Nedávná studie naznačuje, že vysoká konzumace jednoduchých cukrů, zejména fruktózy, může u dětí zvýšit pravděpodobnost ztučnění jater. Co to může způsobit a proč by se u dětí na nadužívání cukru mělo dávat pozor?
Podle průzkumu zveřejněného v časopise Pediatric Obesity může nadměrná konzumace cukru u dětí zvýšit pravděpodobnost chronického onemocnění jater. Týká se to především cukrů přidávaných během výrobních procesů, a tedy ne těch, které přirozeně obsahují potraviny jako je ovoce, celozrnné a mléčné výrobky.
V čem je fruktóza nebezpečná
Škodlivá je v tomto směru zejména konzumace fruktózy, která musí být nejprve játry přeměněna na glukózu a až poté může být využita jako zdroj energie. Tento proces může změnit funkci buněk a expresi genů, což může mít v průběhu času vážný dopad na játra. Zatímco dříve se, podobně jako v případě cukrovky druhého typu, jednalo zejména o problém dospělých, dnes se nevyhýbá ani dětem.
Co je nealkoholové ztučnění jater
Názvy jako nealkoholová steatóza, ztučnění jater nebo metabolické tukové onemocnění jater označují stav, kdy se v játrech hromadí tuk, což může negativně ovlivnit jejich funkci a celkový chod organismu. Jak vypadají projevy? Zhoršuje se trávení i srážlivost krve, rozvíjí se záněty a cukrovka, zvyšuje se riziko onemocnění srdce. Pokud se stav neléčí, může se rozvinout v nealkoholovou steatohepatitidu (žloutenku) a později vést k život ohrožujícím stavům jako je cirhóza, selhání jater nebo rakovina jater.
Proč snížit příjem cukru
Jako jeden z kroků efektivní prevence se podle zmiňované studie ukazuje omezení příjmu cukru, což se, jakkoliv to může znít surreálně, dá provést poměrně snadno. Stačí vyřadit z jídelníčku co nejvíce zpracovaných potravin a vzniklé mezery vyplnit přidáním ovoce a zeleniny. Dalším důležitým počinem je přidání pravidelného pohybu, ideálně půl hodiny až hodinu denně, který může snížit zánětlivé markery v játrech. Spojení těchto opatření se časem projeví nejen na lepším stavu jater, ale i kardiovaskulárního systému, kognitivních funkcí, kondice, na kvalitě spánku a lepší mobilitě.
Změna životního stylu jako řešení
Změna stravovacích a pohybových návyků však pro úspěch při snižování rizika nealkoholové jaterní steatózy u dětí i dospělých musí být trvalá. Krátkodobá opatření nemusí zabrat vůbec a taková, která poté, co se stav zlepší, zase vysadíte a vrátíte se k normálu, také mnoho užitku nepřinesou, protože spolu s návratem ke starým (zlo)zvykům se vrátí i staré obtíže.
Dobré zvyky jako skvělá výbava do budoucího života
Proto je důležité vnímat nové návyky jako trvalé a začít je vnímat jako něco normálního a běžného, tedy ne jako mimořádné a výjimečné. A pokud takové zvyky rozvineme už u dětí, je velká pravděpodobnost, že si je po zbytek života uchovají a vyhnou se díky nim řadě nepříjemných zdravotních problémů, včetně nealkoholové jaterní steatózy a cukrovky.
Zdroje
www.verywellfit.com
The relationship between excessive dietary fructose consumption and paediatric fatty liver disease
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Jak zkrotit neustálé chutě na sladké? Základ je správná práce s bílkovinami
Trápí vás, že si nedokážete odepřít sladkost k odpolední kávě? Neumíte si představit oběd bez sladké tečky? Po něčem sladkém většinou sáhneme během únavy nebo když potřebujeme tělo i mysl rychle nakopnout....
Čtěte dál
Rozhovor s Michaelou Bebovou: zdravý jídelníček pro děti nesmí být nuda, domácí koláč ano, lízátko raději ne

Jaro patří játrům: naučte se, co jim škodí a co jim prospívá

Jarní detoxikace: Skvělý nápad, nebo nefunkční mýtus?

Přepracovaná játra. Jak na sobě poznáte, že je s příchodem jara čas na změnu?

Rozhovor s odbornicí: Mýty a fakta o konzumaci ovoce při hubnutí

Mykózy: nepříjemné svědění, které trápí mnoho žen, má známé příčiny

Jak jednoduše snížit množství cukru v jídelníčku

Cukroví nemusí být jen cukr a mouka! Jak nahradit tyto dvě ingredience a nenapálit se?

Prospěšné účinky i rizika užívání ostropestřce mariánského

Estragon: účinky na zdraví této mimořádně chutné bylinky

Slezina: orgán, bez kterého lze žít. K čemu nám tedy slouží?
