Budíte se občas uprostřed noci s pocitem, že vám snad shoří palec na noze, tedy spíše kloub pod ním? Ten je totiž horký, oteklý a citlivý tak, že i tíha peřiny, která na něm leží, vám připadá nesnesitelná. Pokud máte s takovými příhodami zkušenost, dost možná vás postihla dna. Co je to za nemoc a dá se jejímu vzniku nějak předcházet?
Dna je jednou z forem artritidy. Jedná se tedy o zánětlivé kloubní onemocnění charakterizované silnými záchvaty bolesti, otoku, zarudnutí a citlivosti v jednom nebo více kloubech, nejčastěji právě kolem palce na noze. Tyto symptomy se mohou objevovat náhle, přicházet a odcházet bez zjevné příčiny.
Jak se dna projevuje
Příznaky se nejčastěji objevují v noci a neočekávaně. Zahrnují intenzivní bolesti kloubů, obvykle palce nohy, mohou ale postihnout v podstatě jakýkoliv kloub, jako jsou kotníky, kolena, lokty, zápěstí a prsty. Bolest bývá nejintenzivnější během prvních 4 až 12 hodin po jejím začátku. Po odeznění nejhoršího ale může stále přetrvávat nepohodlí, které může trvat několik dnů až týdnů. Pozdější ataky většinou trvají déle a zasahují více kloubů. Postižené klouby kromě toho, že bolí, také natečou, jsou citlivé na dotek, horké a rudé, vykazují omezený rozsah pohybu, což se časem zhoršuje.
Co bývá na vině
Viníkem je zvýšená kyselina močová, jejíž krystaly se hromadí v kloubech, což způsobuje zánět a intenzivní bolest typické pro záchvaty dny. K tomu dochází, když se této kyseliny v krvi nachází zbytečně moc tak, že se nestíhá rozpouštět v krvi a procházet ledvinami do moči a odtud ven. Tělo ji produkuje při rozkladu purinů, látek nacházejících se přirozeně v organismu i potravinách jako je červené maso, vnitřnosti (játra), mořské plody, pivo a slazené nápoje.
Proč je zdravý životní styl zásadní
Z toho plyne, že když do těla dostáváte nadbytek purinů, tělo produkuje nadbytek kyseliny močové, které se nestíhá zbavovat, a ta se hromadí v kloubech v podobě krystalů ostrých jako jehličky, jež působí bolest, zánět a otok. Proto je v rámci prevence dobré omezit potraviny s vysokým obsahem purinů (jmenované výše), snížit hmotnost (při nadváze tělo produkuje více kyseliny močové) a začít se pravidelně hýbat.
Jaké faktory riziko dny zvyšují
Riziko dny totiž zvyšuje řada chronických nemocí z velké míry způsobených nezdravým životním stylem. Patří mezi ně neléčený vysoký krevní tlak, cukrovka, obezita, metabolický syndrom a onemocnění srdce a ledvin. Hladinu kyseliny močové v krvi mohou ale zvyšovat i některé léky (na vysoký krevní tlak, aspirin, diuretika, beta blokátory) a dědičnost nebo pohlaví (náchylnější jsou muži), také nedávná operace či zranění a očkování (tyto mohou vyvolat vzplanutí dny).
Kdy vyrazit k lékaři
Pokud na sobě pozorujete příznaky, které by mohly značit dnu, s návštěvou lékaře neotálejte. Neléčené onemocnění může vést ke zhoršení bolestí a k poškození kloubů a vzniku ledvinových kamenů (krystalky kyseliny močové se hromadí v ledvinách a tuhnou). V případě, že se k potížím přidruží horečka a kloub je skutečně horký a velmi bolestivý, se může jednat o infekci, kterou je třeba řešit okamžitě.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál