Je známo, že běh prospívá zdraví fyzickému, možná by vás ale nenapadlo, jak moc může pomoci i psychice. Běh tak může fungovat jako specifická, ale poměrně účinná auto-psychoterapie.
Buduje kondici i sílu svalstva (zejména, když běháme do kopce), pomáhá bojovat proti stresu, rozehřát tělo a uvolnit mysl. Potem z nás navíc dostává mnoho toxinů. To všechno dokáže běh, věnujeme-li se mu tělem i duší, respektive, děláme-li jej s láskou a zápalem proto, že chceme, a nejen proto, že by se to mělo. Pokud nás totiž nebaví, nepomůže nám. Stejně jako cokoliv jiného. Protože život nás musí především těšit, i když v dlouhé době covidové se to může zdát jako úkol nelehký a nesplnitelný. Berme ale další lockdown jako další příležitost posílit tělo i ducha.
Proč začít s během, pokud jste to ještě neudělali?
V posledních týdnech či měsících je všude venku vidět spoustu běžců. Možná je to tím, že není co jiného dělat, možná tím, že běhu skutečně propadli a dělá jim dobře tak, že si už bez něho ráno, odpoledne nebo večer nedokáží představit. Což je poměrně pochopitelné – běh totiž nejen, že dělá dobře tělu, kromě toho dostává do kondice i ducha a pomáhá vyrovnat se s realitou, která není vždycky taková, jak bychom si představovali.
Cesta, jak uvolnit mysl a získat nadhled
Běh pomáhá vyrovnat se s pocity bezmoci a strachu, s hněvem, úzkostí, stresem a smutkem. Učí nás pracovat s vlastní myslí a vydržet v klidu sami se sebou, podporuje kreativitu a umožňuje mentálně relaxovat, uvolňuje fantazii a má na svědomí zrození mnoha dobrých nápadů. Pokud pracujeme „hlavou“, jistě víme, jak důležité je nechat mysl regenerovat a toulat se, aby se vymanila z koloběhu mnohdy svazujících myšlenek, které berou nadhled. I s tím dokáže běh pomoci – uvolnit mysl a poskytnout nadhled.
Dělání chmury zahání, dělání je lék
Už Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř zpívali o tom, že „dělání všechny chmury zahání“, že „dělání je lék“. Když na nás padne splín a do ničeho se nám nechce, není dobré takovému stavu podlehnout, svalit se na pohovku a zapnout televizi. Mnohem lepší je rozhýbat tělo a okysličit mozek tím, že se vydáme na čerstvý vzduch, kde si třeba jen půl hodinky zaběháme. Udělám nám to dobře nejen fyzicky, ale i psychicky.
Zdravá únava zažene chmury
Běh je poměrně náročný, unaví tělo i mysl, musíme se soustředit na to, abychom správně dýchali, abychom pokračovali dál, abychom to nevzdali. Díky tomu nemáme čas zabývat se tím, co nás třeba běžně trápí. Mysl i tělo si tím odpočinou – tělo se protáhne od celodenního sezení, mysl se vyvětrá a zbaví se okovů těžkých vracejících se myšlenek, venku na čerstvém vzduchu uvidíme všechno v mnohem jasnějších barvách. A potom, když se vrátíme a protáhneme, ze sebe budeme mít takovou radost, že jsme prvotní nechuť překonali a běhat nakonec šli, že nás bude dopředu motivovat k dalšímu vyběhnutí.
Vědomí, že na sebe můžeme být pyšní, posiluje
To vědomí, že jsme nemuseli, ale šli. Že zvládáme něco, co není úplně snadné. Že je nám u toho lépe a lépe. Že jsme na čerstvém vzduchu a je nám dobře, i když jsme sami se sebou a se svým dechem. To vše nám dává běh, to vše nás posiluje a formuje, to vše nám pomáhá regulovat emoce, uvědomovat si ty negativní, ale pouštět je dál, rozpouštět je a nenechat si jimi otravovat život. Pravidelný běh výrazně posiluje naši schopnost dostat se z negativního psychického stavu, okysličuje celé tělo, zbavuje nás stresu a úzkosti.
Pro emoční stabilitu i zdravé sebevědomí
Běh nám pomáhá stát se vyrovnanými a sebevědomými lidmi, kteří jsou emočně stabilní a jen tak něco je nerozhodí. To se pozitivně odráží jak na přístupu k sobě samému, tak na přístupu k ostatním a rovněž v osobním i pracovním životě. Běh nám dává nadhled i pochopení, trpělivost i toleranci, buduje sílu a vytrvalost, a to vše nejen na fyzické, ale i na psychické rovině.
Takže, půjdete si dnes zaběhat?
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Nejrůznější výzvy zaplavují internet – skutečně se můžete změnit za 30 dní?
Všude se na nás valí jen samé výzvy. Zhubnout, uběhnout půlmaraton, zpevnit břicho (případně rovnou vytvořit six pack) nebo třeba provést organizovaný úklid. Všechny takové výzvy nebo plány zní skvěle,...
Čtěte dál
Letní ochlazení prověřené tradicí. Jak se na léto dívá tradiční čínská medicína?

Přilba, chrániče, hořčík, ale i vhodná mastička – jak na účinnou prevenci zranění při sportu?

V kondici i na dovolené: Jak zůstat fit i během volných dnů?

Přírodní repelenty proti hmyzu – bez zbytečné chemie, zato stejně účinné

Strašák těhotných: orální glukózový toleranční test oGTT. Jak jej zvládnout v klidu a v pohodě?

Bolest hlavy – přehled spouštěčů, které vás třeba ještě nenapadly

Základní péče o kolena, aby vás podržela i po padesátce

Vlhké hojení jako moderní metoda hojení ran. Jaké jsou jeho výhody?

Online jídelníčky mohou být zrádnou pastí. Můžete zhubnout, ale nezdravě

Upnuté kostýmky a krátká trička nad pupík. V čem neustálé zatahování bříška škodí zdraví?
