Je známo, že běh prospívá zdraví fyzickému, možná by vás ale nenapadlo, jak moc může pomoci i psychice. Běh tak může fungovat jako specifická, ale poměrně účinná auto-psychoterapie.
Buduje kondici i sílu svalstva (zejména, když běháme do kopce), pomáhá bojovat proti stresu, rozehřát tělo a uvolnit mysl. Potem z nás navíc dostává mnoho toxinů. To všechno dokáže běh, věnujeme-li se mu tělem i duší, respektive, děláme-li jej s láskou a zápalem proto, že chceme, a nejen proto, že by se to mělo. Pokud nás totiž nebaví, nepomůže nám. Stejně jako cokoliv jiného. Protože život nás musí především těšit, i když v dlouhé době covidové se to může zdát jako úkol nelehký a nesplnitelný. Berme ale další lockdown jako další příležitost posílit tělo i ducha.
Proč začít s během, pokud jste to ještě neudělali?
V posledních týdnech či měsících je všude venku vidět spoustu běžců. Možná je to tím, že není co jiného dělat, možná tím, že běhu skutečně propadli a dělá jim dobře tak, že si už bez něho ráno, odpoledne nebo večer nedokáží představit. Což je poměrně pochopitelné – běh totiž nejen, že dělá dobře tělu, kromě toho dostává do kondice i ducha a pomáhá vyrovnat se s realitou, která není vždycky taková, jak bychom si představovali.
Cesta, jak uvolnit mysl a získat nadhled
Běh pomáhá vyrovnat se s pocity bezmoci a strachu, s hněvem, úzkostí, stresem a smutkem. Učí nás pracovat s vlastní myslí a vydržet v klidu sami se sebou, podporuje kreativitu a umožňuje mentálně relaxovat, uvolňuje fantazii a má na svědomí zrození mnoha dobrých nápadů. Pokud pracujeme „hlavou“, jistě víme, jak důležité je nechat mysl regenerovat a toulat se, aby se vymanila z koloběhu mnohdy svazujících myšlenek, které berou nadhled. I s tím dokáže běh pomoci – uvolnit mysl a poskytnout nadhled.
Dělání chmury zahání, dělání je lék
Už Zdeněk Svěrák a Jaroslav Uhlíř zpívali o tom, že „dělání všechny chmury zahání“, že „dělání je lék“. Když na nás padne splín a do ničeho se nám nechce, není dobré takovému stavu podlehnout, svalit se na pohovku a zapnout televizi. Mnohem lepší je rozhýbat tělo a okysličit mozek tím, že se vydáme na čerstvý vzduch, kde si třeba jen půl hodinky zaběháme. Udělám nám to dobře nejen fyzicky, ale i psychicky.
Zdravá únava zažene chmury
Běh je poměrně náročný, unaví tělo i mysl, musíme se soustředit na to, abychom správně dýchali, abychom pokračovali dál, abychom to nevzdali. Díky tomu nemáme čas zabývat se tím, co nás třeba běžně trápí. Mysl i tělo si tím odpočinou – tělo se protáhne od celodenního sezení, mysl se vyvětrá a zbaví se okovů těžkých vracejících se myšlenek, venku na čerstvém vzduchu uvidíme všechno v mnohem jasnějších barvách. A potom, když se vrátíme a protáhneme, ze sebe budeme mít takovou radost, že jsme prvotní nechuť překonali a běhat nakonec šli, že nás bude dopředu motivovat k dalšímu vyběhnutí.
Vědomí, že na sebe můžeme být pyšní, posiluje
To vědomí, že jsme nemuseli, ale šli. Že zvládáme něco, co není úplně snadné. Že je nám u toho lépe a lépe. Že jsme na čerstvém vzduchu a je nám dobře, i když jsme sami se sebou a se svým dechem. To vše nám dává běh, to vše nás posiluje a formuje, to vše nám pomáhá regulovat emoce, uvědomovat si ty negativní, ale pouštět je dál, rozpouštět je a nenechat si jimi otravovat život. Pravidelný běh výrazně posiluje naši schopnost dostat se z negativního psychického stavu, okysličuje celé tělo, zbavuje nás stresu a úzkosti.
Pro emoční stabilitu i zdravé sebevědomí
Běh nám pomáhá stát se vyrovnanými a sebevědomými lidmi, kteří jsou emočně stabilní a jen tak něco je nerozhodí. To se pozitivně odráží jak na přístupu k sobě samému, tak na přístupu k ostatním a rovněž v osobním i pracovním životě. Běh nám dává nadhled i pochopení, trpělivost i toleranci, buduje sílu a vytrvalost, a to vše nejen na fyzické, ale i na psychické rovině.
Takže, půjdete si dnes zaběhat?
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Konec starého a začátek nového – na co se připravit v roce 2025?

Advent a hudba – proč ji tolik vyhledáváme a jak na nás působí?

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?
