Někdy se stane, že se cítíte pod psa a potřebujete rychlou vzpruhu. Únava může čas od času překvapit každého a když si zrovna nemůžete dát šlofíka, může být těžké namotivovat se k další produktivní činnosti. My ale víme, jak na to.
Asi všichni víme, že pravidelný pohyb, dostatek spánku a zdravá strava mohou pomoci dodat energii na celý den, někdy se ale stane, že přes den zjistíte, že jste i přesto vyčerpaní a potřebujete dodat energii okamžitě. Co v takovém případě udělat? Víme o šesti možnostech.
1. Běžte na krátkou procházku
Vědci z Kalifornské univerzity zjistili, že rychlá desetiminutová procházka zvyšuje hladinu energie a udrží ji až celé dvě hodiny. A pokud se nedostanete ven, zkuste alespoň šlapat do schodů. Podle studie publikované v magazínu Physiology & Behavior chůze po schodech ženám, které jsou nevyspalé, poskytne více energie než jedna káva.
2. Vypijte sklenici vody
I mírná dehydratace snižuje koncentraci a zhoršuje náladu. A prvním příznakem přicházející dehydratace není nic jiného než právě únava. Bez vody se živiny nedostanou do tkání a toxiny se neodplaví z těla pryč. Proto jedna sklenice vody může proti únavě přímo výborně pomoci, a to dokonce velmi rychle.
3. Dejte si energizující svačinu
Dalším pomocníkem se může stát výživná svačina s obsahem sacharidů i bílkovin, která obsahuje dostatek cukrů. Dopřejte si třeba banán politý rozpuštěnou hořkou čokoládou, pomeranč nebo zdravou vločkovou tyčinku „flapjack“.
4. Zavřete oči a zhluboka se nadechněte
Chcete se naučit zvládat stres a mít celkově více energie? Zkuste meditaci, která vám pomůže odpojit se od negativních myšlenek a naučí vás všímat si těch pozitivních, které vám energii dodají místo toho, aby vám ji braly. Pokud nevíte, jak začít, zavřete oči a zaměřte pozornost k dechu a dráze, kterou v těle vykonává. Sledujte proud dechu dovnitř a ven a na nic jiného nemyslete. Vyprázdněte s pomocí sledování dechu svou mysl.
Prokrastinace – postrach lidí pracujících z domova. Netrápí právě vás?
5. Poslechněte si oblíbené písničky
Relaxační melodie mohou pomoci s usínáním, jiné typy hudby zase mohou posílit motivaci k provádění každodenních činností. Výzkumy ukazují, že hudba bez textu, jako jsou třeba soundtracky k různým hrám, může podpořit soustředění se na práci a zvýšit pocity štěstí i produktivitu. Vy se ale nemusíte omezovat pouze na tento typ hudby, projděte si různé playlisty a sledujte, které se vám líbí nejvíce, při kterých je vám pěkně a začínáte mít dobrou náladu. Jakmile je najděte, neváhejte si je pustit a klidně si na ně zatancujte, nebo jen zavřete oči a nechte se unášet milými tóny.
6. Zavolejte někomu blízkému
Slyšet hlas milovaného člověka dokáže někdy zlepšit náladu více než cokoliv jiného. Pokud se vám do ničeho nechce, cítíte se unavení a letargičtí, zvedněte telefon a zavolejte někomu, kdo je vašemu srdci blízký, zeptejte se, jak se má, povězte mu, jak se máte vy, zkrátka si popovídejte. Vědět, že je někde někdo, komu na vás záleží, kdo má pro vás pochopení, to dokáže vzpružit snad v každém případě. A třeba se společně zasmějete, zavzpomínáte si, zkrátka se pobavíte, i když se zrovna nemůžete vidět.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Běh a jogging: Jaký je mezi nimi rozdíl?
Běh v posledních letech nabírá na popularitě: Běžci jsou vidět ve městech, v parcích, na ulicích, v lesech, na polních cestách… A jsou to běžci nebo joggeři? Je mezi tím nějaký rozdíl? Ano i ne, záleží,...
Čtěte dál
Tato delikatesa vám dopřeje chuťový zážitek a působí také jako afrodiziakum

Rozhovor s Dominikem Kodrasem: „Doplňky stravy jsme nejprve míchali ´na koleni´, díky pozitivním ohlasům jsme přešli na vlastní výrobu“

Tabata – superefektivní cvičení nejen pro časově vytížené

Rozčílíte se snadno nebo nad vším mávnete rukou? Typologie osobnosti vám o sobě řekne mnohé

Prokrastinace – postrach lidí pracujících z domova. Netrápí právě vás?

Předsevzetí, která by neměla chybět na cestě ke zdravějšímu životnímu stylu

Do nového roku bez obav a úzkostí. Jaká pravidla je dobré si stanovit?

Cvičení v karanténě: Základní přehled sportovních pomůcek, které se vyplatí mít doma

Novoroční bilancování: Staré končí, nové začíná – co nám dal a vzal rok 2020?
