Ještě jste nepropadli kouzlu jógy? Začít můžete i v pohodlí domova

Ještě jste nepropadli kouzlu jógy? Začít můžete i v pohodlí domova
zdroj: Adobe Stock

Ačkoliv ještě včera šlo vyběhnout ven jen v tričku a posedět si odpoledne na slunci, postupně se začínáme stahovat spíše dovnitř. S tím souvisí i výběr aktivit. Příroda se zpomaluje a zklidňuje a spolu s ní i naše nitro. Ideálním podtržením podzimního období je jóga.

Také to cítíte ve vzduchu? Ten klid a mír přicházející s chladnějším rázem měnícího se okolí? Místo k vodě teď spěcháme spíše domů k hrnku s kouřícím čajem či něčím říznějším, co dokáže zahřát prokřehlé tělo. A snad i nitro? S ústupem slunečního svitu totiž mnohdy souvisí i posun nálady. Aby nedošla až k povážlivému bodu mrazu, je třeba se aktivně účastnit přítomnosti a pracovat na vnitřní spokojenosti. Protože štěstí je vždy výsledkem našeho vnitřního rozhodnutí. Právě tomu učí jóga. Spoléhat se sám na sebe a hledat ve všem, co nás potkává, něco přínosného. Pokud se tedy chystáte na svou první lekci jógy, vězte, že první, co můžete čekat, je štěstí. To, že vás naučí, jak jej hledat. Nebo spíše nastavit.

Síla vědomého rozhodnutí
Dříve byla jen jedna jóga. Jen nějakých 42 poloh. Dnes je to jinak. Existuje tolik stylů a druhů, že bychom je nespočítali ani na prstech obou rukou. Jedno však zůstává společné všem. Prapůvodní smysl jógy. Jóga je zlatá střední cesta, která nevede k extrémním vychýlením tím či oním směrem. Jóga je svobodná. Dává každému možnost hledat v sobě svou spokojenost, své štěstí a to způsobem, který je jen jemu vlastní. Jóga ukazuje směr, nedává návod. Drží vás za ruku, ale nikam nestrká. Dívá se, pozoruje, sleduje, ale nehodnotí. Je oproštěna od veškerých hodnocení. Nebere, ale dává. Ačkoliv se to na první pohled nemusí vždy tak jevit. Další věcí, kterou čekat od jógy, je proto skutečnost, že vás dovede k vám samým. A pokud se tomu otevřete, dá vám pocítit sílu vědomého vnitřního rozhodnutí.

Ticho a klid
Budu mluvit o tom, co znám. Popisovat jógu, kterou sama praktikuji. Klidnou hathajógu. Lekce, které vedu, jsou bez hudby. Cílem je navodit klid a mír. A toho s hudbou nelze zcela. Hudba je příjemná, lahodí smyslům. Ale odvádí pozornost od dechu a dráhy, kterou v těle vykonává. Od nás samých. Našeho nitra. Proto první, k čemu nejspíš budete na lekci jógy vyzváni, bude zaujetí pohodlné polohy zvané šavásana, mrtvola. Ležíte na zádech, paže máte volně podél těla, dlaněmi vzhůru. Pozornost obrátíte dovnitř. K dechu a dráze kterou v těle vykonává. Pokoušíte se vyčistit mysl od všech myšlenek. Těch si nevšímáte. Všímáte si jen dechu. Touto cestou se učíte pracovat se sebou tak, aby mysl neovládala vás, ale vy jí. Aby pozornost mířila dovnitř a ne ven. Nazývejte to klidně duševní hygienou. Je jedno, jak tomu říkáme. Důležité je, že se to děje. A děje se to právě při józe.

Ne sport, ale práce s tělem a myslí
Rozhodně nečekejte tělocvik. Dosahování výkonů jako při intervalovém tréninku. Při józe by se vám neměl ani zrychlit dech. A když se to stane, zaujmete relaxační polohu a prohloubíte jej, aby se zase zklidnil. Už jsem zmínila, že jóga nehodnotí. Cvičíte tělo i mysl. Pro sebe. Ne proto, jak budou reagovat ostatní. Proto se většinou, pokud to poloha dovolí, praktikuje se zavřenýma očima. Hledáte polohu, která vám bude pohodlná. Ve které dokážete bez vynaložení fyzického úsilí vydržet alespoň po dobu 3 minut. Učíte se, jak z pozice udělat polohu. Tento postup následně z podložky přenášíte do života. Praktikujete-li jógu, rostete nejen fyzicky, ale i myšlenkově a duševně. To všechno tedy můžete čekat, rozhodnete-li se věnovat józe. Bez vytrvalosti a úsilí to ale nepůjde. Co k tomu stačí? Praktikovat.

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Na toto éčko si dejte pozor – může škodit střevu a konzumujeme ho zcela běžně

Na toto éčko si dejte pozor – může škodit střevu a konzumujeme ho zcela běžně

Podle nové studie může oxid titaničitý, tzv. titanová běloba (E171), běžné éčko používané v mnoha potravinách, ovlivnit trávicí systém. V jakých potravinách na něj můžete narazit a co v těle může způsobit?

Čtěte dál
Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Jak vhodnou stravou významně posílit imunitu

Období podzimu se nese v duchu častých nachlazení. Proč někdo nemocem podlehne snáze a jiný odolá? Vše je otázka síly a efektivity...
Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Pět potravin, které jsou velmi dobrými zdroji vápníku

Vápník je pro lidské zdraví velmi důležitý. Aby ho tělo mělo dostatek, je nutné doplňovat jej stravou. A to nejen mléčnými výrobky....