Jak vyplývá z názvu článku, dnes se určitě nebudeme zabývat modrými zónami určenými k parkování v naší metropoli. Chceme naopak poodhalit roušku tajemství lidí, kteří žijí na různých místech naší planety, žijí různě, ale spojuje je jedno – překvapivě vysoký věk, který si užívají ve zdraví.
Pokud jste dosud o modrých zónách slyšeli jen v souvislosti s výše zmíněným parkováním, pak určitě čtěte dál. Jako modré zóny jsou totiž také označována místa, kde se vysokého věku ve zdraví dožívá daleko více lidí než jinde na světě. Tímto vysokým věkem pak rozumíme věk zhruba mezi devadesátkou a stovkou. Proč tomu tak je a která místa to jsou?
Klíč k dlouhověkosti? Životní styl, spokojenost a rodinná soudržnost
Kupodivu nejde o místa s výskytem jakéhosi zázračného pramene s tryskající živou vodou, ani ničeho podobného. Ve skutečnosti jde především o životní styl, který je lidem žijícím v těchto místech vlastní. Dále je to samozřejmě i životní prostředí spolu s určitým stupněm geografické izolace od okolního světa – hory, ostrovy. Dále pak mentalita, v níž přetrvávají tradice a silné rodinné pouto, stejně jako komunitní společenství, kdy ani ti nejstarší netrpí opuštěností a izolací od ostatních, jak je tomu mnohdy v našich podmínkách. V neposlední řadě pak nízká míra stresu a život v poklidu, zdravý jídelníček s využitím lokálních potravin, a především udržení si fyzické aktivity, běžně i po osmdesátém roce života.
Pět míst, kde čas plyne pomaleji a vládne přirozený pohyb
A která tedy jsou ta místa, kde podle všeho potkáte nejvíc vitálních stařenek a staříků? Je jich 5:
- Sardinie – italský ostrov ve Středozemním moři
- Ikaria – ostrov patřící k Řecku, ve východní části Egejského moře
- Okinawa – japonský ostrov, největší v souostroví Rjúkjú
- Nicoya – poloostrov oddělený stejnojmenným zálivem Tichého oceánu od pobřeží Kostariky
- Loma Linda – město v Kalifornii
Jakkoli jsou si tito lidé geograficky vzdáleni, jejich životní rytmus a styl je pojítkem, který vede k prokázané dlouhověkosti. Lidé se tu často živí zemědělstvím čili obděláváním půdy nebo rybolovem. Podstatou jejich života je tak zároveň zcela přirozený pohyb, bez nutnosti příležitostného praktikování jógy, maratonu, či nutné hodinky jednou týdně v posilovně. Zároveň nežijí ve shonu za lepším bydlením, rychlejším autem nebo luxusnější chatou. Lidé tu umějí odpočívat, vzpomeňme například Italy s jejich tradiční odpolední siestou. V Americe, ve zmíněném městě Loma Linda v Kalifornii, poblíž Los Angeles, lidé dokonce považují své vlastní zdraví za jakési náboženství čili utužují je, jako víru. Říkají si Adventisté sedmého nebe a dožívají se v průměru o deset let vyššího věku než běžní Američané.
Co může o dlouhověkosti říct věda?
Vědci došli v této věci k jednoznačnému faktu – dlouhověkost podle všeho nemáme v genech čili není nám dána dědičností. Genetické dispozice mohou za náš věk zhruba do 10 %, zbytek, dalo by se říci, už je na nás. Dá se to považovat za dobrou zprávu? Zcela určitě! Vždyť změnit životní styl, začít se více starat o své tělo ale i o svou psychiku, přehodnotit životní cíle a priority a opečovávat vztahy v rodině – to přece vůbec nemusí být nesplnitelná mise, se kterou je příliš pozdě začínat.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně
Trápí-li nás nějaký zdravotní problém, prvním řešením bývá návštěva lékaře. Co když ale ani po mnohých vyšetřeních a léčebných procesech stále nedochází ke zlepšení? Nabízí se otázka, kterou bychom si...
Čtěte dál