitivní přístup a dobré emoce, jako je radost a štěstí, uvolňují hormony zodpovědné za posílení imunitního systému. Negativní emoce naopak imunitu oslabují a způsobují, že tělo je k nemocem náchylnější. Být pozitivním člověkem je otázkou volby dávat pozornost dobrým myšlenkám a dobrým pocitům. A o tom, že se takový přístup vyplácí a prodlužuje život, svědčí zmiňovaný bojovník Winston Churchill, který se i přes náročný životní styl a řadu těžkých zkoušek a peripetií poměrně ve zdraví dožil krásných 90 let!
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak se vypořádat s menopauzou během horkých dnů
Klimakterium, známé také jako menopauza, je přirozenou fází života ženy, která obvykle nastává okolo 45. a 55. roku života. Tento přechod je charakterizován postupným útlumem činnosti vaječníků a ukončením...
Čtěte dál