Abyste předešli problémům, které způsobují vysoké hladiny cholesterolu, je třeba vzít v úvahu některé faktory. Jak udržet hladinu cholesterolu v optimu? A proč je pro správné fungování těla cholesterol nezbytný? Co všechno o cholesterolu nevíte a měli byste?
Když se řekne „cholesterol“, většina lidí si nejspíše vybaví ten „špatný“, jehož hladinu je třeba snížit. Problematika cholesterolu je ale mnohem komplexnější, proto není úplně snadné se v ní vyznat. Je dobré vědět, že cholesterol se nachází ve všech buňkách lidského těla, jednak se přirozeně vytváří v játrech, jednak jej do těla dostáváme společně s určitými druhy potravin. Aby tělo mohlo plnit své funkce, je nezbytné, aby hladila cholesterolu v krvi byla optimální.
K čemu vlastně cholesterol slouží
Podílí se na tvorbě žlučových kyselin, které jsou životně důležité pro trávení a tvorbu tuků. Když je pokožka vystavena slunečnímu záření, je to sloučenina s cholesterolovým základem, která se posléze mění na vitamín D a hormon kalcitriol. Vedle toho je nezbytný pro metabolismus vápníku přispívajícího k dobrému zdraví kostí; spolupracuje s hormony štítné žlázy a je základem pohlavních hormonů. Hraje rovněž důležitou roli při určování rizika kardiovaskulárních onemocnění: jeho nadbytek přispívá k tvorbě aterosklerotického plaku na stěnách tepen, což zvyšuje riziko jejich kornatění a vzniku aterosklerózy. Je to pořád jeden a ten samý cholesterol? Ano i ne.
Jaké druhy existují
Cholesterol je transportován krví z jater nebo střev do zbytku tkání, které jej potřebují. K tomu dochází pomocí molekul známých jako lipoproteiny. Existují dva druhy:
- Lipoproteiny s nízkou hustotou (LDL) přenášejí nový cholesterol z míst vzniku do zbytku buněk v těle.
- Lipoproteiny s vysokou hustotou (HDL) jsou zodpovědné za zpětný transport cholesterolu z buněk do jater.
Na tyto lipoproteiny se váží dva druhy cholesterolu:
- „Špatný“ cholesterol je ten, který je navázaný na LDL částice a ukládá se na stěnách tepen.
- „Dobrý“ cholesterol je ten, který je navázaný na HDL částice, které přebytečný cholesterol vrací do produkčních míst.
Proč je cholesterol považován za rizikový
Vysoká hladina celkového cholesterolu (více než 240 mg/dl) vede k hypercholesterolemii, která zvyšuje riziko infarktu. Vysoké hladiny cholesterolu mohou narušit schopnost HDL vracet jej do jater a pokud buňky neabsorbují přebytečné molekuly cholesterolu na úrovni krve, dochází k jejich ukládání na stěnách tepen, což je postupně zužuje: Jedná se o tichý, ale velmi nebezpečný proces zvyšující riziko aterosklerózy, infarktu nebo cévní mozkové příhody, který nastává, když „špatný“ cholesterol výrazně převáží ten „dobrý“.
Kdy zajít na test
Hladinu cholesterolu v krvi, stejně tak hladinu LDL a HDL frakce zjistíte v rámci běžných krevních testů, které vám udělá lékař. Ten by také měl pohlídat, zdali se vám hladina významně nezvýšila a případně upozornit na počínající problém. Optimální hodnota celkového cholesterolu v krvi by u dospělého člověka neměla přesáhnout 5,2 mmol/l. Za zvýšenou hladinu se považuje hodnota od 5,2 do 6,2, nad 6,2 mmol/l jsou to už hodnoty rizikové. „Zlý“ LDL cholesterol by pak neměl převyšovat 3 mmol/l a „hodný“ HDL cholesterol by naopak neměl být nižší než 1,6 mmol/l.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál