Recept na vitální stáří, který vám lékař nepředepíše: Buďte sexuálně aktivní

Recept na vitální stáří, který vám lékař nepředepíše: Buďte sexuálně aktivní
zdroj: Adobe Stock

Sex a stáří? Ano! Sex může mít podle všeho pro seniory a stárnoucí dospělé velmi prospěšné účinky. Od duševních až po ty hormonální. V červenci 2017 to dokonce potvrdil i Evropský soud pro lidská práva, když uznal, že sexualita může být pro 50letou ženu, matku dvou dětí stejně důležitá jako pro ženy mladšího věku.

A s rozhodnutím Evropského soudu pro lidská práva se shoduje i celá řada epidemiologických studií prováděných po celém světě. Podle nich je sex pro muže i ženy důležitý ve všech životních stádiích a toto stanovisko se snadno přizpůsobuje změnám přicházejícím se stárnutím organismu. Častá sexuální aktivita by podle některých lékařů dokonce měla být předepisována jako lék zlepšující všeobecné i sexuální zdraví jednotlivců a párů. Nemíní se tím přitom pouze sex ve smyslu pohlavního aktu, ale také různé fyzické něžnosti.

Pro příznivý hormonální stav
Sex přináší potěšení. To je faktum. Dopamin, který se uvolňuje během orgasmu, je spojen se základním systémem odměňování. Sex rovněž zvyšuje hladinu „mazlícího“ hormonu oxytocinu, čímž podporuje pozitivní pocity připoutanosti a důvěry. V neposlední řadě pak sexuální hrátky zvyšují u žen i mužů hladinu testosteronu. Četnost sexuální aktivity může u mladších mužů vést k ochraně před rakovinou prostaty a u žen zlepšuje fyziologii sexuálního chování, předchází chronické cystitidě, eventuálnímu prolapsu nebo inkontinenci. U mužů je spojen rovněž s nižším rizikem úmrtí na infarkt.

Zdravý pohyb na zdravém těle
Sex je pohyb. A pohyb je příčinou uvolňování hormonů štěstí, endorfinů. Kromě toho je nezbytný pro zdravý fyzický i psychický vývoj a fungování. Jako takový sex může zlepšit nejen kondici, ale také náladu. Podle studií souvisí fyzická aktivita, jíž sex bezesporu je, s větší životní spokojeností. Ne bezdůvodně se tedy sexuální hrátky u mužů i žen pojí s méně častými příznaky deprese.

Vyšší sebevědomí a spokojenost
Sex posiluje sebevědomí. Lidé si připadají žádoucí. Což je potřebné zejména v období stárnutí, kdy se fyzická schránka mění. Vědomí, že máte partnera, který vám chce být na blízku, sdílet s vámi vše, včetně fyzických požitků, zvyšuje sebehodnocení a celkové vnitřní rozpoložení. Sex dává lidem pocit, že jsou potřební, užiteční. Jako takový má dokonce moc snížit míru pocitů osamělosti a izolace, které u starších lidí bývají považovány za významné zdravotní riziko. Intimita dává všechny přínosy blízkého vztahu s druhým milovaným člověkem a romantiky.

Zachování identity
Sex dává stárnoucím párům soudržnost. A ta zase pomáhá upevňovat jejich intimitu díky láskyplné vzájemnosti. Smysl soudržnosti úzce souvisí se zdravím a dlouhověkostí. Schopnost postarat se o druhého i z hlediska sexuality vyvolává pocity lásky a vděčnosti. Sex tak pěstuje pocity velkorysosti, souznění – fyzického i psychického. Umožňuje naladit se na potřeby druhého člověka a naplnit je. A v neposlední řadě – sex je mnohem více než co jiného jedním ze způsobů komunikace lásky. A co potřebujeme v životě víc než lásku?

Líbil se Vám článek?
Sdílejte ho s přáteli! A přidejte si nás na seznam.cz!

Také by Vás mohlo zajímat

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Neobvyklé faktory, které mohou zvýšit riziko onemocnění cukrovkou

Diabetes druhého typu je jednou z nejvíce rozšířených civilizačních nemocí. Hlavní příčinou je nezdravé stravování a nedostatek pohybu. Existují ale i méně známí viníci, kteří jeho riziko mohou povážlivě...

Čtěte dál
Narovnejte kulatá záda a dejte sbohem bolesti. Proti hyperkyfóze je nejlepší jóga

Narovnejte kulatá záda a dejte sbohem bolesti. Proti hyperkyfóze je nejlepší jóga

Bolí vás někdy hlava? Máte zatuhlý krk a špatně spíte? Příčina může být tam, kde byste ji nikdy nehledali: ve vašich kulatých zádech....
Vztah Čechů k alkoholu je alarmující. Pít alkohol není normální, jak si všichni myslí

Vztah Čechů k alkoholu je alarmující. Pít alkohol není normální, jak si všichni myslí

Konzumace alkoholu a zejména piva vždycky patřila ke kulturním a společenským aktivitám. Říká se, že v malé míře je jeho příjem neškodný...