Chytré rozdělení živin a načasování doby jejich příjmu může výrazně podpořit vaše snahy o redukci hmotnosti, ztrátu tuku nebo cíle v oblasti kulturistiky a sportu obecně. Na jakém principu takové stravování funguje a proč se vyplatí je vyzkoušet?
Sportovci, kteří užívají tento strategický plán, přesně vědí, kdy jíst sacharidy, bílkoviny a tuky, aby plně využili nutriční výhody, které každá z těchto makroživin přináší: konzumace určitých živin v určitých časech totiž může podporovat regulaci inzulínu pro odbourávání tuků a budování svalstva. V praxi to může vypadat tak, že abyste podpořili produkci inzulínu, dopřejete si těsně před fyzickou aktivitou nebo hned po ní svačinu bohatou na sacharidy a bílkoviny. Proč a jak to celé vlastně funguje?
Podpora regenerace a síly
Teorie načasování příjmu živin spočívá v přesvědčení, že zvyšováním hladiny inzulínu zvyšujete absorpci glukózy ve svalových vláknech, která opravují ta, jež se během cvičení ničí, a pomáhají tak vytvářet svaly nové. Zní to jako zázrak, pravdou ale je, že názory vědců na toto téma se různí a pečlivé sledování toho, co a kdy sníte, může být také velmi náročné. Mnoho odborníků tvrdí, že získání správné rovnováhy živin je mnohem důležitější než přesné načasování doby jejich příjmu.
Rovnováha vs. načasování
Nakonec se objevuje názor, že načasování specifického příjmu živin by mělo být vyhrazeno pouze těm, kteří to se svou kondicí myslí opravdu vážně. Jinými slovy u jedinců, kteří sportem nežijí a obecně vzato se příliš nehýbou, je důležitější optimální příjem živin. Ale u těch, jimž jde o redukci hmotnosti a tedy tuku nebo naopak o nabrání svalstva či o dosažení optimálního poměru svalů a tuku, může být zařazení vhodného načasování příjmu živin dobré, protože jim může dopomoci k dosažení jejich specifických cílů.
Velká snídaně, menší večeře
Pokud se tedy snažíte zhubnout a počítáte množství energie, které do sebe během dne dostanete, může vám načasování příjmu živin, o němž je zde řeč, výrazně pomoci. Studie z roku 2013 v tomto směru zjistila, že pro jedince se sedavým životním stylem může být výhodné koncentrovat příjem většího množství energie do první půlky dne v duchu starého známého úsloví: „Snídani sněz sám, o oběd se poděl s přítelem, večeři dej nepříteli.“ Autoři výzkumu dospěli k názoru, že model „velká snídaně-menší večeře“ může být pro hubnoucí velmi prospěšná a stát se užitečnou alternativou k léčbě obezity a metabolického syndromu.
Pomoc s vytvořením režimu
Vhodné načasování konzumace jídla může rovněž poskytnou vhodné vodítko, které hubnoucím pomůže nastavit režim, jenž je dovede k úspěchu. Důležité ale je si uvědomit, že každý je individuální a organismus jednotlivců pracuje různě, proto nelze jednoznačně stanovit všeobecně platný harmonogram, který bude vyhovovat bez výjimky všem. Jinými slovy dokonalý rozvrh jídla může u každého vypadat úplně jinak. Závisí to na mnoha faktorech jako je intenzita fyzické aktivity a její typ, trvání a četnost, s níž se jí věnujete, ve hře je také pohlaví a genetika i věk.
Doladění ano, všespásné řešení ne
Specifické načasování živin má jistě potenciál poskytnout četné výhody zefektivnění snah o hubnutí a dosažení odpovídajícího sportovního výkonu. Tyto výhody jsou však pro průměrného člověka pravděpodobně minimální. Pokud je vaším cílem ztráta hmotnosti, konzumace určitých potravin v určitou dobu nebude kompenzovat dietu, která je nevyvážená nebo příliš energeticky vydatná. A i v případě, že je vaším cílem zlepšit sportovní výkon, nemůže rozdělení živin nahradit konzistentní a dobře navržený tréninkový program, i když se může ukázat jako určitá výhoda. Sečteno a podtrženo: načasování jídla vám pomůže doladit správnou výživu, ale nenahradí vyvážený stravovací a cvičební plán.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?
Spalovače tuků, stálice regálů v obchodech s doplňky stravy, často přitahují pozornost sportovců a těch, kdo chtějí snížit svou tělesnou hmotnost. Přestože nabízí potenciální výhody, je důležité lépe porozumět...
Čtěte dál
Cheat day: vyplatí se dát den volno od dodržování hubnoucího režimu?

Zelená káva: ideální pomocník na cestě k vysněné postavě?

Bojové sporty jako cesta k většímu sebevědomí

Jak dodržet předsevzetí a vytrvat na cestě k úspěchu? Jednoduchý návod o sedmi krocích

Novoroční proslov fitness trenéra: jak začít a jakých chyb se vyvarovat

Proč dát letos šanci kaprovi před řízkem

Netradiční adventní výzva na prosinec – týdenní malé výzvy za zdravým životním stylem

Čtyři parametry, díky kterým nesáhnete při výběru proteinu vedle

Hula hoop – zábavná sportovní pomůcka, se kterou vás posilování bude bavit

Olivový olej jako nezdravější tuk do jídelníčku. Umíte ho správně používat?

Sušené maso – skvělá svačina plná bílkovin, pro sportovce, při dietě i do přírody
