Ženy trpí na záněty močového měchýře výrazně častěji než muži. Důvodem je kratší močová trubice a blízkost pochvy a konečníku. Důsledkem toho může snadno dojít k přenosu bakterií, které zánět způsobí. Jak se těmto nepříjemnostem vyhnout nejenom v létě?
Kdo má se zánětem močového měchýře zkušenosti, určitě si ho nepřeje zažít znovu: příznaky jsou velmi nepříjemné a mohou být až mučivé. Patří mezi ně tlaky a bolesti v pánevním dnu, ostré řezání a štípání při močení, k němuž pacienti pociťují neustálou nutkavou potřebu.
Proč zánět v měchýři vzniká
Za to všechno mohou bakterie, které se v moči a měchýři začaly množit, čímž zapříčinily vznik infekce. Ta se může projevit i příměsí krve v moči, což je jasný signál pro návštěvu lékaře. Závažnější infekce bývá také doprovázena únavou nebo horečkou a pokud není včas zastavena a léčena, může postihnout ledviny a způsobit vážné komplikace.
Jak probíhá léčba
Naštěstí na zánět močového měchýře velmi dobře působí antibiotika, jako dobrá prevence zabírají brusinky, které obsahují látky, jež bakteriím znemožňují přichytit se na stěnách močového měchýře. Co si tedy pamatovat? Mírnější obtíže léčit pitným režimem, nasazením brusinkových preparátů a léčivých čajů, také klidovým režimem a odpočinkem. Objeví-li se v moči krev nebo se přidruží horečka, navštivte lékaře a nechte se vyšetřit: důležitý je včasný zásah, který zvýší úspěch a efektivitu léčby.
Na co si dávat pozor
Už jsme zmínili, že kvůli kratší močové trubici a blízkosti pochvy a konečníku jsou ženy na bolestivé záněty močového měchýře náchylnější než muži. Těmto skutečnostem ale nepomáhají ani některé (zlo)zvyky, které něžnější pohlaví často ve svůj neprospěch praktikuje. Na co byste si v tomto ohledu měly dávat pozor a co byste rozhodně dělat neměly?
1. Nenechávat si mokré plavky
Prochladnutí snižuje imunitu a odolnost těla bránit se infekci. Pokud navíc zůstanete v mokrých plavkách, vytvoříte v intimních partiích vlhké prostředí, v němž se bakteriím velmi líbí a tedy podporuje jejich množení. Pokud tedy víte, že na záněty močového měchýře trpíte, myslete na to, abyste mokré plavky po koupání vždy vyměnily za suché.
2. Nezadržovat moč
Možná jste si někdy někde přečetly, že zadržování moči zvyšuje sílu orgasmu: to je ale kvůli tomu, že tak vlastně posilujete svaly pánevního dna. A to se mnohem lépe a bezpečněji provozuje třeba kegelovými cviky. Pokud se totiž moč v měchýři hromadí více než šest hodin, mohou se v ní bakterie začít množit a „založit“ infekci.
3. Nezanedbávat pitný režim
Pravidelné pití podporuje pravidelné močení, což bakteriím nedá čas se v měchýři začít hromadit. Denně byste měly vypít minimálně 35 ml na každý kg tělesné hmotnosti.
4. Nezapomínat na tampony
Necháte-li tampon v pochvě déle než čtyři až šest hodin, může se stát potencionálním zdrojem infekce, protože se v něm začnou množit bakterie.
5. Nevynechávat mytí po sexu a po stolici
Jak po sexu, tak po stolici může u žen dojít k přenosu bakterií ze střev a konečníku do pochvy. Proto byste si po obojím ideálně měly intimní partie vždy omýt čistou vodou. Po vykonání velké potřeby byste se také neměly utírat směrem zezadu dopředu, ale naopak, tedy zepředu (od pochvy) dozadu – eliminujete tak riziko přenosu bakterií.
6. Nenosit tanga
Trpíte na záněty močového měchýře často? Pak by z vašeho šatníku měla zmizet tanga. Jejich pohyb po těle totiž může způsobit přenos bakterií. A vhodné není ani neprodyšné prádlo z lesklých a hladkých materiálů: to si nechte na výjimečné příležitosti, jinak upřednostňuje prodyšnou, měkkou a pohodlnou bavlnu, která k intimním partiím pustí vzduch a nevytvoří zde zbytečnou vlhkost, v níž se daří bakteriím.
Zdroje: prozeny.cz, healthline.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Co udělá digitální detox? Jak se změní vaše mysl i tělo, když odložíte telefon
Dnes si už téměř nedokážeme představit den bez chytrého telefonu, počítače nebo jiných zařízení. Neustálé kontrolování zpráv, sledování sociálních sítí a přísun informací se staly běžnou součástí našeho...
Čtěte dál
Oves v kosmetice: supersložka účinné, přírodní kosmetiky

Posílení energie bez kofeinu: Jak přirozeně bojovat proti únavě a cítit se svěže po celý den

Proč nepodceňovat péči o pleť a kontrolu u dermatologa po dovolené?

Proč nás horké noci připravují o spánek a jak s nimi bojovat

Péče o oči v létě – jednoduché SOS tipy pro zdravé oči bez suchosti a zarudnutí

Co se děje s tělem při létání a jakou zátěží jsou pro nás dlouhé lety?

Zářivá slunečnice: slunečnicová semínka a olej jako booster pro vaši pleť

Jak se oholit, aniž by vám vyskákaly pupínky a zčervenala kůže?

Jak se vypořádat s menopauzou během horkých dnů

Péče o vlasy v létě: vhodný šampon a další vychytávky, které vašim vlasům pomohou
