Rostliny, které ozdraví vaši domácnost a zbaví ji toxinů

Rostliny, které ozdraví vaši domácnost a zbaví ji toxinů
zdroj: Adobe Stock

V dnešní době máme na výběr z nepřeberného množství pokojových rostlin, kterými si můžeme zkrášlit domácnost. Od pouštních kaktusů, tropických orchidejí a velkých palem přes rostliny s různě tvarovanými zelenými listy až po kvetoucí druhy. Všechny mají jedno společné – prospívají našemu domovu tím, že čistí ovzduší, oživují daný prostor a blahodárně působí na naši psychiku. Avšak některé druhy dokážou mnohem víc než jen to...

Tyto rostliny umí vyčistit vzduch nejen od toxinů, které člověk vydechuje a odpařuje, ale také od plynů, které se do ovzduší dostávají z plastů, nových koberců, nábytku nebo nátěrů, například formaldehyd, benzen či trichlorethylen, a také elektroniky, která nás doslova zaplavuje elektromagnetickými emisemi především v pracovnách a kancelářích. V kombinaci s okny s dvojím zasklením se pak z nových domácností stávají toxické inkubátory. Můžeme se probouzet s bolestmi hlavy, ranními nevolnostmi, alergiemi, symptomy podobnými chřipce, ekzémem nebo obecně malátní.

Vybranými druhy se v nedávných letech zabývala například i NASA, která mapovala působení blahodárných účinků na organismus člověka. Pojďme se podívat na několik nejpříznivějších rostlin, které ozdraví vaši domácnost a dodají vašemu tělu potřebnou dávku vitality.

LOPATKOVEC
Lopatkovec je jednou z těch rostlin, které by neměly chybět v místnostech s počítači a jinou elektronikou. Skvěle čistí ovzduší, reguluje jeho vlhkost a zároveň je velmi nenáročnou volbou pro pěstování, což ocení i ti z vás, kteří nejsou zrovna vášnivými zahradníky. Navíc ho kromě lesklých zelených listů zdobí i krásné bílé květy.

TCHÝNIN JAZYK
Pokud jste se nedávno nastěhovali do nového domova, je velmi pravděpodobné, že vaši domácnost ohrožují toxiny uvolňované z nového nábytku, koberců či barev na stěnách. Jedovatými plyny jsou v tomto případě zmíněný formaldehyd nebo trichloretylen. I tento problém můžeme řešit pomocí rostlin a pravidelným větráním. Ideálním a opět nenáročným pomocníkem je právě tchýnin jazyk, který podíl těchto jedů ve vzduchu účinně snižuje.

BŘEČŤAN
Břečťan je popínavou rostlinou, která dokáže nejen zkrášlit tmavý kout v domácnosti, ale umí také skvěle odstranit benzen z ovzduší. Při testování zklikvidoval již během 24 hodin 90 procent této látky.

ZELENEC
Další rostlinou, která příznivě působí v pokojích s elektronikou, je zelenec. Efektivně odstraňuje formaldehyd, aceton, benzen a řadu jiných škodlivých kancelářských emisí.

A co do ložnice?
Určité rostliny se pyšní ještě jedním specifikem. Na rozdíl od většiny ostatních totiž produkují kyslík v noci. Jsou to právě zmíněné zelence, tchýnin jazyk nebo například palma areka. Máte-li ložnici menších rozměrů, nabydou zde tyto rostliny hned dvakrát většího významu.

Na závěr však nezapomeňte, že i tyto rostlinky potřebují jistou péči. Aby nám přinášely blahodárné účinky na zdraví, je třeba je pravidelně zalévat a jednou za čas je očistit od prachu. Rozhodně se vám za tuto malou péči odvděčí.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!