Pupík je známkou toho, že jsme kdysi byli s matkou spojeni pupeční šňůrou, jejímž prostřednictvím nám předávala výživu. Mluví se o tom, že by se ho člověk neměl dotýkat, protože je plný bakterií. Jenže se ukazuje, že ony bakterie mohou našemu zdraví vlastně prospívat. Jak je to možné?
Mikroorganismy žijící v našich pupících lze považovat za obranný mechanismus bojující proti nepřátelským patogenům. S tímto zjištěním přišli vědci z University of North Carolina, kteří shromáždili bakterie z pupíků téměř 400 subjektů. Díky tomu odhalili, že v této vzpomínce na někdejší spojení s matkou žijí stovky mikroorganismů jako jsou houby, bakterie a kvasinky.
Každého osidluje jiný počet mikroorganismů
Studie se zúčastnili muži i ženy různého věku, etnického původu a dokonce i různých hygienických návyků. Výzkumníci se zaměřili nejen na bakterie obsažené ve vzorcích, ale také na houby a kvasinky. Životaschopnost těchto organismů potvrdili prostřednictvím kultur a nyní se nacházejí v procesu sekvenování DNA pro každý jejich druh. Předběžné výsledky naznačují, že počet mikroorganismů na osobu se velmi liší.
Vzácné bakterie má jen pár vyvolených
Až dosud nebylo jasné, proč se množství bakteriálních komunit u jednotlivců tak liší. Rozdíly objevené v probírané studii se neshodují ani s pohlavím, etnikem, věkem a dokonce ani frekvencí hygieny. Ve skutečnosti jde o něco úplně jiného. Vědci došli k závěru, že většinu lidí osidlují relativně stejné skupiny bakterií, existují ale stovky vzácných druhů, které nevlastní každý a jejichž výskyt je v podstatě nepředvídatelný (zatím).
Pupík jako skrýš první linie bojovníků
Proč se ale výzkumníci rozhodli zkoumat zrovna pupík? Protože mikroorganismy, které v něm žijí, zde přetrvávají navzdory koupání, ošetření kosmetikou nebo vlivu UV záření. Stejné organismy lze vystopovat i na předloktích, rukou, v podstatě na celém povrchu těla a faktem je, že hrají velmi důležitou roli v boji s cizími patogeny, které se snaží zaútočit a prorazit val naší imunity. Tyto mikroorganismy jsou něco jako armáda osidlující naši kůži, fungují jako první obranná linie proti virům a jakmile nějaký najdou, je jejich instinktem proti němu bojovat.
Jak bakterie mění naše chování
Výzkumníci z University of Notre Dame dokonce analýzou mikrobiálních komunit žijících na lidech i zvířatech zjistili, že tyto bakterie mohou změnit chování těch, kteří jsou jejich nositeli. Například v podpaží se nacházejí přírodní chemikálie a steroidy, které jsou primárními produkty bakteriálního metabolismu – bakterie tak mohou způsobit vznik nejrůznějších pachů, které ovlivňují způsob, jímž komunikujeme s ostatními.
Poznáváme se podle pachu podpaží?
Například Corynebacterium metabolizuje testosteron za vzniku pižma, zápachu podobnému moči. Jiní metabolizují lůj a pot za vzniku zápachu podobného cibuli. I když si to mnohdy neuvědomujeme, vůně v podpaží slouží mezi lidskými bytostmi jako rozpoznávací znak, který nám pomáhá od sebe odlišit jednotlivce. Třeba matky nemívají problém poznat své děti podle prostého pachu z podpaží. A to všechno mají na svědomí maličké mikroorganismy, které osidlují naši kůži. My je nevidíme, ale díky nim se do jisté míry poznáváme, díky nim jsme do jisté míry chráněni proti nepřátelským patogenům, které na nás denně útočí.
Zdroj: steptohealth.com
Projděte si další články
Také by Vás mohlo zajímat

Hypermobilita – výhoda vašeho těla nebo handicap?
Hypermobilita je nadměrná pohyblivost kloubů, kdy dochází k jejich uvolnění nad fyziologickou (přirozenou) mez. Pohyblivost kloubů a její rozsah se odvíjí od věku jedince, jeho pohlaví, dále stavu a postavení...
Čtěte dál
Pomalý a rychlý dopamin: Klíč k rovnováze štěstí a motivace

Thajské masáže – fenomén moderní relaxace

Prenatální diagnostika: Moderní přístupy a možnosti v těhotenství

Péče o klouby v zimním období – užitečné tipy a význam správné výživy

Balzámy na rty v zimě ochrání, ale mohou skrývat i zdravotní rizika

Jak si po létě co nejdéle udržet opálenou pokožku

Změny počasí a jejich souvislost s migrénou

Kurkuma, koření s věhlasnými účinky. Kdy si ale na její užívání dát pozor?

Psychosomatika – když jsou výsledky v pořádku, ale vy víte, že je něco špatně

Spalovače tuků: opravdu pomohou ke štíhlejší postavě, nebo jsou to jen vyhozené peníze?

Prevence je základ: Nestyďte se a pravidelně choďte na gynekologii
