Běh v posledních letech nabírá na popularitě: Běžci jsou vidět ve městech, v parcích, na ulicích, v lesech, na polních cestách… A jsou to běžci nebo joggeři? Je mezi tím nějaký rozdíl? Ano i ne, záleží, z jakého úhlu pohledu se na danou věci podíváme.
Chůze je pro člověka, jehož tělo nebylo stvořeno k věčnému sezení, ale k pohybu, nejpřirozenějším pohybem. Někdy se ale může zdát trochu fádní a nudná, abyste byli venku alespoň hodinu, musíte urazit nějakou trasu a pokud nemáte to štěstí, že bydlíte v srdci kopců a lesů, mohou se začít trasy po krátkém čase již poněkud zajídat. O poznání zábavnější a efektivnější se tak může stát běh, kdy za kratší čas zdoláte větší vzdálenost a pot i zrychlený dech napovídají, že se jedná o pohyb intenzivnější, a tedy pro budování vitality, kondice i shazování kil efektivnější… Jenže jedná se o běh nebo o jogging?
Moudrost indiánů doceňujeme i dnes
Jogging je výraz pocházející z angličtiny, navzdory tomu u nás natolik zdomácněl, že se používá ve své původní podobě, a ačkoliv tedy běhu neříkáme „run“ a běhání „running“ o joggingu zkrátka mluvíme jako o „joggingu“. Ve svém prapůvodním významu jogging znamenal střídání klusu s rychlou chůzí, tedy takový „indiánský běh“. Indiáni moc dobře věděli, jak překonat dlouhé vzdálenosti a efektivně u toho šetřit síly: Chvíli klusali, chvíli šli. A přesně to se původně mínilo termínem „jogging“. V praxi to vypadá tak, že si podle svého klušete a když máte pocit, že už dál nemůžete, vyměníte klus za svižnou chůzi. Jakmile se vydýcháte a odpočinete si, můžete se zase pustit do klusu. Pokud máte rádi systematičnost, můžete si předem stanovit intervaly – říci si, že minutu nebo dvě budete klusat a minutu nebo dvě půjdete.
Běh na pohodu
Takže původně se joggingem myslelo střídání klusu s chůzí. To dnes už ale platí jen částečně. Jogging je totiž stále více chápán, jak ho označil Miloš Škorpil, zakladatel Běžecké školy a šéfredaktor internetového magazínu Rungo, „běh na pohodu“. To znamená, že na rozdíl od klasického běhu, kde jde především o rychlost, naběhané kilometry a uraženou vzdálenost, jde u joggingu zejména o to, abyste se prostě cítili dobře, vyčistili si hlavu, pobyli na čerstvém vzduchu a udělali u toho něco pro své zdraví. Takže se nemusíte stresovat tempem ani tím, kolik kilometrů je třeba uběhnout. Jediné, čeho je třeba se držet, je délka aktivity – jogging by měl trvat alespoň 20–30 minut a takto je dobré si vyběhnout zhruba čtyřikrát do týdne.
Rychlostí deset kilometrů v hodině
Obecně vzato se má za to, že aby se jogging stal během, měli byste běžet tempem deset kilometrů za hodinu. Běžci si také zpravidla přesně plánují tréninky, zařazují do nich různé intervaly sprintů a změny tempa, také změny terénu, jako třeba střídání kopců, aby více zapojili svalstvo, tréninkům rovněž přizpůsobují životosprávu a dávají si velký pozor na to, co snědí a vypijí před aktivitou a co po ní. V tomto kontextu by se jogging dal nazvat rekreačním během, kdy běháte prostě pro radost z pohybu a z toho, že vám jednoduše dělá dobře. Joggingem se navíc postupně zvyšuje kondice, takže není vyloučeno, že po čase začnete přirozeně zrychlovat a přejdete do běhu tak, jak se za běh považuje.
Odborně: Jak se rodí vakcína a proč byla protikoronavirová vakcína schválena tak rychle?
Výhody běhu a joggingu
Protože je jogging pomalejší než běh, má menší dopad na klouby a hodí se i pro silnější jedince, kteří bojují s váhou a chtějí zhubnout. Pomáhá tedy proti obezitě a nadváze, kromě toho zlepšuje funkci kardiovaskulárního systému – zefektivňuje transport kyslíku krví po těle, může snižovat hladinu krevních tuků a také krevní tlak, rovněž i zánětlivé markery. V neposlední řadě zlepšuje náladu a prospívá psychice. Běh na organismus v podstatě působí stejně, jen o něco intenzivněji, protože se jedná o aktivitu provozovanou v intenzivnějším tempu. Ať už ale běh nebo jogging, důležité je, aby vás pohyb bavil a abyste se mu věnovali pravidelně.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon
Dnes si už téměř nedokážeme představit den bez chytrého telefonu, počítače nebo jiných zařízení. Neustálé kontrolování zpráv, sledování sociálních sítí a přísun informací se staly běžnou součástí našeho...
Čtěte dál
Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?

Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?

Kosmetické trendy: nontoxic, technologie a šetrnost

Les Mills, BodyPump, Pound: Jaké jsou fitness trendy 2024 a jak se cvičí

Ranní rituály pro radostnější vstávání – proč nám světlo ráno dělá dobře?

Káva v kapslích: pohodlí za cenu zátěže pro životní prostředí

Jak podpořit běžecké výkony vhodnou stravou

Konec ochablým pažím! Pomůžeme vám získat sexy paže a ramena

Co vám pomůže stokrát více než krémy na vrásky? No přece obličejová jóga

Bojové sporty jako cesta k většímu sebevědomí
