Pokud si řeknete, že chcete zlepšit svou formu, tak vás jistě jako první napadne posilovna. Rozhodně však nejde o jedinou možnost. Ne každý touží potom trávit hodiny zavřený v tělocvičně a letní počasí přímo vybízí k venkovním aktivitám. Velké popularitě se těší tzv. Street Workout. Jde o venkovní cvičení, které si získává stále více příznivců. Spolu s tím roste i zájem o závody s překážkami. Pojďme si říci něco málo o těchto aktivitách a o tom, které benefity mají pro naše tělo a zdraví.
O co jde?
Street workout je forma cvičení, která se odehrává ve veřejných prostranstvích, jako jsou parky nebo hřiště. Je tedy dostupné opravdu všem a navíc zadarmo. Při cvičení se používá především váhy vlastního těla. Workoutová hřiště nejčastěji obsahují různé hrazdy, bradla ad. Cvičit se ale dá i bez nich. Co se týče cviků, jedná se nejčastěji o kliky, přítahy (shyby) na hrazdě, dipy, plank a mnoho dalších cviků v různých variantách. Za nadstavbu Street Workoutu, případně samostatnou disciplínu lze považovat takzvané OCR závody. Zkratka OCR je z anglického Obstacle Course Racing, neboli překážkové závodění. Tyto závody představují pro účastníky komplexní výzvu díky kombinaci překážek, běhu, kopců a bahna. Schopnosti a sílu, které získate při cvičení venku, můžete skvěle zužitkovat v OCR závodech. Účastníci soutěží v individuálních i týmových kategoriích a musí překonat náročné překážky a dostat se co nejrychleji do cíle. Tyto závody otestují nejen fyzickou, ale také psychickou odolnost jeho účastníků.
Jaké jsou výhody street workoutu a k čemu je dobrý?
Street workout nabízí mnoho výhod pro naše tělo, zdraví a psychickou pohodu. V první řadě je třeba říci, že na toto cvičení nepotřebujete žádné pomůcky, které byste si museli pořizovat. Většina workoutových hřišť je navíc veřejně přístupná. Cvičit ale můžete prakticky kdekoliv. Toto cvičení je vhodné pro úplné začátečníky, i pokročilé cvičence. Náročnost cviků se dá snadno přizpůsobit vašim potřebám. Bonusem je i to, že trénink na čerstvém vzduchu a v přírodním prostředí přináší i psychické výhody, jako je zlepšení nálady a snížení stresu. Další výhoda tkví v komunitě sportovců, která se při cvičení setkává a vzájemně se podporuje. To může být pro některé začátečníky k nezaplacení. Nejenže jsou pro ně zkušenější sportovci motivací, ale zároveň se od nich mohou mnohému přiučit.
Jaké jsou benefity cvičení s vlastní vahou těla?
Venkovní cvičeni přestavuje efektivní způsob posilování a zvyšování svalové hmoty. Cvičení s vlastní vahou těla aktivuje celé spektrum svalů a rozvíjí koordinaci a stabilitu. Posiluje také vnitřní stabilizátory a přispívá k lepšímu držení těla a prevenci zranění. Lepší síla, obratnost, koordinace a další schopnosti se vám hodí i v běžném životě a představují alternativu cvičení ve fitness centrech.
Na co si dát pozor?
Cvičení pouze s vlastní vahou se může zdát snadné, především v porovnání se cvičením s činkami, nebo na strojích. Opak je ale pravdou. Bravurní provedení různých variant kliků, planku, nebo přítahů na hrazdě vyžaduje spoustu hodin tréninku a také dostatek síly. K těžším variantám cviků je třeba se popracovat postupně, rozhodně není kam spěchat. Před cvičením je důležité zahřátí, protažení a dodržení správné techniky. Obzvláště v letních měsících je třeba myslet na pravidelný pitný režim.
Zdroje: freeworkout.cz, BLOG Fubo.cz, autor
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Strašák cholesterol: Jak přirozeně snížit vyšší hladinu cholesterolu?
Cholesterol, slovo opředené obavami a mýty. Představme si cholesterol jako dvojsečný meč. Na jedné straně je nezbytný pro správné fungování našeho těla – pomáhá při výrobě hormonů, vitaminu D a je součástí...
Čtěte dál