Maltodextrin je látkou široce používanou v potravinářském průmyslu, která si získává stále větší pozornost v oblasti zdravé výživy a podpory sportovního výkonu. Co maltodextrin vlastně je, z čeho je složen a jak se využívá?
Maltodextrin je sacharid, který vzniká dydrolýzou škrobů, které můžeme nalézt v potravinách jako jsou brambory, rýže či pšenice. Energetická hodnota je stejná jako u jiných sacharidů, činí 4 kilokalorie (kcal) na gram. Jeho významnou vlastností je rychlá stravitelnost a využitelnost, proto je využíván jako okamžitý zdroj energie. Jeho využití je však mnohem širší. Maltodextrin se často využívá v potravinářském průmyslu jako zahušťovadlo, stabilizátor a sladidlo. Má schopnost zlepšit konzistenci potravin a nápojů. Proto ho lze často najít v potravinách jako jsou sladké dezerty, proteinové nápoje, instantní polévky a sportovní gely. Nás ale bude především zajímat jeho použití v oblasti sportovní výživy.
Maltodextrin a sportovní výkon
Dostatek energie je pro sportovní výkon a regeneraci jednou ze zásadních podmínek. Maltodextrin je složený většinou z pěti nebo šesti molekul glukózy, podléhá jednoduchému štěpení, a proto je rychlým zdrojem energie pro tělo. Proto je využíván nejen ve vytrvalostních sportech, ale také v silovém tréninku. Je často součástí energetických gelů, práškových nápojů a proteinových směsí. Jeho další výhodou je udržení zvýšené hladiny krevního cukru po delší dobu na rozdíl od jednoduchých sacharidů (cukrů). A tímto není výčet jeho výhod u konce: za zmínku stojí také skvělá rozpustnost ve vodě a poměrně nízká cena. Jako u mnoha látek, tak i u maltodextrinu existují nejen pozitiva, ale také negativa.
Bezpečnost
Ačkoliv je maltodextrin obecně považován za bezpečný, jedna z možných nevýhod souvisí s jeho hlavní vlastností: schopnost rychlého navýšení hladiny krevního cukru může být nevhodná pro osoby s cukrovkou. Při konzumaci maltodextrinu může dojít k náhlému nárůstu hladiny cukru, který je poté následován rychlým poklesem, což může způsobit nežádoucí únavu, slabost a další nepříjemné příznaky. Nadměrná konzumace maltodextrinu může vést k nerovnováze střevní mikroflóry. Maltodextrin totiž slouží jak potrava pro různé bakterie v našich střevech, a to jak pro ty dobré, tak ty špatné. S tím souvisí i riziko nadýmání a zažívacích obtíží. Toto riziko je však značně individuální.
Jaké zvolit dávkování?
Doporučené dávkování maltodextrinu je velmi individuální, je důležité zohlednit typ aktivity a její intenzitu, stejně tak se doporučuje jeho dávky navyšovat postupně a předejít tak případným zažívacím problémům. Maltodextrin lze užívat nejen před tréninkem a po něm, ale také při samotném sportovním výkonu. Doporučená jednorázová dávka se pohybuje v rozmezí 30–60 gramů. Maltodextrin je často kombinován s proteiny nebo aminokyselinami. Tato kombinace může pomoci urychlit regeneraci svalů a napomoci syntéze bílkovin. Poměr maltodextrinu a bílkovin se může lišit, ale běžně se používá poměr 1:1 při hubnutí nebo 2:1 při nabírání svalů.
Je důležité si uvědomit, že každý jedinec je odlišný, a tak se dávkování maltodextrinu může lišit. Je vhodné experimentovat s dávkováním a kombinacemi v tréninku, aby se zjistilo, co funguje nejlépe pro vaše individuální potřeby a cíle.
Zdroje: healthline.com, BLOG gymbeam.cz, BLOG hsnstore.eu
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat
Vysoká hladina homocysteinu v krevních testech: Co to znamená a jaká jsou rizika?
Vysoká hladina homocysteinu je často opomíjeným, ale významným faktorem ovlivňujícím zdraví srdce a cév. Homocystein, látka vznikající jako meziprodukt metabolismu aminokyseliny methioninu, může při zvýšené...
Čtěte dál