Homeopatie je druh alternativní medicíny (často bývá zdůrazňováno, že vědecky nepodložené), která má jak své odpůrce, tak i zastánce, kteří na ni nedají dopustit. Hovoří se o ní také jako o léčbě založené na použití vysoce zředěných látek, o nichž praktikující homeopaté tvrdí, že mohou velmi účinně uzdravovat a pomoci tam, kde si běžná medicína už neví rady.
Mnohé odborné instituce uvádí, že homeopatika nejsou ničím jiným než předraženým placebem, tedy neúčinnými léčivy. Přesto mnozí, včetně kdysi skeptickým odborníků z řad lékařů, uvádí příklady z vlastních zkušeností, z nichž vyplývá, že homeopatika mohou mít něco do sebe. U nás v současné době působí dvě lékařské homeopatické instituce – Homeopatická lékařská asociace a Česká lékařská homeopatická společnost.
Principy užívání homeopatik
Užívání homeopatik se řídí několika zásadami, například:
- dávkování v malém množství,
- intenzivní ředění podávaných léčiv,
- zásada léčby podobného podobným,
- podávání léčiv podle příznaků, bez hlubšího zkoumání celkových patologických procesů,
- léčiva se dávkují jednotlivě a jednoduše, ne v míchaných, složitě kombinovaných směsích,
- podávají se jednorázově, opakování se doporučuje jen v případě návratu příznaků.
Homeopatické léčivé přípravky jsou obvykle snadno rozpustné v ústech, není nutné je zapíjet a neužívají se s jídlem. O správném užívání homeopatických sirupů či tablet se vždy můžete informovat u lékaře – homeopata, nebo lékárníka.
Proč jsou homeopatika oblíbená?
Homeopatika se těší velké oblibě nejen u dospělých pacientů, často se k nim uchylují především rodiče chronicky ale i jinak nemocných dětí, které už například prošly rukama mnohých odborníků, a ne vždy s dobrými výsledky. Rodiče chtějí pro své děti především šetrné možnosti léčby, bez předem avizovaných vedlejších účinků, a přestane-li zabírat věda, pochopitelně dají šanci homeopatikům. Díky nim je podle mnohých názorů možné účinně předejít některým onemocněním, nebo alespoň zmírnit jejich průběh.
Homeopat nemusí být lékař – na co si dát pozor?
Homeopatii můžete vyzkoušet při řešení běžných onemocnění, se kterými se například potýkáte pravidelně, třeba i několikrát za rok. Může jít o úpornou rýmu, kašel, trávicí potíže, ekzém, afty, nejrůznější alergie, poruchy spánku apod. Může pomoci při porodu, během těhotenství, po operacích a úrazech, po očkování či chemoterapii. Svůj význam má i v oblasti prevence. Problémem homeopatie a důvod, proč se stále často setkává se značnou nedůvěrou, je česká legislativa, která dosud neupravuje problematiku homeopatie v rukou nelékařů. Před návštěvou homeopata tak bude jistě na místě, zjistit si o jeho profesi, zkušenostech a vzdělání co nejvíce informací. Rozumný homeopat může považovat homeopatii za doplňkovou součást medicíny, ne však za její náhradu. Nikdy vás nebude nutit, abyste přestali navštěvovat svého praktického lékaře, nebo abyste o tom vy sami přesvědčili své známé. Od těch, kteří věří a budou vás přesvědčovat, že s pomocí homeopatik vyléčí rakovinu v terminálním stadiu, bude lepší se držet dál.
Homeopatická léčba není v České republice hrazena zdravotními pojišťovnami.
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku
Opálili jste se letos o prázdninách a chtěli byste si krásnou snědou pleť udržet co nejdéle i na podzim? Nebo se teprve na dovolenou ještě chystáte? Zde je několik jednoduchých tipů, díky nimž budete moci...
Čtěte dál