Je poměrně zažitý názor, že znát svou krevní skupinu se vyplatí, že taková informace, kterou budeme v pravý čas schopni poskytnout, nám může v případě autonehody či jiné závažné situace i zachránit život. Kovovou cedulku s vyraženou krevní skupinou je možné vidět třeba u automobilových závodníků, vojáků, ale i obyčejných lidí, kteří ji nosí na řetízku na krku či na ruce. Nebo mají svou krevní skupinu napsanou na lístečku v peněžence. Je to však skutečně nutné?
Je nutné mít u sebe informaci o tom, jakou máte krevní skupinu?
Jako laik můžete samozřejmě předpokládat, že jsou právě situace, kdy jde doslova o minuty a pak má takový údaj pro lékaře cenu zlata. Přesto je pravda trochu jiná. Žádný lékař nepodá svému pacientovi transfúzi krve pouze na základě takového označení, nebo poznámky na papírku, který najde třeba v jeho pouzdru na doklady. Takhle to, alespoň u nás, nefunguje. Lékař si vždy musí krevní skupinu pacienta odborně ověřit, riziko je příliš velké. Pokud by ta informace nebyla správná, pacient by mohl zemřít. V kritické situaci, kdy pak na ověřování není čas a jde skutečně o život, podává se krev ve skupině 0, kterou může dostat kdokoliv, bez ohledu na vlastní skupinu.
Kde vám zjistí krevní skupinu a co určuje Rh faktor?
Krevní vyšetření provádí laboratoře transfuzních stanic nebo hematologickotransfuzních oddělení. Je také dobré vědět, že u dárců krve, příjemců transfuze, těhotných žen a novorozenců je plně hrazeno zdravotním pojištěním. Pravidelné vyšetření krve by mělo patřit k prevenci a celkové péči o vlastní zdraví. Kromě krevních skupin lze krev rozlišit také podle tzv. Rh faktoru, který je buď Rh+, tedy pozitivní, nebo Rh-, tedy negativní. Pacient s Rh negativní krví nesmí dostat transfuzi s Rh pozitivní krví, lidé s Rh+ však mohou dostat krev s oběma faktory. Většina lidí má Rh faktor pozitivní. Krevní skupina je dědičná po obou rodičích.
Co lze vyčíst z krevního odběru?
Krevní skupina neboli krevní typ je popis vlastností červených krvinek, přesněji sacharidů a bílkovin na jejich buněčné membráně. Nejdůležitější pro popis lidských krevních skupin je právě systém AB0 a Rhesus, neboli Rh faktor, přestože existuje ještě zhruba padesát dalších, méně známých systémů krevních typů. Rozbor krve může vašeho lékaře upozornit na to, v jakém stavu jsou vaše orgány a jestli správně pracují, na přítomnost infekce v těle, ale prozradí na vás i to, jak se stravujete nebo jak dodržujete pitný režim. Kromě toho pak takový rozbor ukáže na příčiny mnoha zdravotních obtíží.
Co obnáší darování krve a jak se stát dárcem?
Způsobilost k dárcovství krve se posuzuje na základě fyzikálního a laboratorního vyšetření. Je samozřejmě velmi chvályhodné rozhodnout se pomoci a přijít darovat krev, přesto je nutné splnit celou řadu podmínek. Darovat krev můžete téměř v každém okresním městě a přesný seznam odběrových míst snadno najdete na internetu. Ženy mohou darovat krev třikrát ročně, muži čtyřikrát, s tím, že minimální interval mezi odběry je deset týdnů. Darování krve je zcela bezpečné a nehrozí při něm přenos infekce. Po odběru se provádí podrobná vyšetření, které zahrnuje zjištění krevní skupiny a Rh faktoru. Dále se provádí například testy na HIV nebo žloutenku typu B a C. Bezprostředně po odběru může docházet k projevům slabosti a nevolnosti, po zbytek dne tak bude vhodné spíše odpočívat. Předejít tomu můžete dostatkem tekutin a lehkou snídaní před odběrem.
Zdravotní předpoklady pro dárcovství krve
- věk: 18–65 let
- hmotnost: minimálně 50 kg
- žádná chronická ani psychiatrická onemocnění
- neprodělání žloutenky typu B, C
- není HIV pozitivní
- neprodělání malárie
- není alkoholik
- nepatří do rizikové skupiny – užívání drog apod.
Kromě těchto požadavků je samozřejmě nutností posouzení aktuálního zdravotního stavu dárce.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál