Plavková sezóna se kvapem blíží a na řadě z nás se možná podepsal několikaměsíční lockdown, během něhož jsme byli odstřiženi od oblíbených způsobů pohybu a připoutaní k pohovce a misce oříšků nebo zmrzliny. Jak se dostat do kondice rychle, efektivně a tak, aby nás to příliš „nebolelo“?
Je sice pravda, že zdravé hubnutí je běh na dlouhou trať a že ten, kdo si chce váhu a křivky udržet, musí počítat se změnou životního stylu a celkových návyků, to všechno ale nemusí znamenat, že na dobré výsledky budete muset čekat celé věky. Někdy i pár drobných změn k lepšímu dokáže z malé jiskry vykřesat doslova požár a zasloužit se o jedinečné zázraky, jichž byste se nenadáli. Pokud ovšem chcete shodit do plavek, máte právě nyní nejvyšší čas k tomu taková opatření zavést. O jaká by se mělo jednat?
Zařaďte kardio
Můžete mít pevné a funkční svaly, ale dokud nespálíte vrstvu tuku, za níž se ukrývají, nikdy je nikdo nebude moci obdivovat. Skvělým pomocníkem při spalování kalorií z přebytečných tuků je kardio cvičení, tedy aerobní aktivita, která kromě podpory spalování energie z tuků zlepšuje i celkovou kondici a posiluje celý kardiovaskulární systém. Jak poznat, že jste se dostali do optimální zóny pro spalování tuků bez složitého počítání a sledování hodinek nebo sporttesterů? Když při aerobní aktivitě, jako je svižná chůze, běh, jízda na kole nebo třeba tanec, můžete normálně mluvit, ale cítíte, že jste zahřátí, mírně zadýchaní a potíte se, zřejmě se nacházíte v té pravé zóně. Kardio aktivitě byste se měli věnovat ideálně 3krát až 4krát týdně po dobu 30–60 minut.
Pijte vodu
Organismus potřebuje dostatek tekutin, aby úspěšně spaloval tuky a odplavoval toxiny. Když do svého denního režimu navíc přidáte příslušné kardio cvičení, vaše potřeba vody se ještě zvýší. Běžně platí, že byste za den měli vypít zhruba 35 ml vody na kilogram tělesné hmotnosti, při sportu se ale potíte a s potem odchází i voda, je jí proto třeba nad rámec obvyklého pitného režimu doplnit. A pamatujte, že pocit žízně není vůbec zdravý. Kromě vody můžete pít také neslazené ovocné či bylinkové čaje, případně vodu ochucenou citronem a bylinkami jako je meduňka či máta.
Vybírejte dobré potraviny
Vybírejte jídla bohatá na bílkoviny, na mysli máme třeba vejce, ryby a libové maso, tofu, ořechy nebo mléčné výrobky. Ta pomáhají budovat svalovou hmotu, která je metabolicky aktivní, zvyšuje bazální metabolismus a tím i spalování energie. V jídelníčku by neměly chybět ani jednoduché cukry z ovoce a komplexní sacharidy a vláknina z celozrnných obilovin a luštěnin. Kombinace takových potravin vytvoří jídelníček, který dodá energii pro pohyb, jenž zase podpoří spalování tuku z tukových zásob.
Spěte minimálně 6 hodin
Spánek a hubnutí spolu zdánlivě nesouvisí, ale opravdu jen zdánlivě. Jedině ve spánku může tělo plně regenerovat a dočerpávat sílu a energii na další den. Pokud je spánek dlouhodobě kratší než 6 hodin, může se to neblaze podepsat nejen na celkovém zdravé a psychice, ale také na vašich snahách o redukci hmotnosti. Dlouhodobý nedostatek spánku způsobuje hormonální nerovnováhu, zvyšuje hladinu stresového hormonu kortizolu a také hladového hormonu ghrelinu. Co si pod tím představit? Tělo vyčerpané stresem je unavené, potřebuje rychlou energii z glukózy a tuku, a vlivem zvýšené hladiny hormonu hladu v podstatě neví, kdy má dost. Sníte toho tedy více než běžně a budete volit potraviny nezdravé, které energii rychle dodají, ale po nichž také rychle dojde. Výsledek? Nebudete mít sílu na pohyb, budete jen více jíst a budete více unavení, dostanete se do začarovaného kruhu.
Zvyky, které vydrží navěky
Jakmile budete tyto zdravé zásady dodržovat 21 dní, stane se z nich zvyk, který bude stačit udržovat. Může se zdát, že je toho najednou moc, ale uvidíte, že jakmile z těchto opatření učiníte sovu běžnou rutinu, výsledky se záhy dostaví a kromě toho se budete cítit velmi dobře, plní energie a chuti do života. Díky tomu všemu se sami sobě budete v plavkách líbit daleko více, i když to břicho třeba ještě nebude dokonalé. Protože zdravý životní styl je cesta, stejně jako sám život. Těšme se z každého kroku, který na ní ujdeme!
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?
Každý den jsme vystaveni slunečnímu záření, které může mít negativní vliv na naši pokožku. Obzvlášť pak o letní dovolené, kdy vyrážíme za sluncem do exotických míst, kde je síla slunečních paprsků extrémní....
Čtěte dál