Koronavirová pandemie spustila masové používání dezinfekčních prostředků. Ty sice na jedné straně napomáhají zástavě šíření viru, na straně druhé ale mohou působit i opačně a při nadužívání zdraví spíše škodit než prospívat. Proč by se to s dezinfekcí nemělo přehánět?
Výsledky nedávného výzkumu amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí ukázaly, že třetina respondentů používala dezinfekční prostředky riskantním způsobem – jedinci omývali jídlo bělidlem, na holou kůži aplikovali čisticí prostředky pro domácnost nebo dezinfekční prostředky nedopatřením vdechli či požili. Proč je takový přístup špatný?
Dezinfekce ničí VŠECHNY mikroorganismy
Účelem dezinfekčních prostředků je záměrně zničit živé organismy, s jejich bezpečným užíváním jsou tak nedílně spjaty určité pokyny, které by se měly dodržovat a které se většinou nacházejí na etiketě daného produktu. „Opatrní byste ale měli být i v případě, že prostředky používáte přesně podle těchto pokynů, protože některé produkty obsahují kvartérní amoniové sloučeniny, jež mohou vyvolat nebo způsobit astma. Bělidlo může nebezpečně podráždit dýchací cesty, kůži a oči,“ upozorňuje Jason Marshall z amerického Institutu pro snižování toxických látek TURI v UMass Lowell.
Proč dodržovat bezpečnostní pokyny
Dobrá zpráva ale je, že některé dezinfekční prostředky určeny pro použití proti novému čínskému koronaviru SARS-CoV-2 nacházející se na seznamu americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) obsahují bezpečnější účinné látky. „Patří mezi ně peroxid vodíku, alkohol – izopropylalkohol nebo ethanol, kyselina citronová a kyselina mléčná,“ vyjmenovává Marshall s tím, že i v tomto případě by měli být uživatelé maximálně opatrní – tedy dodržovat pokyny a nenechat děti, aby s nimi samy manipulovaly.
Jak dezinfikovat účinně i bezpečně
Pokud chceme, aby dezinfekční prostředky fungovaly, je tedy třeba pečlivě studovat pokyny a dodržovat je. Mají-li nás ochránit před novým čínským koronavirem, je třeba dodržovat dobu, po níž přípravek musí na povrchu zůstat, aby začal působit. „Posledním, co chcete, je plýtvat penězi a časem na stříkání a otírání povrchů způsobem, který virus stejně nezabije,“ upozorňuje Alicia McCarthyová, laboratorní specialistka TURI. Jak by podle TURI měla vypadat bezpečná a účinná manipulace s dezinfekčními prostředky?
- Povrch, který chcete dezinfikovat, nejprve očistěte. Má-li se dezinfekce dostat k organismům, je nutné odstranit špínu, přes níž na ně nedosáhne. Proto platí – nejprve vyčistit, potom dezinfikovat. Nemyslete si tak, že dezinfekce supluje mytí rukou.
- Čisticí a dezinfekční chemikálie nemíchejte dohromady. Míchání různých chemikálií může způsobit nebezpečné reakce. Například kombinací bělidla a amoniaku vzniknou toxické plyny, které mohou být smrtelné.
- Při použití toxických dezinfekčních prostředků noste gumové rukavice a ochranu očí. Otevřete okna a zapněte odsávací ventilátory, aby se rozptýlily toxické výpary. Uchovávejte tyto výrobky mimo dosah dětí.
- Bělidlo před použitím zřeďte vodou. Bělidlo je vysoce toxické, proto ho v případě, že se jej rozhodnete použít, nezapomeňte zředit vodou podle pokynů na štítku.
- S dezinfekcí to nepřehánějte. I když se nacházíme v krizi s nemocí COVID-19, pamatujte, že dezinfekce zabíjí VŠECHNY mikroorganismy – dobré i špatné. Nadužívání dezinfekčních prostředků tak může přispět k nezamýšleným následkům, jako jsou různé zdravotní problémy, a podpořit růst organismů rezistentních na antibiotika.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Objevte tajemství dračí krve, je to silný antioxidant a prospěje pleti

Šípek – jak ho zpracovávat, a přitom v něm uchovat co nejvíce vitamínů?
