Snažíte se přejít na zdravý životní styl a chcete začít používat výhradně přírodní kosmetiku? Nebo se jenom dlouho trápíte s problémy se svými zuby a chcete zkusit něco jiného? Dnes se podíváme na zoubek ústní hygieně a přípravkům, které ve vaší koupelně nesmí chybět.
Co jste možná o pastě a ústní vodě nevěděli
Konvenční zubní pasty obsahují látky, které určitě ve svých ústech nechcete. Nejčastěji používanou složkou je SLS (Sodium Lauryl Sulfate), díky kterému pasta pění. Původně nebyla vyvinuta jako součást zubních past, ale jako extrémně účinný přípravek na čištění a odmašťování ploch. Bohužel ze zubů neodstraňuje pouze plak a nečistoty, ale i ochranné bakterie, bez kterých můžete už po krátké době zaznamenat výrazný úbytek skloviny a zvýšenou tvorbu zubních kazů. Nejsou to jenom zubní pasty, které s oblibou používáme. Dalším favoritem jsou ústní vody. Řada z nich obsahuje vysoké množství alkoholu, který vysušuje ústa. Bez správné tvorby slin se zkrátka neobejdete a důsledkem je tvorba bakterií, před kterými jste se chtěli původně ubránit. Pokud používáte ústní vodu ihned po vyčištění zubů, dochází k narušení ochranných faktorů. SLS totiž reaguje s fluoridem a deaktivuje ho. K dalším nežádoucím reakcím může docházet při konzumaci kávy a jiných kofeinových nápojů. Pokud se vám na zubech tvoří tmavé skvrny, tak tohle bude důvodem.
Na technice záleží
Zuby si nečistěte ihned po jídle. Sladké a kyselé potraviny snižují v ústech pH a dochází k tomu, že se jídlo se sklovinou dočasně spojí. Při čištění byste tak mohli narušit i sklovinu. Počkejte alespoň 30 minut. I v tomto případě platí, že všeho moc škodí. Úplně postačí, když ústní hygieně věnujete pět minut ráno a večer. Při výběru kartáčku se obloukem vyhněte těm tvrdým, které mohou poškodit dásně. Naopak zvolte měkčí, s co největším počtem štětinek. Ideálně ho také doplňte mezizubním kartáčkem. Jestli vás manuální kartáček už dávno omrzel, vyzkoušejte sonický. Je mnohem šetrnější než klasický elektrický kartáček. Investice je ale o něco vyšší. Že je technika čištění zubů důležitá, je jasné. Ale protože při pravidelné ústní hygieně nemusíte používat žádné chemické prostředky, sáhněte po některé z přírodních past. Na trhu je jich celá řada. Svůj starý plastový kartáček můžete také vyměnit za... bambusový.
Bílé zuby už za pár týdnů
Chcete být nezávislý a používat „čisté“ prostředky? Vyzkoušejte kokosový olej. Pořiďte si kvalitní za studena lisovaný olej, který osvěží váš dech, postará se o zachování žádoucích bakterií a při pravidelném používání vám dokonce šetrně vybělí zuby. Stačí při každém čistění nanést na kartáček množství, na které jste zvyklí v případě pasty a krouživými pohyby si vyčistit zuby. Přesně tak, jako jste to dělali doposud. Kokosový olej mohou s čistým svědomím používat i vaše děti a nemusíte se obávat, že spolknou pastu plnou toxických látek a fluoridu.
Jednoduchá domácí pasta
Pokud máte pocit, že kokosový olej vaše zuby pořádně nevyčistí, přidejte k dvěma lžicím ještě lžičku jedlé sody. Díky své struktuře odstraní ze zubů i ten nejjemnější povlak. Je to jednoduché, ale přitom účinné. Abyste docílili také antibakteriálních účinků, použijte rozemletý hřebíček nebo pár kapek tea tree olejíčku. Bělící účinek zubní pasty zvýšíte přidáním špetky skořice.
TIP
Jestli si vaše děti žádají zubní pastu, která bude připomínat starou známou Perličku, přidejte jim do kokosového oleje ještě rozemleté listy stévie.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Cestovní horečka není výmluva, ale opravdový projev těla. Jak s ní bojovat po psychické stránce?
Cestovní horečka je běžný jev, který přichází, jak při plánování dovolené, tak během samotného cestování. Projevuje se nervozitou a úzkostí, a to z různých důvodů. Její kořeny mohou sahat hluboko do obav...
Čtěte dál